Megszületett az első ítélet a nagyszalóki telekátruházás ügyében

Az ítélet még nem jogerős, mindkét fél fellebbezhet. Bríza személyesen nem vett részt a tárgyaláson, de távollétében beleegyezett az eljárás lefolytatásába.
"A bíróság által megoldandó alapvető kérdés az, hogy a vádlott köztisztviselő volt-e vagy sem. A bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a vádlott köztisztviselő volt" – mondta a bíró egyebeken kívül az ítélet indoklásakor.
A bíróság tájékoztatása szerint széleskörű bizonyítási eljárást folytattak le – kihallgatták a tanúkat és végigolvasták az okirati bizonyítékokat. "A bíróság egyértelműen bizonyította az alperes magatartását" – fűzte hozzá a bíró.
„Nagyszalók“ az első Fico-kormány egyik legnagyobb botránya volt. Miután arra a Sme napilap felhívta a figyelmet, csaknem szétesett az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD), a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) és a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) alkotta koalíció. A 2007-es évi botrány következtében súlyos válság alakult ki az első Fico-kormányban.
Bríza a HZDS által jelölt igazgató-helyettesként visszaélt a jogkörével, amikor 2007 áprilisában több vitás szerződést is aláírt. Azok lehetővé tették a Tátra alatti 50 millió euró körüli összeget érő telkek átruházását. Ezek a telkek a HZDS-hez közelálló GVM-hez kerültek. Miután a gyanús szerződések létére figyelmeztetett a Sme napilap, leállt a telkek átruházása. Az államot aztkövetően egy másik cég a beruházásai meghiúsítása miatt perelte be, mivel annak is telkeket ígértek, amelyeken építkezhetett volna.
A lukratív telkekre a kárpótlás ellentmondásos megoldása során majdnem rátette kezét a Meèiar-féle HZDS-hez kötődő Milan Bališ vállalkozó. A botrány kitörése után Vladimír Meèiar egyet nem értése ellenére Brízával együtt a HZDS akkori mezőgazdasági miniszterének, Miroslav Jureòának is távoznia kellett, aki a botrányon kívül azzal is bekerült a köztudatba, hogy egy istállóban tartott sajtótájékoztatót.