Megyei választások: amely térségnek nincs megyei képviselete, az visszafejlődik

Besztercebánya megyében 10 százalék körüli a magyarság részaránya. A Magyar Közösség Pártjának (MKP) a 49 tagú megyei önkormányzatban a végéhez közeledő választási ciklusban 5 képviselője van. A magyarlakta Nagyrőcei, Rimaszombati, Losonci és Nagykürtösi járásában most összesen 15 képviselőjelöltet állít. Járásokkénti elosztásuk így alakult: Losonci járás – 5, Rimaszombati járás – 4, Nagykürtösi és Nagyrőcei járás – 3-3 személy.
A bezárás rémképe fenyegeti a tornaljai magyar gimnáziumot
Szögedi Anna, Tornalja polgármestere és a hozzávetőleg 20 százalékban magyarok által lakott Nagyrőcei járás egyik képviselőjelöltje korábban három választási időszakban tevékenykedett megyei képviselőként. A végéhez közeledő ciklusban azonban térségükből egyetlen MKP-s képviselő sem került be a megyei parlamentbe. A Hírek-sk.nak elmondta: a magyar megyei képviselet hiánya többféle negatív következménnyel járt.
„Tizennégy többségében magyarlakta község található a Nagyrőcei járásban, amelyek magyar központja Tornalja. Annak, hogy a mostani ciklusban a megyei képviselő-testületből hiányoztak a régióból az MKP-s képviselők, több negatívuma is érezhető. Például egykori pedagógusként fájó pontként említem, hogy a tornaljai magyar tannyelvű gimnáziumot részben diákhiány, részben a kellő anyagi támogatás miatt a bezárás rémképe fenyegeti. Ez azért is sajnálatos, mert egy korábbi választási időszakban a megyei képviselőtársaimmal együtt nagyon szépen rendbehozattuk az iskolaépületet“ – emelte ki az egyik fájó pontot Szögedi Anna.
Úgy véli, hogy a tornaljai gimnázium működését más alapokra kellene helyezni, s ez ügyben ebben a ciklusban folytattak is tárgyalásokat Marian Kotleba (¼SNS) megyei elnökkel.
„Tornalja polgármestereként úgy, hogy közben nem vagyok megyei képviselő, nehéz kicsikarni a megfelelő intézkedéseket. Képviselőként ugyanis jobban beleláthattam volna az oktatási intézmények költségvetésébe és működésébe, illetve határozati javaslatokkal is élhettem volna. Megjegyzem: amikor az előző megyefőnök átadta a hivatalát, megegyeztünk arról, hogy a magyar tannyelvű alapiskolát és a gimnáziumot közös igazgatás alá helyezzük, amivel bizonyára a gimnáziumi osztályok utánpótlását is jobban biztosíthattuk volna. Bár ez Tornalja költségvetését némileg megterhelte volna, de így megmenthettük volna a gimnáziumot. Amikor azonban a megyeelnöki poszton változás történt, Kotleba már figyelembe se vette a javaslatunkat – hagyja leépülni a gimnáziumot“ – vázolta a gimnáziummal kapcsolatos áldatlan helyzetet.
Tenni kell a megye hátrányos helyzetű településeinek felzárkóztatásáért
Szögedi Anna úgy véli, bár polgármesterként némileg sikerült csökkentenie a régióra jellemző, jelentős mértékű munkanélküliséget, megyei képviselőként további lépéseket is tehetne a megye hátrányos helyzetű településeinek felzárkóztatásáért.
„Tornalja város korábban 300 munkahelyet létesített a barnamezős építkezéssel létrejött ipari parkunkban, ahol egy német befektető indította be vállalkozását. Ennek kapcsán is fontos lenne hatékonyabban együttműködni a megyével. Van ugyanis egy szakközépiskolánk, amelyben akár a divatos duális képzés keretében diákokat lehetne képezni az említett cég számára – például varrónőket, mert az ottani gyártási folyamat leginkább rájuk épül. A szakközépiskolában azonban mindmáig nem nyitottak ilyen szakot azért, mert a megyevezetés ezt nem kezdeményezte...“ – mondta Szögedi Anna. Hozzátette: sajnos, a fiatalok és a képzettebb helyi lakosok már korábban távoztak a régióból, tehát jelenleg inkább az idehaza maradt, idősebb és kevésbé szakképzett lakosoknak kellene munkalehetőségeket felkínálni. „Ha munkát kapnának, akkor a gyártási folyamatok során egyszerűbb műveleteket bizonyára ők is képesek lennének elvégezni“ – jegyezte meg.
