Mik Világi szándékai?

Abban az időben, amikor elméleti síkon még létezett esély arra, hogy Richard Sulík vezetésével alakuljon kormánya az országnak, a Slovnaft vezére, az egykori Bugár Béla-féle Magyar Koalíció Pártja szálainak legbefolyásosabb mozgatója azt írta a Hospodárske noviny napilapban, hogy „a hagyományos pártok mindegyikének ki kell lépnie a maga kis skatulyájából és fel kell vállalnia a felelősséget“. Az általa közöltekből világosan kitűnt, hogy Világi egy Robert Fico vezette kormányt vizionál, amelynek a jobboldal egy hányada is részese.
A válaszreakciók nem várattak sokat magukra. Igor Matoviè a Facebookon kisvártatva így kommentálta: „az oligarcha Világi Oszkár már döntött“. S mivel napokkal később már a napnál is világosabb volt, hogy megalakulhat Fico harmadik kormánya, amelyben Danko és Procházka mellett Bugár Bélának is jut hely, hamarosan újabb kommentátorok hada sorakozott fel, hogy Világit a Most-Híd egyfajta új szürke eminenciásaként fessék meg.
Világi + Bugár = MKP
Természetesen ennek a reflexszerű reakciónak megvan a maga logikus történelmi előélete. Világi egykoron Bugárhoz közeli személy volt, néhány évig a Magyar Koalíció Pártja (MKP) legfelsőbb vezetésének tagja volt, majd háttérbe vonult, hogy idejét teljes mértékben az üzletnek szentelje. Világi és emberei ténylegesen is mozgatórugói voltak a párt gazdasági hátterének, ezért is olvashattunk a Gorrila-ügyiratban később olyanokról, hogy az MKP a Nemzeti Vagyonalapban (FNM) és más állami vállalatok szerveiben lévő jelöltjei „Világi rabszolgáiként“ működtek.
Olyan idők voltak ezek, amikor Világi a magyar közösség számára olyasvalamit testesített meg, mint a szlovákok számára Pavol Paška és Robert Kaliòák keveréke. Ha az ember szóba elegyedett a csallóközi emberekkel, gyakran került szóba csak úgy, hogy „az is Világié”. Ez olyan méreteket öltött, hogy lassan már nem volt világos, mi fedi még a valóságot, s mi az, ami már az Oszkárról szóló legenda része.
Világi sötét és gyűlölt alakká vált. Ezért is következhetett be az, hogy pontosan kilenc esztendeje az MKP-ban a szimpatikus Bugár Bélára egy mégiscsak kevésbé rokonszenves Csáky Pál mért vereséget, aki a Világival szemben nyitott tűznek is köszönhetően taszította le a trónról Bugárt. Ezért is tűnt úgy, hogy az új párt, a Most-Híd ismét Világi eldorádója lesz. Csakhogy a dolgok másként alakultak.
Viktor, a barátom
Bugár egy pillanatban szembefordult Világival és megtagadta rabszolgái besegítését a pártvezetésbe. A két sokéves szövetséges között hideg béke avagy csendes háború vette kezdetét.
Ez azonban még nem feltétlenül jelenti azt, hogy a választásokat követően Világinak ne lett volna szerepe a kulisszák mögötti történésekben. Mindenesetre hízelgő számára, hogy például az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) berkein belül ma egyesek – köszönhetően a Hospodárske noviny hasábjain megjelent cikkének is – úgy vélik, bábként rángatja Bugárt. Világi azonban valójában nem az a férfi, aki a Most-Híd hátterét mozgatná. Az ő játéka, s az ő ára mára két szinttel feljebb emelkedett.
Világi valós hatalma Orbán Viktor jóindulatától függ, kinek hívei Bugárt a magyar nemzet árulójának tartják. Világi a Slovnaft vezérigazgatójaként 2011 óta tagja a Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. (MOL) igazgatótanácsának, amelyen belül Orbán kormánya az utóbbi évek során jelentősen növelte befolyását.
Orbán óvó szárnyai alá vette a MOL-t vezető Hernádi Zsoltot is, akit a horvát nyomozóhatóság évekkel ezelőtt korrupcióval gyanúsított meg. Hernádi állítólag lefizette Ivo Sanader volt horvát kormányfőt, s 10 millió euró fejében a MOL menedzseri jogokat szerzett a horvát INA olajtársaságban. Orbán kiállt Hernádi mellett és azt tanácsolta a horvátoknak, hogy vásárolják vissza részüket a MOL-tól.
Világi tehát Orbán gazdasági szövetségeseinek szűk csoportjába tartozó személy, s jó kapcsolatokat ápol a magyar miniszterelnökkel.
Olyannyira jókat, hogy a Slovnaft vezére, aki egykoron a szlovákiai magyarok liberális szárnyának képviselője volt, ma a Fidesz propagandaakcióin is részt vesz. Így tavaly nyáron például Erdélyben, a Fidesz nyári táborában szónokolt, ahol egyébként vele együtt például Csáky Pál is szerepelt. Természetesen a legfőbb szónok szerepe Orbán Viktornak jutott, aki a menekültek ellen szólva háborgott.
Világi Bugártól való fokozatos politikai eltávolodása a sajtóban is érzékelhető. A dunaszerdahelyi Paraméter.sk hírportál egykoron egyértelműen Bugár-párti sajtóorgánum volt. Világi befolyása azonban azt eredményezte, hogy ma már ott sem írnak szépeket Bugárról.
Világi jövendő játéka
De Világi dunaszerdahelyi pozíciója is megváltozott. A korábban utált, sötét oligarcha fokozatos népszerűségre tesz szert a városban. Ehhez a futballon keresztül vezető utat választotta, amikor is két éve megvásárolta a helyi első osztályú labdarúgó klubot, felemelte a helyi labdarúgást, s szemmel láthatóan élvezi helyzetét a lelátón. A szünetben gyakorta lép a szurkolók elé sikereit ecsetelve. Azzal a szóval, hogy „Oszkár bácsi”
A magyar közösség szűkebb, beavatottabb berkeiben az a szóbeszéd járja, hogy Világi ászai a Bugár-ellenes Magyar Közösség Pártjában (MKP) vannak. Állítólag jól megérti magát a legutóbbi parlamenti választásokon az MKP színeiben a lista 4. pozíciójából elindult nyékvárkonyi Menyhárt Józseffel. Nyékvárkonyon pedig nyilván értékelik, hogy Világi tavaly 5 ezer eurót áldozott személyes vagyonából a helyi templom tetőszerkezetének cseréjére.
Világit összemosni a Most-Híd hátterével tehát immár idejétmúlt. Ha Világi ma a Hospodárske noviny hasábjain azt írja védekezve, hogy az újságírók csupán különféle összeesküvéseket szőnek, mert neki ugyan semmi köze a Most-Hídhoz, akkor igazat adhatunk neki.
A szlovákiai magyar oligarchának nem az volt az érdeke, hogy Robert Fico harmadik kormányában Bugár Béla is helyet kapjon, hanem elsősorban az, hogy a kormányt a továbbiakban is Orbán Viktor közép-európai szövetségese, Robert Fico vezesse.
Az elkövetkező hónapokban érdekes lesz szemügyre venni, milyen játszmába kezd bele az erőteljes Világi a magyar közösségen belül. Ebben a pillanatban csak abban lehetünk biztosak, hogy a játszma Orbán Viktor érdekei mentén kerül majd lefolytatásra.
