2017. november 1., 10:57

Menyhárt: az erős megyei képviselet nélkülözhetetlen feltétele érdekérvényesítésünknek

POZSONY. Konkrét eredményei és további tervei bemutatására összpontosító, intenzív kampányt folytatott a november 4-ei megyei választások kapcsán a Magyar Közösség Pártja. A csütörtökön kezdődő hivatalos kampánycsend előtt Menyhárt József, az MKP országos elnöke portálunknak válaszolva összefoglalta a szombati szavazással kapcsolatos elvárásait és a felvidéki magyar párt esélyeit, miközben kiemelte a megyei önkormányzatok magyar közösségünk szempontjából is kulcsfontosságú szerepét, s az előző években megszokottnál nagyobb részvételre sarkallt.
201711010844510.me01.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

- A végéhez közeledő választási ciklusban 3 megyei alelnöke és 41 megyei képviselője van az MKP-nak. A legtöbb helyen most is teljes listával indul a párt. Önnek személy szerint mik az elvárásai, megelégedne-e azzal, ha a választáson képviselőik számát tekintve sikerülne megtartaniuk a mostani erejüket, vagy csak az efölötti eredményt értékelné igazi sikerként?

- Az önmagában is nagyon szép eredmény lenne, ha ugyanennyi megyei képviselői mandátumunk lenne az elkövetkező öt évben, mert akkor a Magyar Közösség Pártja képviselői továbbra is bele tudnának szólni a regionális ügyekbe, különösen a magyarlakta vidékek sorsába. De ha ennél több mandátumot sikerülne szereznünk, az nemcsak az MKP sikeres politikája szempontjából, hanem a szlovákiai magyarság sorsát illetően is nagy siker lenne. Nem tagadom, hogy esélyt látok alelnöki posztokra is, ami szintén nagyfokú hozzájárulást jelentene közösségünk széleskörű felemelkedéséhez.

- Többször megfogalmazta már, hogy történelmi esélyt kap a felvidéki magyarság az MKP két saját megyei elnökjelöltjének indításával. Az elmúlt hetek tapasztalatai mit mutatnak, mennyire van mozgósító ereje annak, hogy  Berényi József Nagyszombat megyében, Farkas Iván pedig Nyitra megyében indul elnökjelöltként?  Hogyan látja esélyüket?

- Mindenképpen mozgósító ereje van a két megyeelnökjelöltnek. Természetesen azzal indítottuk őket, hogy elnyerjék a szavazatok többségét, s ha ez megvalósulna, megtörne az eddigi gyakorlat, miszerint mostanáig egyetlen megyének sem volt magyar ajkú elnöke. Ez számunkra komoly precedenst jelentene. Ezzel együtt pedig az adott megye magyarlakta vidékeinek fokozottabb előrelépése is kedvező látókörbe kerülne. Tudvalevő, hogy a déli járások helyzete több szempontból elmarad Szlovákia többi járásához képest, és ezt a trendet csak magyar megyeelnök fordíthatja meg. Vonatkozik ez a gazdaságra, az útfelújításokra, beruházások telepítésére, az oktatás színvonalának növelésére, az egészségügyi és szociális hálózat kibővítésére, és sorolhatnám még sokáig a megye életét jelentő többi összetevőt.

- Pár óra múlva véget ér a választási kampány. Megítélése szerint jelöltjeik helyzetét mennyire tudták megnehezíteni a vetélytársak, ellenfelek, elsősorban a Most-Híd jelöltjei? Különösen Nagyszombat és Nyitra megyében volt éles a szembenállás. Előbbi megyében a támadó, lejárató kampánnyal szembesültek, Nyitrán pedig a hatalmi arrogancia nehezítette a kampány menetét. Ön szerint mindez hogyan csapódott le a választóknál? Nem tart attól, hogy ez elriasztja őket?