Jobb utakon munkahelyteremtő befektetők érkezhetnének a régióba
A képviselőjelölt a megyei fennhatóság alá tartozó 2. és 3. osztályú utak felújítását is égető feladatnak tartja. Azt reméli, hogy a korszerűbb utakon munkahelyteremtő befektetők érkeznének a régióba.
„Tény, hogy Tornalján már fél profilban megépült az elkerülőút, de amikor korábban felkerestem az illetékeseket, megígérték, hogy majd a másik fél profil is megépül, mert arra nagy szükség lenne. Azért is, mert az összekötné Pozsonyt Kassával, s azáltal talán idevonzaná az esetleges befektetőket, valamint egyszerűbbé válna a helyi közlekedés. Mivel Tornalja és környéke nem természetes úton került a Nagyrőcei járáshoz, a helyi lakosság életét nagy mértékben megkeseríti a tény, hogy 3 járásban, költséges módon kell intéznünk az ügyesbajos dolgainkat. A Szociális Biztosítóba ugyanis egészen a kelet-szlovákiai Rozsnyóra kell utaznunk, a magánvállalkozással kapcsolatos ügyek többségét Nagyrőcén kell elintéznünk, a dokumentumokat pedig Rimaszombatban kell aláíratnunk, mivel a Nagyrőcei nem teljes jogú járás. Az lenne jó, ha mindezt megyei szinten, egyszerűbb módon kellene megoldani, s akkor talán a fiatalok is nagyobb kedvet kapnának a vállalkozások beindításához...“ – magyarázta Szögedi Anna.
Jobb egészségügyi és szociális ellátást igényelne az elöregedő lakosság
Ha mandátumhoz jutna, akkor megyei képviselőként a társaival együtt az általa említett, egyre jobban elöregedő lakosság egészségügyi és szociális ellátásának színvonalát is emelni szeretné, mert úgy látja, hogy térségükben e téren is bőven akadnak hiányosságok. Korábban megyei képviselőként kezdeményezte a tornaljai idősek otthonának felújítását, amire sor is került.
„Az orvosok működésének jóváhagyása az egészségbiztosítókon kívül a megyétől is függ. Mivel elöregedett régióról van szó, a lakosságnak egyre inkább szüksége van az orvosi ellátásra. Tény, hogy a szakorvosok, de már a körzeti orvosok többsége is nyugdíjkorhatár előtt áll. Ha helyben nem lesz orvosutánpótlás, akkor a betegeknek majd távolabbra kell utazniuk, ami főleg a mozgáskorlátozott és idős betegek esetében problémát jelent. A másik égető gondot az jelenti, hogy a megye fennhatósága alá tartozó, tornajai szociális intézményünkbe inkább a mentálisan sérült embereket fogadják be, a többi nyugdíjas embernek nehéz oda bekerülnie. Ha pedig mégis bejutnak, mivel nincsenek a mentálisan sérültektől elkülönítve, félnek tőlük. Hiányoznak tehát az időseknek nyújtandó szociális szolgáltatások – megyei képviselőként e téren is bőven akadna tennivalónk“ – vázolta a megoldásra váró további gondokat.
Marian Kotleba helyére Ján Lunternek kellene kerülnie
A kampány során sok szó esik a megyei jogkörökről. Szögedi Anna azt tapasztalja, hogy a megyerendszer még mindig nem került be megfelelőképpen a köztudatba, és sokan nem érzik a megyei választások súlyát. „Ez annak is „köszönhető“, hogy ebben a választási ciklusban sem Kotleba megyei elnök, sem pedig a képviselők nem túl gyakran látogattak el a polgárok közé, hogy ezáltal a megye is közelebb kerüljön az emberekhez. Mi tagadás, amikor pedig lejöttek a társégünkbe, például a gimnáziumi ügyek miatt, Kotleba a negatív megnyilvánulásaival nem keltett szimpátiát az itt élő kisebbségek képviselőiben. A megyeelnöki poszton nagyon fontos lenne a csere és nagyon fontos lenne elérni azt, hogy régiónknak is legyen magyar képviselete a megyei önkormányzatban. Marian Kotleba jelenlegi megyefőnök legyőzése érdekében több ellenzéki párt, köztük az MKP is a kormánypártokkal együtt Ján Lunter független megyeelnök-jelöltet támogatja. Kotleba elnök nagy riválisának és a magyar párt képviselőinek sikeréhez nagyon kérjük a választópolgárok segítségét, szavazatait!“ – mondta el végül Tornalja polgármestere.
