Miért alakul annyi új párt Szlovákiában?
A már úgyis eléggé szétforgácsolódott jobboldal tovább osztódik és az új szerveződések egyre céltudatosabbak, ők is követelik a választási kalácsából nekik járó részt.
Eközben a jobbközép pártok ugyancsak a választhatóság határán lavíroznak. Lehet, hogy éppen ez a tény erősíti a helyükbe lépni kívánókat. Ján Baránek politikai elemző szerint egyelőre nem lehet tudni, sikeresebbek lesznek-e, mint elődeik. „Tudjuk, jobb- és baloldali pártokból is van elég. Szlovákiában az a karizmatikus vezető hiányzik, aki jobban el tudná adni pártját, mint maga a program“ – jegyezte meg Baránek.
A Polis ügynökség elemzője szerint az újonnan alakult politikai szerveződések gyakran keresnek párton kívüli vezetőket, de nem biztos, hogy ez működőképes. „A létező pártok regionális struktúráiban többen is vannak, akik képesek lennének egy ilyen posztot betölteni, de a párt belső viszonyai miatt ez nem sikerül“ – nyilatkozta Baránek. A városi politika több szereplője – mint például Ivo Nesrovnal, Richard Rybníèek vagy akár Milan Ftáènik – lehetne a nagypolitka része.
Bár Baránek a jobbközép erők összefogását tartaná logikusnak, nem kizárt, hogy az említett szerveződéseket újabbak követik. Figyelmeztetése szerint egy ilyen forgatókönyv leginkább akkor következik be, ha egy párt két szárnya képtelen megállapodni pártja „szárnyalásának“ irányában. Néhány kivételtől eltekintve úgy tűnik, hogy valóban nem működik megfelelően – nyilatkozta a Polis ügynökség szakembere. Értelmesebb lenne a politikai erők összefogásának útját választani – szögezte le, bár elismeri, a politikusok gondolkodása gyakran eltér a szakemberekétől. „A valós helyzet és a politikusok elképzelései, illetőleg a józan ész között hatalmas szakadék lehet“ – hangsúlyozta Baránek.
Pavol Marchevský politológus a politikai pártok „virágzását“ szlovákiai folklórnak, s egyúttal „néhány ember önmegvalósulásának“ tartja. A politikusok mindaddig, míg vannak elégedetlen választók, továbbra is kísérletet tesznek majd új pártok létrehozására – szögezte le.
„Ami a három pártot illeti, semmiféle rációt sem látok bennük. Eva Babitzová a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) csalódott kerületi struktúrái számára keres megoldást. A személyes véleményem az, hogy aki érvényesülni akart, az már a Hálóban (Sieť) van“ – jegyezte meg Marchevský. Hasonló kritikus hangnemben fogalmazott a Szabadság és Szolidaritás (SaS) egykori alelnöke, Juraj Miškov SKOK nevű pártjával kapcsolatosan is. „Nincs glória a fejük fölött. Nincs nagyobb ütőerejük, csupán egy személy ügye az egész“ – vélekedik Marchevský. Bár Alojz Hlinát, az új Polgárok (Obèania) párt főnökét a „szlovák politikai képviselet királyának“ tartja, nagy jövőt neki sem jósol. Ennek ellenére képes magára vonni a sajtó figyelmét. „A pártstruktúra építésében azonban nem tapasztaltam alapvetőbb változásokat. Az sem tűnt fel, hogy rendszerszerűbb államigazgatási alternatívát kínálna. Anélkül szemezgeti a szőlőt, hogy bármiféle - akár ad hoc - megoldást is kínálna“ – jegyezte meg Marchevský.
A PRIESKUM ügynökség politológusa szerint az új politikai pártok létrehozása egy célt szolgál csupán, hasznot húzni az esetleges választások előtti koalíciókból.