2017. október 23., 08:31

Megyei választás: az MKP célja a minél több képviselő és alelnöki poszt Kassa megyében

KASSA. A november negyedikei megyei választásokra készülve Kassa megyében is gőzerővel folyik a kampány. A legutóbbi népszámlálás szerint a megyében 9,4 százaléknyi magyar nemzetiségű lakos él. A megyei közgyűlésnek 57 tagja van, abból jelenleg négyen az MKP tagjai, a velük politizáló Nagy György pedig független jelöltként került be a megyei önkormányzatba. A magyar párt ebben a megyében 24 képviselőjelöltet indít, és Richard Raši (Smer-SD) megyeelnök-jelöltet támogatja.
201710230005500-0000000000000000000000000000000000000000000000000000000001a_zachariasek-jpg
Galéria
+5 kép a galériában

Az MKP 24 megyei képviselőjelöltjének egyharmadát a Kassa-vidéki járásban indítják

A Magyar Közösség Pártja (MKP) alapszabálya szerint az, hogy a párt járásonként kit indít jelöltként, a járási konferenciákon dől el, s ezek még tavasszal lezajlottak. A Kerületi Tanács tudomásul vette a járási konferenciák döntését. "A Kassai járás május 10-én tartotta meg a konferenciáját, ahol a Kassa I. számú választási körzetben Filipko Józsefet és Hanesz Zoltánt, a Kassa II. számú körzetben Dúl Ildikót, Palkó Ferencet és Weiszer Adriánt, a Kassa III. számú körzetben Soltészt Pétert, a Kassa IV. számú választási körzetben pedig Fábián Évát javasolták képviselőjelöltnek. Ez összesen 7 jelölt lett volna, de tudomásom szerint Soltész Péter nem vállalta a jelölést, így végül 6-ra csökkent a létszám” – mondta el portálunknak Zachariaš István, a Kassa Megyei Önkormányzat MKP-s alelnöke.

A Nagymihályi járásban, ahol a járási konferencia május 12-én Nagykaposon zajlott, egyetlen jelöltként Varga Tibort választották meg képviselőjelöltnek.

A Tőketerebesi járás konferenciája május 15-én Kistárkányban volt, és ott a 8 lehetséges képviselői helyre 6 jelöltet - Furik Csabát, Takács Istvánt, Sáradi Tibort, Kopasz Józsefet, Ilko Zoltánt és Bálint Csillát - választottak meg.

A Kassa-vidéki járási konferencia május 26-án volt Szádudvarnokban, ahol a 8 lehetséges képviselői helyre 8 jelöltet állítottak: Simko Csabát, Gergely Papp Adriannát, Képes Sándort, Iván Tamást, Köteles Lászlót, Szalay Gábort, Király Tamást és Zachariaš Istvánt.

Végül a Rozsnyó-járási konferencia június 9-én zajlott Rozsnyón, ahol az 5 lehetséges helyre 3 képviselőjelöltet választottak: Beke Beátát, Porubán Ferencet és Várady Zoltánt. Kassa megyében tehát az MKP-nak 24 megyei képviselőjelöltje van.

A Most-Híd nem várta meg az MKP kerületi tanácsának elnökjelölt-állítással kapcsolatos döntését

Az MKP Kassa megyében egyeztetni akart a Most-Híddal egy esetleges közös elnökjelölt-állításról. A vegyespárt kerületi elnöke azonban nem volt hajlandó megvárni a magyar párt Kerületi Tanácsának vonatkozó döntését, és sürgősen bejelentette, hogy Pataky Károlyt jelöli a megyeelnöki posztra.

