Megyei választások – Újabb három jelölt lépett vissza Besztercebányán

Az említett három jelölt a közszolgálati televízió vitaműsorában, egyenes adásban jelentette be visszalépését.
A kedd esti vitaműsorban 11 jelölt vett részt. Valamennyiüknek 6 percük volt arra, hogy megszólítsák a választókat. A jelöltek legtöbbet a közlekedésről, a munkanélküliség csökkentésének lehetőségeiről és a roma problémakörről beszéltek.
A vita során először a független Ivan Saktor mondott le az elnökjelöltségéről, aki saját bevallása szerint tudatosította megválasztási esélye mértékét, s a demokrácia érdekében visszalépett. Elmondta, hogy a támogatóinak egyedül kell eldönteniük, hogy kit választanak, mert nem birtokolja a szavazataikat. Ugyanakkor hozzáfűzte, nem szavaz majd Ján Lunterre és a holdudvarára, mert velük kapcsolatban nincsenek jó tapasztalatai.
Vojtech Kökény, a Roma Koalíció Pártja (SRK) alelnöke viszont Ján Lunter javára lépett vissza. Michal Kantor, a Szlovákiai Zöldek Pártjának (SZS) képviselője pedig bejelentette, hogy Igor Kašper javára lép vissza, mert őt tartja a legalkalmasabbnak.
Besztercebánya megye elnöki posztjáért tehát Ivan Saktor, Vojtech Kökény, Michal Kantor, Stanislav Mièev, Martin Klus, Jozef Šimko és Viliam Baòák visszalépése után 10 jelölt száll majd harcba.
A jelenlegi megyefőnök, Marian Kotleba, a Mi Szlovákiánk Néppárt (¼SNS) elnöke több kihívóval szembesül. Függetlenként indul Ján Lunter vállalkozó, Martin Juhaniak, a Breznóbányai (Brezno) Városi Hivatal elöljárója, Pavel Greksa, Vámosfalva (Mýtna) község polgármestere és Igor Kašper besztercebányai városi képviselő. Az egyes pártok képviseletében ringbe száll még a megyefőnöki tisztségért Alena Pivovarèiová (Új Parlament - Nový Parlament), Miroslav Gálik zólyomi városi képviselő (Nemzet és Igazság - Národ a spravodlivos), Jozef Sásik (Andrej Hlinka Szlovák Néppártja - Slovenská ¾udová strana Andreja Hlinku), Zdenek Oèovan (NAJ) és Milan Urbáni, a Modern Szlovákia Pártja (SMS) elnöke.
A megyei választásokra november 4-én, szombaton kerül majd sor. A parlamenti képviselők az idén tavasszal hagyták jóvá a választói jog gyakorlásának feltételeiről szóló törvény módosítását, amely szerint egykörössé vált a megyei elnökök megválasztása, s a győztesek 5 évre kapnak mandátumot.