Mesežnikov: Jogászokon múlhat a mentőcsomag sorsa
Az egyelőre nem világos, miként oldható meg a konfliktus. Mesežnikov nem hiszi, hogy a Szabadság és Szolidaritás (SaS) megváltoztatja elutasító álláspontját. „Ebben a kérdésben a párt doktriner” – véli, egyébként szerinte nem is liberálisak, hanem libertinusok, azaz csapongóan szabadgondolkodók. Nem zárja ki, hogy Radièovának besegít az ellenzék, a nemzetiek ezt eddig is többször megtették, „ha nem kisebbségi ügyről volt szó”. Egy másik megoldás Mesežnikov szerint az lehetne, ha a jogi szakértők úgy döntenének: a parlament plénuma egyszerű többséggel is ratifikálhatja az európai pénzügyi stabilitási alapról szóló megállapodást.
A Róbert Fico vezette Irány-Szociáldemokráciának (Smer-SD) európai beágyzódása miatt kellemetlen a helyzet, de hogy az igenjéért cserébe bevegyék a kormányba, azt Mesežnikov kizárja. Arra figyelmeztet: a kormánypártok a választások után tárgyalni sem voltak hajlandóak Robert Ficóval. Az exkormányfő tudatosítja: az SaS és a négy polgári konzervatív képviselő biztosan nemmel szavaz, s ha a Smer jóvoltából mégis zöld utat kap a mentőcsomag, annak összes kellemetlen következményéért a lakosság őt tenné felelőssé.
Mesežnikov ezeket az elemeket összegezve feltételezi, hogy a megoldás a jogászok kezében van. Amennyiben egyszerű többséggel ratifikálható a mentőcsomag, a Smer képviselői megtehetnék, hogy ne vegyenek részt a szavazáson, ugyanakkor a kormányoalíció nélküle is képes lenne a mentőcsomag megszavazására. Ennek elutasításával Szlovákia nem csupán önmaga megítélésének ártana, hanem az Európai Unió egyik összetartó alapkövét, a kölcsönös szolidaritás elvét tagadná meg - szögezte le a politológus.