„Természetesen, megyei szinten tárgyaltunk a Most-Híddal, ahogy erről annak idején hírt is adtunk. Felmerült az a lehetőség is, hogy esetleg az MKP állít elnökjelöltet: Furik Csabát vagy engem. A Most-Híd három jelöltje pedig Jakab Elemér, Burdiga Pál és Pataky Károly volt. Megbeszéltük, hogy július 14-én fogunk utoljára egyeztetni, s a közvéleménnyel is akkor tudatjuk a döntésünket. Sajnos, a Most-Híd kerületi elnöke, aki addig is nagyon sürgetett minket, nem várta meg azt a döntést, amit nekünk az alapszabályunk értelmében összehívott kerületi tanácsban kellett meghoznunk. Ahelyett már július 13-án reggel bejelentette a döntésüket, miszerint a Most-Híd Pataky Károlyt jelöli a megyeelnöki posztra” – ismertette a korábbi döntés hátterét az MKP Kassa megyei elnöke.

Richard Raši smeres megyeelnök-jelöltet támogatja az MKP

Kassa megyében 2001 óta állítólag mindkét fél számára előnyös együttműködést folytat egymással az MKP és az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD). A magyar párt augusztusban ezért írta alá a megyei elnökjelölt személyére, azaz Richard Raši támogatására vonatkozó együttműködési nyilatkozatot.

Zachariaš István szerint Kassa megyére mindig a toleráns politika volt jellemző. A megyei szlovák politikusok mindig érzékenyen és kedvezően kezelték az itt élő magyarság igényeit. "Ez tényekkel kimutatható akár számokban is, de az is fontos, hogy ebben a témakörben, ahogy másban sem robbant ki semmilyen botrány, ami ezt az állításomat megkérdőjelezné. Amíg az MKP egységes pártként politizált, addig egyszerű volt a helyzetünk, annyi képviselőnk volt, hogy mi irányítottuk a képviselő-testület munkáját. A párt kettéválása után, az adott lehetőségeken belül kell politizálnunk úgy, hogy érvényesíteni tudjuk a választóink érdekeit. Mi Kassa megyében soha nem erőből politizáltunk, mindig törekedtünk a megegyezésre, akkor is, amikor bárkinél erősebbek voltunk. Jó, hogy a koalíciós szerződéshez megbízható, együttműködni akaró partnerekre találtunk. Eddig két alkalommal kötöttünk már választások előtt koalíciós megállapodást, és megállapíthatjuk, hogy az ígéreteket a Smer-SD megyei politikusai maradéktalanul be is tartották” – fejtette ki az alelnök a két említett párt együttműködése kapcsán.

Az első két ciklusban Múdra Rozália személyében hivatali vezetője is volt az MKP-nak. "Az MKP mindig saját képviselőjelöltekkel indult a megyei választásokon, de elnökjelöltként végül mindig megtámogatta a Smer-SD jelöltjét, s a két fél arról is megállapodott, hogy az MKP-nak lesz megyei alelnöke".

Most is így történt.  "Augusztusban – miután világossá vált, hogy a Most-Hídnak más megyékhez hasonlóan semmi szándéka nincs a közös politizálásra – aláírtuk a koalíciós szerződést Richard Rašival, és megegyeztünk arról, hogy az elnökjelölti posztra őt támogatjuk. Ennek fejében, ha a megyei közgyűlésben lesz képviselőnk, lesz megyei alelnökünk, továbbá lehetőségünk lesz bizottsági elnököket állítani, sőt, javaslatot tehetünk az igazgató-helyettesi posztra is. Így lehetőségünk lesz a megye vezetésében érvényesíteni a választóink érdekeit. Úgy gondolom, hogy ezt a lehetőséget azért tudtuk elérni, mert évek óta hitelesen politizáltunk, és kölcsönösen meg tudunk bízni egymásban” – magyarázta Zachariaš.      

A megyei hivatal 200 alkalmazottja közül 32-en az ügyfelekkel magyarul is kommunikálnak

„Prioritásainknak nyilván a megye hatásköreiből kell kiindulniuk. Olyan dolgokból, amelyekben egy-egy megye tud segíteni az ott élő lakosok életén. A mi feladatunk az általános hatáskörökön túl az is, hogy törődjünk az itt élő magyarság ügyeivel, identitástudatuk növelésével, valamint Kassa megye déli vidékeinek helyzetével. Ilyen értelemben fontos prioritásunk az, hogy fejleszteni tudjuk azokat az intézményeket, amelyek a magyar kisebbség identitásának, kultúrájának, az élő és felújított hagyományoknak a megőrzését szolgálják. Továbbá az is, hogy megtartsuk a magyar iskoláinkat, illetve fejleszteni tudjuk a magyarlakta vidékek gazdasági lehetőségeit, s munkahelyeket teremtsünk azért, hogy lakosaink ne kényszerüljenek máshol munkahelyet keresni - családjaink együtt és otthon tudjanak élni” – vázolta elsőbbséget élvező feladataikat Zachariaš István.