- Sajnos, a kampány „nem támadó” jellege nem kellőképpen érvényesült, s mint láthattuk, különösen Nagyszombat megyében próbálta a Most-Híd gyengíteni Berényi József megyeelnökjelöltet. Régi gyakorlat, hogy a támadó kampány semmi jóra nem vezet. Kár, hogy a támadók nem tudatosítják, hogy éppen maguknak ártanak a sárdobálással. Az embereknek elegük van a mocskolódásokból, rágalmazásokból. Eredményeket akarnak látni, nem pedig szembenállást és folyamatos támadást. Nyitrai jelöltünk sincs sokkal jobb helyzetben. De ítéljék meg a választók, ki az, aki érdemes a szavazatukra, akiknek öt évre bizalommal kezébe adnák a megye sorsát! Közismert tény, hogy a megyei választásokon nagyon alacsony a részvétel. A piszkos kampány pedig éppen erre játszik rá. Félő, hogy az alacsonyabb részvétel, tehát az alacsony szavazatszám a vártnál kedvezőtlenebb eredményt hoz. Felteszem a kérdést: ez kinek az érdeke? Vagy miért érdekelt abban valaki, hogy sorsunkról, életünk menetéről ne magunk dönthessünk az általunk megválasztott képviselők közreműködésével?

- Nagyszombat megyében erősítve az MKP-s csapatot, ön is indul képviselőjelöltként, mint ahogy az elmúlt négy évben is képviselő volt. Habár régiónként változó, a helyi viszonyokra és elvárásokra épül a megyei politizálás, mégis, összességében hogyan foglalná össze a megyei önkormányzatok jelentőségét, miért kulcsfontosságúak a magyar közösség számára?

- Most is a magyarság aránytalanul nagyszámú fogyására kell rámutatnom Szlovákiában. Ha nem lesz lehetőségünk közvetlenül befolyásolni oktatásunkat, kultúránkat, identitástudatunk megőrzését, de emellett a gazdasági leszakadás csökkentését és régióink sokrétű felemelkedését, akkor a fiatalok elvándorolnak szülőföldjükről, többségük belátható időn belül nem is szándékozik hazaköltözni. És nem titok, hogy a magyarlakta vidékekről éppen a rossz gazdasági viszonyok miatt fokozottabb az elvándorlás.

- Hagyományosan a megyei választásokon a legalacsonyabb a részvétel. A kampányrendezvényeken tapasztalta-e azt, hogy a választópolgárok a korábbinál már jobban értik a megyerendszer lényegét, a vonatkozó hatásköröket, illetve tudatosítják a megyei szavazás jelentőségét? Remélhető, hogy november 4-én a korábbi megyei választásoknál nagyobb lesz a részvétel?

- A kampány során többször is volt lehetőségem azt tapasztalni, hogy az emberek kezdik megérteni a megye működésének lényegét, a megyei parlament jelentőségét és munkáját, tehát a megyei választások fontosságával is tisztában vannak. Mindez viszont nem vonatkozik mindenkire, csak az érdeklődő, odafigyelő, régiójuk sorsát szemük előtt tartó emberekre. De bízom benne, hogy ilyenekből egyre több van, s ez meg is fog látszani a választások során.

- Mivel sarkallná választási részvételre és a jelöltjeik támogatására a választópolgárokat?

- A Magyar Közösség Pártja eddigi munkájából kiindulva vallja, hogy nem megalapozatlan és üres ígérgetéseket kell tenni, hanem cselekedni, eredményeket felmutatni kell. Az MKP jelöltjei nem ígérnek olyasmit, amit nem teljesíthetnek. Az eddig elért eredményekre alapozva megfontoltan, felelősséggel tárták a választók elé terveiket, célkitűzéseket, elképzeléseiket és szándékukat. Ehhez kérik a választók támogatását. Meggyőződésük, hogy az erős megyei képviselet nélkülözhetetlen feltétele a magyarlakta települések és a vidék érdekei érvényesítésének. Hogy ez megvalósulhasson, minél több mandátumra van szükség a megyei parlamentekben. Bízom benne, hogy a kampánykörutak során meg tudták győzni minderről a választókat, akik pedig szavazatukkal fogják kifejezni bizalmukat a leendő képviselők iránt.

201711010844510.me01.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.