Memorandummal fordultak a szlovák kormányhoz a felvidéki jogfosztottak
POZSONY. Öt - magyar állampolgárságát nyíltan vállaló és ezért szlovák állampolgárságától megfosztott - felvidéki magyar, valamint az ügyüket felvállaló, emberi jogaikat védő Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, Lomnici Zoltán ma a sajtó jelenlétében memorandummal fordult Robert Fico kormányfőhöz és Robert Kaliòák belügyminiszterhez.

A 102 éves Tamás Aladárné, Dolník Erzsébet, Kassai Gyula, Fehér István és Gubík László jogfosztott Lomnici Zoltánnal együtt a memorandumot szándékosan azon a napon adta át, amikor a kassai székhelyű Alkotmánybíróságnak döntést kellett volna hoznia az ügyükkel kapcsolatos beadványról.
Több mint 2 esztendővel ezelőtt 37 szlovák és magyar képviselő az Alkotmánybíróságnál támadta meg a jogszabályt arra hivatkozva, hogy az ellentétes a Szlovák Köztársaság Alkotmányával. Az Alkotmánybíróság nem volt hajlandó döntést hozni az ügyben, majd az Alkotmánybíróság előtt tartott demonstrációk hatására az elnökasszony bejelentette, hogy még 2013-ban megszületik a határozat. Az Alkotmánybíróság az ígéretet nem tartotta be, de bejelentették, hogy idén január 22-én kihirdetik a döntést. A nyilvános tárgyaláson az Alkotmánybíróság elnökasszonya kihirdette, hogy 2014. február 26-án kerül kihirdetésre a határozat. Az Alkotmánybíróság az ígéretét ezúttal sem tartotta be, és bizonytalan időre elnapolta a döntéshozatalt.
Lomnici Zoltán a mai eseményről beszámolt portálunknak: „Először a kormányhivatalba mentünk, ahol Robert Fico miniszterelnök megbízott munkatársa (a kormányhivatal külkapcsolatokért felelős részlegének vezetője – a szerző megj.) fogadott bennünket, majd átadtuk neki a memorandumot. Elmondtuk jövetelünk célját. Egyrészt azért tettük meg ezt a lépést, mert az Alkotmánybíróság mára ígért döntést, de a szavát nem tartotta be. Másrészt azért, mert a törvényt módosítani kívánják, és olyan tervezet látott napvilágot, amely a jogfosztottak közül az őshonos magyar kisebbség számára elfogadhatatlan. Azt kértük, hogy ilyen törvény ne szülessen, hanem egyenlő mércével mérjenek, és ne diszkriminálják a magyarokat. Továbbá azt is kértük, hogy kövessék meg a jogsértések miatt a jogfosztottakat, és méltányos kártérítést is fizessenek nekik. Utaltunk arra az esetre, hogy egy kardiológus Tamás Ilonka néni lányát az infarktusa után még díjazás ellenében sem volt hajlandó kivizsgálni azért, mert nem volt szlovák állampolgár... A kormányhivatalban a hölgy udvariasan megköszönte a dokumentumot, és jelezte, hogy azt továbbítja a lábsérüléséből lábadozó főnökének”.
Az EMT elnöke a továbbiakban elmondta: „A hatodik felvidéki jogfosztott, Boldoghy Olivér pillanatnyilag Londonban tartózkodik, ő nem írta alá a memorandumot. Annak a szövege tekintetében volt köztünk egy kis eltérés. Maga a szöveg arra utal, hogy a magyaroknak is legyen jó, és a végén jelezzük, hogy miért nem jó a magyaroknak. Kiterjesztő értelmezés lett volna, de mivel a többieknek, akiknek külföldön van bejelentett lakása, mindenkinek az állampolgárság visszaadását illetve a jogai visszaszerzését jelenti az új törvény, csak a magyaroknak nem, ezért mi a magyarokra koncentráltunk. Ezért a memorandumot csak azok írták alá, akik ezzel így egyetértettek, tehát a hat jogfosztottból öten. Ez azonban csak egy mellékzöngéje a dolognak. A lényeg az: szeretnénk egy olyan törvényt, ami nem diszkriminálja a magyarokat. Nem csak róluk van szó, hanem 47 magyar állampolgártól vették el a jogokat”.
A kormányhivatalból a memorandum aláírói a belügyminisztériumhoz mentek, ahol Robert Kaliòák belügyminiszter megbízott munkatársa vette át a dokumentumot.
„Ez a hölgy egyébként jelen volt a kormányülésen is, ezért a Szlovák Televízió munkatársai megkérdezték tőle, hogy az ügyben milyen fejlemény várható. Azt nyilatkozta, hogy készül a törvény, arról most egyeztetnek. Mi éppen ebben a folyamatban kívánunk azzal pozitív szerepet játszani, hogy az Emberi Méltóság Tanácsa által képviselt jogfosztottak és az összes többi magyar számára kedvező legyen a törvény” – fejtette ki Lomnici, majd hozzáfűzte: a belügyminisztériumból a magyar nagykövetségre mentek, amely munkatársának szintén átadták a memorandumot.
