Mi lesz az ügyeletekkel?
Pásztor László elnök szerint a fenntartók többsége nem fizet nekik az ügyeletért, s nem is kötött szerződést az érintettekkel. „Betelt a pohár”, írta levelében Pásztor az egészségügyi miniszternek és az egészségügyi felügyeletnek. A név szerint említett járásokban a legrosszabb a helyzet, ott élnek vissza leginkább azzal, hogy az orvost törvény kötelezi ügyeletek vállalására, s nem fizetnek érte. Problémás a Lévai vagy a Malackai járás is, ahol csak szimbolikus, vagy részleges térítést kapnak az orvosok az ügyeletért. Pásztor szerint ezt a kérdést rendezni kell, mert szeptember 1-jén az említett járások orvosai leállnak.
Pásztor a két nagy egészségbiztosítót is megszólította az ügyben arra figyelmeztetve: a helyzet az általános családorvosok, gyermekorvosok esetében a legkritikusabb. Ha az illetékesek nem lépnek, vidékek maradnak orvosi ügyeletek nélkül.
Erre a problémára már 2009-ben, petícióban figyelmeztetett a szövetség. A Richard Raši vezette minisztérium azonban sok vita után sem jutott el a megoldások. Idén májusban az új miniszter, Ivan Uhliarik mutatta be azt a koncepciót, amely - a sürgősségi ellátás részeként -újraszabályozná az ügyeleteket is. Egyrészt csak 22 óráig lennének ügyeletek, másrészt: általános orvosi képzettség nélkül is ügyelhetnének orvosok. Ez azonban csak koncepció, s még a kormány sem foglalkozott a kérdéssel, így törvény sem lehet belőle 2012-re.
Pedig a magánorvosok nagyon várták, mert úgy vélik, a jelenlegi szabályozás alapjogaikat sérti meg, mert azon túl, hogy kötelességet ró rájuk, az ügyeletre való beosztásuk szabályozására vonatkozóan semmilyen előírásokat nem tartalmaz. Pásztor szerint ez kényszermunka, amit az is aláhúz, hogy miközben az ügyeleti díjuk akár nulla is lehet, az ügyelet elutasításáért 3 319 eurós büntetést szabhatnak ki rájuk.