Megszűnik a Nemzeti Vagyonalap

„A vonatkozó törvénymódosító javaslat célja felszámolni a Nemzeti Vagyonalapot (FNM), mivel az már betöltötte a privatizációs folyamatban való alapvető feladatát. A jövőre nézve nincs tervben az állami vagyon magánosítása, illetve nem feltételezhető olyan mértékű privatizáció, mint amilyenre a múltban a transzformációs folyamatokkal összefüggésben példa volt. Ezért aztán nem is indokolt egy olyan jogalany léte, amelynek célja a privatizációs tevékenység lefolytatása" – áll a gazdasági tárca a törvénymódosító javaslathoz csatolt indoklásában.
A parlament megszavazta azt a módosító javaslatot, amellyel megváltozik az FNM jogutódja. Eszerint nem közvetlenül, a gazdasági tárca révén az állam, hanem egy jogi személy veszi át a Nemzeti Vagyonalap feladatát és jogkörét, amelynek egyetlen részvényese a gazdasági minisztérium által képviselt állam lesz. A szaktárcának ezt a jogi személyt legkésőbb az év végéig ki kell jelölnie. „Tekintettel a jogviszonyoknak a Nemzeti Vagyonalapról a gazdasági tárcán keresztül az államra történő átruházásának bonyolultságára, valamint az állami költségvetést érintő lehetséges negatív hatásokra, javasolt, hogy - egyenesen a törvényből következően - egy jogi személy legyen a vagyonalap jogutódja. Annak tulajdonosa vagy létrehozója - a gazdasági tárca közbenjárásával – legyen maga az állam, s arról a gazdasági minisztérium legyen hivatott dönteni" – áll a honatyák által jóváhagyott törvényben.
Egy az FNM örökébe lépő jogi személy szükségessége azért is indokolt, mert a gazdaságügyi minisztérium nem vásárolhatja fel a polgárok elértéktelenedett értékpapírjait. Az érintettek azonban jövő év június 30-ig továbbra is átruházhatják majd értékpapírjaikat, igaz már nem a vagyonalapra, hanem éppen az említett jogi személyre.
„Az értéktelen értékpapírokkal rendelkező, s azokat időben - tehát a vagyonalap megszűntéig - átruházni nem képes természetes személyek érdekvédelme okán javasolt, hogy ez a lehetőség továbbra is álljon fenn, illetve az eredeti, 2016. június 30-i határidő is maradjon érvényben. A javaslat oka, hogy 2016. január elsejétől a szóban forgó jogi személy kötelezve legyen az értéktelenné vált értékpapírok díjmentes átvételére" – fogalmaz a jóváhagyott jogszabály. A törvénymódosítás mindemellett azt is előirányozza, hogy az értékpapírokkal való további eljárás lefolytatásához a gazdasági tárca beleegyezése szükséges.