„ Mindenütt nagyon nagy sajtóérdeklődés mutatkozott a memorandum átadása iránt. Meglepően sok szlovák televíziós társaság és rádió munkatársa is megjelent az egyes helyszíneken, ők a magyaroknál is jóval többen voltak. Még elmondanám: az a döntés született, hogy a későbbiekben majd Ivan Gašparoviè államfő és Pavol Paška házelnök, valamint a magyar miniszterelnök is megkapja a memorandumot. Azért tartottuk fontosnak több helyre is eljuttatni a dokumentumunkat, mert az államfőválasztás során előfordulhat, hogy Fico lesz a köztársasági elnök, Kaliòák pedig az új kormányfő, az említett törvényt pedig csak valamikor tavasz végén vagy nyár elején fogadja el a parlament. Nekünk tehát minden lehetséges irányt meg kell találnunk, nehogy azt a választ kapjuk, hogy rossz helyre küldtük a dokumentumokat. Semmiképp sem adjuk fel a harcot. Az általam az Európai Parlament ellen indított per is folyamatban van, az illetékesek befogadták a keresetemet, és érdemben elkezdték a vizsgálatot. Ha ez esetben eredményesek leszünk, akkor Brüsszelben folytatják a szlovák hatóságok jogsértésének a kivizsgálását” – zárta tájékoztatását Lomnici.
A memorandum szövegét teljes terjedelmében közöljük:
A Szlovák Köztársaság Alkotmánya 5. § (2) bekezdése szerint akarata ellenére senkitől sem vehető el a Szlovák Köztársaság állampolgársága, a Szlovák Köztársaság állampolgárságát csak saját kérésre, a Szlovák Köztársaság állami kötelekéből történő elbocsátással lehet elveszíteni. Az Alaptörvény egyértelmű rendelkezésével ellentétes jogszabály alapján összesen 701 személy, 300 férfi és 401 nő vesztette el az állampolgársághoz fűződő jogait és közülük 47 az őshonos magyar kisebbséghez tartozik.
A 2010 júniusában hatályba lépett állampolgársági törvényt a Szlovák Köztársaság Alkotmánybírósága előtt 37 szlovák és magyar képviselő megtámadta, azonban többszöri ígéret ellenére sem hozott határozatot a testület, a határozat hirdetésre a saját maga számára kitűzött határnapokat elmulasztva úgy döntött, hogy határozatlan időre elnapolja az ítélethozatalt.
Mivel az alkotmánybíróság cserbenhagyta az állampolgársági jogaiktól megfosztott polgárokat, számukra a megoldást csak egy új, a Szlovák Köztársaság Alkotmányának megfelelő törvény jelenthet. A belügyminiszter tájékoztatása szerint folyik annak a törvénytervezetnek a nemzetközi egyeztetése, amely alapján bizonyos feltételek teljesítése esetén néhányan visszaszerezhetik szlovák állampolgárságukat.
A kiszivárgott hírek szerint azok kapják vissza állampolgársághoz fűződő jogosítványaikat, akik a másik országban állandó lakhellyel rendelkeznek. Azok a szlovák állampolgárok, akik az Egyesült Államokban, Hollandiában, Németországban, Ausztriában, az Egyesült Királyságban bejelentett lakcímmel rendelkeznek és ott is élnek, ez megoldást jelenthet. Nem orvosolja ugyanakkor az őshonos magyar kisebbség jogfosztottjainak problémáit, hiszen ők a Szlovák Köztársaságban élnek és nem rendelkeznek állandó bejelentett lakcímmel Magyarországon.
A tervezett megoldás tehát, a magyar kisebbség számára diszkriminatív, így elfogadhatatlan, különös tekintettel arra, hogy a Szlovák Köztársaság tagja az Európai Uniónak és az Európa Tanácsnak, mely közösségek elvetik bármely állampolgár hátrányos megkülönböztetését.
A 250/2010 sz. tv. értelmében eljárva, a hivatalok releváns bizonyítékok nélkül (útlevél, lakcímkártya, személyi igazolvány, honosítási okirat, egyéb) törölték a magyar állampolgárságot felvetteket a lakossági nyilvántartásból. A bejelentő levél aláírása sem volt hitelesítve, így a személyazonosságuk sem volt és van igazolva. A jogsértetteket hiteles bizonyítékok nélkül, önkényesen és alkotmányellenesen törölték a Szlovák Állam kötelékéből!
Megjegyezzük, hogy az alkotmány rendelkezésével nyilvánvalóan ellentétes törvény végrehajtása során az uniós jogot és az emberi jogokat a szlovák hatóságok több esetben durván megsértették. Kiragadva néhány példát: Előfordult, hogy az orvosi kezelést, - az Európai Parlament és Bizottság 883/2004 sz. EK rendeletével ellentételesen, - azért tagadták meg, mert az illető már nem volt szlovák állampolgár Az egyik tanártól a tanórán próbálták meg elvenni személyi azonosító dokumentumait, súlyosan megsértve emberi méltóságát. Ezért is fontos, hogy a jogfosztó törvények helyett a nemzetközi elvekkel és főleg a szlovák alkotmánnyal összhangban álló új jogszabályt alkossanak.
Mi, a jogainktól megfosztott polgárok, az Emberi Méltóság Tanácsával, mint nemzetközi tagságú jogvédő szervezettel, azt kérjük, a szlovák kormánytól és törvényhozástól, hogy mielőbb szüntesse meg az alkotmányellenes jogi helyzetet, hatóságai fejezzék be a magyar nemzetiségű jogfosztottak zaklatását, és fizessenek méltányos kártérítést minden igazolt jogsértésért.”
Pozsony, 2014. február 15.
Tamás Ilona sk.
Dolnik Erzsébet sk.
Fehér István sk.
Gubík László sk.
Kassai Gyula sk.
Az Emberi Méltóság Tanácsa nevében: Dr. Lomnici Zoltán sk. Elnök
Forrás
Hírek, - miskó -