A magyarok identitása és biztonságérzetük megőrzéséhez reményeik szerint az is hozzájárulhat, hogy a megyei hivatalban a 200 alkalmazott közül 32-en vannak olyanok, akikkel az ügyfél magyarul is tud kommunikálni.

„Fontos feladat az is, hogy csökkenteni tudjuk a kelet-nyugat közti különbségeket, továbbá erősítsük a határmenti együttműködést, fejlesszük az idegenforgalmat - növekvő mértékben bevonva ebbe a magyar látogatókat is. Ahogy eddig, a jövőben is törődni akarunk az utak javításával és karbantartásával, az egészségügyi és a szociális ellátás fejlesztésével. Fontos feladatunk a régiófejlesztés, a környezetvédelem, a kerékpárutak fejlesztése és a energiahatékonyság növelése is. Mindezekkel reálisan tudunk törődni, hisz az eddigi munkánk is jó alapot biztosított ezeknek a céloknak. Büszkék lehetünk arra, hogy a megye déli járásaival hatékonyan tudtunk törődni. Az utak javítása során ide a pénzösszegek hozzávetőleg 30 százaléka jutott, a magyar tanítási nyelvű iskolák a normatíva felett 4,1 százalékkal több pénzből gazdálkodhattak, a megyei támogatások megítélése során pedig a magyar intézmények, önkormányzatok, egyházak azok 16-17 százalékát kapták. Támogattuk a magyarlakta vidékeken megrendezett nagy kulturális rendezvényeket is, s a megyei díjak odaítélésekor törődtünk azzal is, hogy magyar személyiségek, csoportok is részesüljenek elismerésben. Tehát van mire alapoznunk - ezt a munkát kell folytatnunk és fejlesztenünk” – részletezte a következő választási ciklusra vonatkozó teendőiket.    

Járásonként másra kell helyezni a hangsúlyt a választási kampánystratégia során

Az MKP kampányának módszere a választási törvényre reagál: a regionális választások eredménye tulajdonképpen a járási választások összesített eredménye lesz. Így áll majd össze a megyei képviselő-testület. "Ez azt is jelenti, hogy nekünk is járásonként kell felismeri azokat a problémákat, amik az ott élő embereket foglalkoztatják, és természetesen felmérni azokat az igényeket is, amiket a megyei képviselőktől a lakosok elvárnak. Ezért akár az MKP-n belül is különböző kampánystratégiák alakulhatnak ki, járásonként másra kell a kampány során fektetni a hangsúlyt, és nyilván azok a képviselők is, akik majd a testületbe bekerülnek, a saját járásuk igényeit is akarják majd képviselni. De természetesen vannak közös szándékok, amik a nemzethez, a magyarsághoz, a magyarlakta vidékekhez, a magyarság identitásának megőrzéséhez köthetőek. Ezek egységesek, ezekhez ragaszkodnunk kell mindenütt, ezt feladni sehol sem szabad” – vázolta a megyei választási kampánystratégiát a jelenlegi megyei alelnök.

