2014. november 26., 15:10

Mikor kézbesíti az Alkotmánybíróság a szeptember 17-i határozatát?

KASSA, BUDAPEST. Bár az Alkotmánybíróság többszöri elnapolás után, eljárási okokra hivatkozva még 2014. szeptember 17-én elutasította a felvidéki jogfosztottak állampolgársági törvénnyel kapcsolatos beadványát, az érintettek és jogi képviselőik mindmáig nem kapták meg a vonatkozó bírósági határozat írásbeli változatát. A halogatás okáról a bíróság szóvivőjénél érdeklődtünk.
Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának (EMT) elnöke az alkotmánybírósági döntés után portálunknak adott interjújában ígéretet tett a felvidéki magyar jogfosztottaknak, hogy nem fejezik be a harcot, ahelyett inkább további lépéseket tesznek. Úgy tűnik, hogy az ígérete mielőbbi valóra váltását éppen az írott határozat kézbesítésének az elodázása gátolja.

„Arra azért lenne nagy szükségünk, mert az a különvélemény, amely a Fico-féle ellentörvény alkotmányellenességét taglalja, része lehetne annak a beadványsornak, amit mostanában az európai intézményekhez szeretnénk küldeni. Tehát mivel még nem kézbesítették a határozatot, ezért eddig nem tudtam azt az ígéretemet teljesíteni, hogy az alkotmánybírósági döntést követően nemzetközi fórumokhoz fordulok a felvidéki jogfosztottakkal együtt, ha ők így döntenek“ – tájékoztatta a Hírek.sk-t kedden Lomnici Zoltán.

„Miután megkapom az alkotmánybírósági határozatot, beadványt nyújtok be az európai ombudsmanhoz, a többiek pedig maguk döntenek a folytatásról. Már az első körben is, amikor Ilonka néni három évvel ezelőtt megkeresett, hogy nyújtsunk segítséget, elmondtam: nagyon bizonytalan a strasbourgi eljárás éppen azért, mert a kettős állampolgárság kizárását lehetővé teszi az Európa Tanács. Õ akkor kijelentette, hogy egyáltalán nem bízik a szlovák alkotmánybíróságban, és ha csekély esély is van a győzelemre, akkor is beadvánnyal fordul a strasbourgi bírósághoz. Akkor be is adta azt a panaszt, amire mindmáig nem kaptunk választ. Főleg Anikó lányának az ügye lett volna érdekes, mert ott már le lett vezetve az orvosi ellátás megtagadása, amit érdekes módon nem bíráltak el, csak Dolník Erzsébet és Fehér István ügyét“ – egészítette ki az elmondottakat.

Portálunk kedden délután telefonon érdeklődött Anna Panèúrovától, az Alkotmánybíróság szóvivőjétől az írásbeli határozat kézbesítésének tervezett időpontjáról. A szóvivő akkor azt válaszolta, hogy azonnal nem tud felelni a kérdésre, mert az illetékes bíró még csak most készíti elő a határozat indoklását, amihez majd csatolják az említett különvéleményt. Megígérte, hogy a konkrét válasz végett megpróbál kapcsolatba lépni az illetékes bíróval, és ha megkapja, szerdán a Hírek.sk-val közli a választ.

Szerdán délben Anna Panèúrová a Hírek.sk-val telefonon tudatta: kollégái ez idő tájt még a vonatkozó határozat indoklásának a korrektúráját végzik, ezért nem tudja megmondani, hogy ez a folyamat pontosan mikorra fejeződik be. Hozzátette: azután az anyagot még az illetékesekkel is alá kell íratni. Portálunk kérdésére, hogy az érintett személyeknek még idén kézbesítik-e a határozat írásbeli változatát, a szóvivő így válaszolt: „Nem látom annak az okát, hogy erre miért ne kerülhetne sor még idén, ezt azonban nem tudom szavatolni önöknek“.

Továbbra is kérdéses tehát az, hogy a Alkotmánybíróságnak mi a szándéka az írásbeli határozat kézbesítésének odázgatásával, amivel kényszerhelyzetbe hozta a jogfosztottakat és jogi képviselőiket.

„Mivel már szeptember 17-én kihirdették az alkotmánybírósági határozatot, s a halogatással is akadályozzák a nemzetközi jogorvoslatot, azt bizonyítják, hogy a hatóságok miképpen viszonyulnak a jogfosztottakhoz. Ha az írásbeli határozatot október elején megkaptuk volna, akkor az ügyet Strasbourgban már idén vizsgálhatták volna. Főként a 102 éves Ilonka néni esetében az életkora miatt nagyon sokáig nem várhatunk. Esetében minden eljárásban soronkívüliséget tudnék kérni és gyors döntés születhetne. Az alkotmánybíróság részéről megnyilvánuló halogatás nem csak jogi probléma, hanem erkölcsi kérdés is. Kassán nem hoztak bonyolult döntést, azaz csak arról határoztak, hogy semmiféleképpen sem döntenek. Ezt ilyen nehéz és hosszadalmas folyamat megindokolni? Ez a halogatás engem még elszántabbá tesz, hogy védelmezzem a védenceim jogait. Mivel odahaza nem részesülhetnek kellő jogorvoslatokban, ezért jogvédő szervezetként nekünk is a kötelességünk mindent megpróbálni a nemzetközi színtéren. Vállalom azt is, hogy eközben engem esetleg személyes presztízsveszteség ér. Az a fontos: a szlovák kormány észlelje, hogy igenis, itt valami nagyon nincs rendben!“ – hangsúlyozta portálunknak Lomnici Zoltán.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.