2012. február 6., 10:04

Mi lesz a "Gorilla-könyv" kéziratával?

POZSONY. Elobozza a szlovák bíróság Tom Nicholson kanadai-szlovák tényfeltáró újságíró Gorilla-botrányról írt könyvének kéziratát és a vele kapcsolatos anyagokat.

Branislav Král bíró egyrészt betiltotta a kézirat kiadását, és arra utasítja a szerzőt, hogy a könyvvel kapcsolatos valamennyi jegyzetet, hang- és képanyagot, miként magát a kéziratot is 3 napon belül adja át a bíróságnak. Nicholson kézirata állítólag bizonyítékként szolgálhat majd Jaroslav Hašèák, a Penta pénzügyi csoport társtulajdonosa által indítandó perben. Úgy hírlik ugyanis, hogy a befolyásos vállalkozó bírósági úton akarja elérni a kéziratok publikálásának abszolút tilalmát.

Branislav Král bíró egy hónappal a Gorilla-akták tartalmának világhálón történt közzététele után döntött a kézirat elkobzásáról és a kiadási tilalomról. Ezzel egy még befejezetlen, számára ismeretlen tartalmú könyv kiadását tiltotta meg – azonosulva Hašèák és ügyvédjei álláspontjával, miszerint  a mű jogtalanul avatkozik be a Penta társtulajdonosának magánéletébe - írja a sme.sk

A bíróság állítása szerint: „Az a veszély fenyeget, hogy olyan könyvben szereplő összefüggések kerülnek nyilvánosságra, amelyeket az olvasók félreértelmezhetnek. Azt hihetik, hogy a bíróság Hašèákot bűnösnek nyilvánította, holott büntetlen“. A bíró szerint a könyv kiindulópontját képező adatokat még nem lehet hitelesnek tekinteni. Szembetűnő, ahogy a bíró Hašèákék érdekeit védi - mutat rá a sme.sk.  Azt is hangoztatja, hogy a kéziratban leírtak torzíthatják a választók ítélőképességét, és befolyásolhatják a márciusi parlamenti választások kimenetelét.

Alexej Fulmek, a Petit Press igazgatója a tilalommal kapcsolatban elmondta, hogy tiszteletben tartják a bírósági döntést akkor is, ha az a ´89-es társadalmi fordulat előtti időszak cenzúráját idézi. „A kézirat még nem teljes, nem esett át a szerkesztői munkálatokon és a jogászunk sem látta azt, de továbbra is szeretnénk kiadni“ – nyilatkozta Fulmek.

„Még nem kaptam meg a bíróság döntését. Mivel az Alkotmány biztosítja a szólásszabadságot, én továbbra is szabadon fogok beszélni“ – szögezte le Nicholson. „Nem vagyok biztos abban, hogy a kézirat még a kezemben van“ – válaszolta a tényfeltáró újságíró arra a kérdésre, hogy átadja-e a kézkért anyagokat a bíróságnak. Erre egyébként csak 3 napja van.

Král bíró nem először került a média figyelmének középpontjába. Tavaly úgy döntött, hogy Michal Kováè exelnöknek bocsánatot kell kérnie Ivan Lexától, a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) volt főnökétől, mert fia elhurcoltatásával vádolta őt. Egy másik, ugyancsak a Penta pénzügyi csoportot érintő esetnél is Král bíráskodott. Akkor az Alkotmánybírósághoz fordult azzal a kéréssel, hogy döntsön:  összhangban volt-e az egészségügyi biztosítók nyereségének tilalma az Alkotmánnyal. A Pentához tartozó Dôvera Biztosító polgári per során követelt busás anyagi kárpótlást a szlovák államtól.

Král bíró mostani döntése miatt több sajtószervezet, így a Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) is felháborodott, Lucia Žitòanská (SDKÚ) igazságügyminiszter pedig szombaton a Szlovák Rádiónak azt nyilatkozta: nem akar beavatkozni a bírósági döntésekbe, de mint jogászt, érdekli őt a szólásszabadság állítólagos korlátozásának indoklása a bíró részéről.

Daniel Lipšic (KDH) belügyminisztert az 1989 előtti gyakorlatra emlékezteti a bírói ítéletet: „Az ilyen ítéletek miatt is szükség van a személyi változtatásokra és az átfogó reformra a bíróságok működésében“- mondta a belügyminiszter. Daniel Krajcer (SaS) kulturális miniszter kijelentette: a bírósági döntést a szólásszabadságba való helytelen beavatkozásnak tartja, "mert azt, hogy megvalósult a Gorilla-akció, igazolta a SIS“.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.