Ahgy a témák területenként változhatnak, úgy a kampányformák is, itt is járásonként is van eltérés. „Van ahol következetesen, minden faluban beszélgetésekre hívjuk a lakosokat, van, ahol röplapok, a nyomtatott választási újság a bevált módszer. A Kassa-környéki járásban nagyobb mértékben használjuk az elektronikus médiát, erőteljesen kiaknázzuk a szociális hálók adta lehetőségeket. Mindamellett minden háztartásba eljuttatjuk a nyomtatott választási lapunkat és a jelöltek röplapjait is. Persze, bűn lenne kihagyni a nagyformátumú hirdetések használatát. Elektronikus hirdetőtáblákat, képernyőket is bevetettünk a kampányba. Tudjuk, hogy az MKP nem rendelkezik olyan anyagi forrásokkal, mint bizonyos más pártok, ezért megpróbáljuk többféleképpen, kreatív, újfajta módszerekkel megszólítani a választókat. Aktivistáink és képviselőjelöltjeink a délutánokat azzal töltik, hogy faluról-falura járva közterületeken megszólítják az embereket, elbeszélgetnek velük, és a postaládákba kihordják az éppen aktuális választási információkat, meghívókat. Persze, az előző választásoknál jól bevált Beszéljük meg - sorozatot ez alkalommal is megtartjuk a nagyobb településeken”.

A párt képviselői foglalkoznak a magyarság igényeivel

Végül felmerült a kérdés: vajon a magyar választópolgárok kellőképpen tudatosítják-e azt, hogy miért fontos a magyar képviselet Kassa megyében, illetve azt, hogy milyen előnyt jelenthet számukra egy magyar megyei elnökhelyettes és minél több magyar képviselő.

„Erre a kérdésre korrekt és pontos választ majd november ötödikén fogok tudni adni. Az én tapasztalataim jók. Azok a választók, akik elbeszélgetnek velünk, tudatosítják, hogy milyen súlya van a megyei választásoknak, és el is szokták mondani az elvárásaikat. Szinte nincs olyan család, sőt talán ember sem, aki már valamilyen módon ne találkozott volna a megyei önkormányzat hatásköreivel. Hiszen szinte minden családban vannak középiskolások, a családtagok használják a megye útjait, illetve vonattal, autóbusszal közlekednek, igénybe veszik az egészségügyi ellátást. Sok családnak van tapasztalata a szociális intézményeinkkel, esetleg a Thália Színházba járnak élvezni a magyar kultúrát. Hagyományaink őrzésével a helyi kultúrcsoportok mellett megbíztuk a királyhelmeci Bodrogközi és Ung-vidéki, valamint a szepsi Bódva-völgyi és Érchegyégi Kulturális Központot. Tehát mindnyájuknak fontos a megyei képviselet, a megyei hivatal működése. Mi, a Bódva-völgyében ezt saját bőrünkön tapasztaltuk az előző választási ciklusban, amikor csak a járásunk másik területéről voltak képviselők a közgyűlésben, senki nem volt olyan, aki a mi vidékünkkel törődött volna. A most végződő ciklusban egészen más volt a helyzet. Jelen voltunk, és a jelenlétünk tényekkel, eredményekben is kimutatható” – fogalmazott Zachariaš István.

Mint mondta, megyei alelnökként mindamellett, hogy törődött a rábízott összmegyei feladatokkal, foglalkozott minden olyan megkereséssel is, amely a magyarlakta vidékekről, magyar intézményektől érkezett hozzá.

„Nem mindegy, hogy képviselőként a kéthavonta összeülő önkormányzaton mondjuk el igényeinket, vagy részesei tudunk lenni a megye vezetésének, ahol minden részletbe menően, napi szinten vitatjuk meg a problémákat. Az is rendkívül fontos, hogy képviselőink is legyenek. Nemcsak azért, mert a megyei alelnök csak a képviselők közül kerülhet ki a törvény és a megkötött koalíciós szerződés értelmében, hanem azért is, hogy meglegyen a képviselő-testületben a súlyunk, komolyan vegyenek minket. A régiókból jövő képviselő tudja igazán, hol szorít a cipő, mit kell az adott térség érdekében elérni, mit kell a régióban élő emberek igényeinek érdekében elintézni. Ezért kérünk mindenkit arra, hogy november 4 -én jöjjenek el választani, s válasszák azokat a jelölteket, akikben megbíznak, akik tapasztalata, célratörő akarata biztosítja az itt élők véleményével, igényeivel való törődést a megyei önkormányzatban” – mondta végül  Zachariaš István.

201710230005500-0000000000000000000000000000000000000000000000000000000001a_zachariasek-jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.