Mentőöv a mentőcsomagnak
Ebben az esetben minden egyes pártnak vétójoga lenne. Matej szerint ilyen döntéssel fennmaradhatna a kormánykoalíció, egyetlen pártját sem érné presztízsveszteség, és 14 hónap után végre nekiállhatnának alapjaiban megreformálni az országot.
Matej javaslatát megoldásként üdvözölte Ján Fíge¾, a Kereszténydemokrata Mozgalom elnöke, a kormány alelnöke is. Korrekt, értelmes javaslat – mondta -, kompromisszum, mely kivezet a mára kialakult helyzetből. Fíge¾ szerint belügyet jelentene, hogy törvényben vagy milyen formában rögzítené Szlovákia a konkrét EU-tagállamnak folyósítandó segélyre vonatkozó vétójogot.
„Egészében véve az a fontos, hogy a közös mechanizmusok meglegyenek és kezelhetők legyenek. Az euró-mentőcsomag megvan. Abban nem lehet módosítani a részvételi arányokat, de az, hogy nemzeti szinten ki és hogyan dönt róla, az egyes országok belügye. Abba senkinek nincs beleszólási joga” – fejtette ki a javaslattal kapcsolatosan Fíge¾ a SITA hírügynökségnek.
A második mentőcsomagot teljes egészében elutasító liberálisok erre a javaslatra is nemet mondtak. Szabadság és Szolidaritás (SaS) akkor sem támogatja a mentőcsomatot, ha arról az SDKÚ-DS által javasolt kompromisszumos formájában szavazna a parlament, fejtette ki Jozef Kollár, az SaS frakcióvezetője. Egyúttal visszautasította, hogy egyesek a mentőcsomag és a bizalmi szavazás összekapcsolásával aklarnak zsarolni.