2012. május 28., 13:38

Mi vár a vendégmunkásokra? - A német és az osztrák munkapiac sajátosságai

POZSONY. Szlovákiában a munkanélküliek száma megközelíti a 13,5 %-ot. Mivel a munkavállalók nagy része a hazai munkapiacon nem talál munkát, sokan a hozzánk legközelebb eső német nyelvterületeken, Ausztriában és Németországban próbálnak szerencsét.

A munkapiac megnyitásától számított egy év leforgása alatt a külföldön dolgozó szlovákok száma nem gyarapodott Németországban. A szlovákiai munkavállalók problémája hiányos német nyelvtudás. A németül jól beszélő, képzett szakembereket viszont a híresen szigorú német munkatempó és a családtól való tartós távollét riasztja vissza a németországi munkavállalástól - írja a pravda.sk. Jelenleg Ausztriában mintegy 40 ezer, Németországban kb. 13 ezer szlovák állampolgár dolgozik alkalmazotti vagy vállalkozói státuszban.

A Trenkwalder cég gazdasági igazgatója szerint a munkavállalók legnagyobb problémája, hogy nem értik a nyelvet. A német nyelvterületen dolgozni szándékozók nem tudatosítják, hogy az adott foglalkoztatási terület szókincsét ismerniük kell, így a legtöbb felvételi beszélgetés kudarccal végződik. A munkaközvetítő ügynökségek rossz tapasztralataikból okulva már csak olyan munkavállalókat közvetítenek külföldi munkára, akik megfelelő nyelvismerettel rendelkeznek. Sok esetben gondot jelent a munkafegyelem is, amely a vendégmunkások esetében sokszor nem elégséges - tette hozzá Trgala. A németeket ugyanis rendkívül feszített munkatempó jellemzi és szigorúan megkövetelik a vállat határidők betartását.

Heike Helfer német munkaügyi miniszter hangsúlyozta: a német nyelvterületen nem elég az angol nyelvtudás, a munkavállalóknak beszélniük kell a német nyelvet. Ami a munkavállalási lehetőségeket illeti, javasolta, hogy a külföldi munkavállalók Bajorországban vagy Baden-Württemberg szövetségi államban próbáljanak munkát találni,  mert ezeken a területeken a legalacsonyabb a munkanélküliség és legmagasabb a munkaerő iránti kereslet.

Németországban a munkanélküliek száma mindössze 6,8 %, s a havi bruttó átlagkereset 2300 euró. Számolni kell azonban azzal, hogy a külföldi munkaadó nem minden esetben biztosít a munkavállaló részére szállást és étkezést, tehát ezek a kiadások felemészthetik a kereset jelentős részét.

A német nyelvű országok között is van különbség. Az osztrákok jelenleg havonta 650 euróval keresnek többet, mint a németek. Margit Eckwolf munkaügyi miniszter állítása szerint Ausztriában az évi átlagkereset 2011-ben 35 474 euró volt, amely magában foglalja a 13. és 14. fizetést is. Az ottani magasabb adókulcs ellenére az osztrák munkavállalók havonta átlagosan nettó 2000 eurót keresnek, míg a szlovákok mindössze 650 eurót.

Ausztriában a minimálbért kollektív szerződés szabályozza. A munkavállalók többsége havonta nem keres többet, mint bruttó 3300 eurót. A miniszterasszony megjegyezte : „Amennyiben bármelyik cég a minimálbérnél alacsonyabb fizetést ad, 50 ezer eurós pénzügyi bírság fenyegeti. Nyugati szomszédaink így próbálják munkapiacukat védeni az olcsó külföldi munkaerővel szemben. Ez a külföldi munkavállalóknak is előnyös, mivel alkalmazottként ők sem kereshetnek kevesebbet a minimálbérnél.

Ausztria jelenleg 16 700 szlovákiai munkavállalót tart nyilván, további 25 ezer szlovákiai nő egyéni vállalkozóként dolgozik Ausztriában betegápolóként.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.