Mennyit keresnek valójában az orvosok és a nővérek?
Az egészségügyi tárca adatai szerint az egyes állami kórházakban dolgozó orvosok annyit keresnek, mint a kormányfő vagy a házelnök. A Pozsonyi Egyetemi Kórházban (UNB) az eddigi legmagasabb havi bér orvos esetében 6 460 euró, nővér esetében pedig 2 404 euró volt. A szaktárca szerint hasonló, bár némileg alacsonyabb fizetést kapnak a más állami egészségügyi létesítményekben dolgozók is. A minisztérium azonban nem hozta nyilvánosságra a kisebb regionális, megyei és magánkórházakban dolgozó alkalmazottak bérét – írja a Pravda napilap.
A minisztérium a nyilvánosságra hozott adatokkal szándékozott bizonyítani, hogy milyenek a valós fizetések az állami kórházakban. „Reális bérekről van szó. Nem akarjuk, hogy olyan becslések lássanak napvilágot, amelyek szerint nem emeltük az egészségügyben dolgozók bérét, s azok nálunk alacsonyak“ – magyarázta Zuzana Èižmáriková, az egészségügyi tárca kommunikációs osztályának vezetője.
Èižmáriková szerint 4 ezer euró feletti bérrel azok az orvosok rendelkeznek, akiknek legalább egy, esetleg több szakképesítésük is van, több éves gyakorlattal rendelkeznek és havonta hozzávetőleg öt szolgálatot vállalnak. Az atesztáció nélküli, kezdő orvos havonta bő ezer eurót keres. A főiskolai végzettséggel és többéves szakmai gyakorlattal rendelkező, főként műtőkben dolgozó nővérek 2 ezer euró körüli bért kapnak. Az iskolapadból kikerülő nővérek havi bére 640 euró – fejtette ki.
Marián Kollár, a Szlovák Orvosi Kamara (SLK) elnöke a nyilvánosság félrevezetésének nevezte a minisztérium által közzétett béreket. Elmondta, hogy a szakképesítéssel rendelkező orvos törvény által megszabott alapbére túlórák és bérpótlékok nélkül 1 690 euró, míg az azt nélkülöző kollégájáé 1 040 euró. Hozzáfűzte: a túl nagy összegek csupán a rengeteg túlórát tükrözhetik, s azt bizonyítják, hogy még mindig vannak olyan orvosok, akik aránytalanul sokat dolgoznak. Kollár úgy véli, hogy ez az állapot tarthatatlan, mivel negatívan befolyásolja az orvosok teljesítményét és a páciensek biztonságát is veszélyeztetheti.
Monika Kavecká, a Nővérek és Szülészasszisztensek Szakszervezeti Szövetségének (OZSaPA) elnöke is meglepődött a minisztérium által közzétett adatok láttán. „Ha azok valós összegek lennének, akkor senki nem tiltakozna” – jelentette ki. „Az egyik nővér 2000 eurót keres, a másik pedig 650-et? A tárca miért engedi meg azt, hogy ilyen szakadéknyi különbségek legyenek? Az egyik ennyivel jobb lenne a másiknál? Meglepnek a nővérek fizetése közötti nagy különbségek” – fűzte hozzá. Véleménye szerint az egész mögött az áll, hogy egymásnak akarják uszítani az egészségügyben dolgozókat.
Richard Ïurana, az INESS intézet gazdasági elemzője úgy véli, nem lehet egyértelműen azt mondani, hogy az egészségügyben dolgozók rosszul lennének fizetve. „Az orvosok és a nővérek folyamatosan arra panaszkodnak, hogy alacsony a bérük, de nagy általánosságban ez nem annyira fekete-fehér, az igazság valahol középtájon található“ – mondta Ïurana. A szakértő szerint a jutalmazás terén fel kellene állítani bizonyos szabványokat, amelyek alapján főként az elvégzett munka minőségét vennék figyelembe.