Megkezdődött az alkotmánymódosítás vitája a parlamentben
„A javaslat széleskörű politikai párbeszéd eredménye, amelyben főként Robert Fico, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) elnöke és Ján Fige¾, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) vezetője vesz részt. Az indítvány második olvasatba kerül. Örülnék, ha a szakmai vitába a politikai pártok széles spektrumát, főként a standard politikai erőket is be tudnánk vonni” – nyilatkozta korábban Pavol Paška.
Az indítvány szerint szeptembertől elkülönülne a Legfelsőbb Bíróság és a Bírói Tanács elnöki tisztsége, s megszűnne a bírók büntetőjogi mentessége. A Bíró Tanács elnökét az Irány-Szociáldemokrácia eredeti javaslatával ellentétben nem a köztársasági elnök, hanem maguk a tanácstagok választanák.
Az módosító javaslatból végül kimaradt a bírák biztonsági átvilágítását bevezető rész, amelyet rengeteg bírálat ért az ellenzék részéről. Ellenkező esetben ugyanis KDH nem támogatta volna a javaslatot. Paška viszont állítja, hogy a bíráknak mégis át kellene esniük valamiféle alkalmassági vizsgálaton, s ha ez a második olvasatban valamilyen formában nem kerül be a javaslatba, a kormánypárt nem szavazza meg az indítvány végső változatát.
A javaslat szerint a hagyományos család alkotmányos védelme is megerősödne. Az alaptörvény ennek kapcsán két mondattal bővülne, s egy férfi és egy nő egyedülálló kötelékeként határozná meg a házasságot.
Pavol Hrušovský, a KDH frakcióvezetője a mai parlamenti vita során elmondta: az alkotmánymódosításnak ünnepnek kellene lennie, az egész szlovák társadalomnak örülnie kellene, mert az a hazai viszonyok javulásához vezet majd. A Smer-SD és a KDH közti megállapodás margójára megjegyezte: az emberek azt gondolnak, amit akarnak, végül azonban elszánt alkotmányos többség jött létre, amely a polgárok elégedetlenségére reagált.
A kudarcot vallott államfőjelölt elismerte, hogy a KDH lépését sokan árulásnak tartják, mégpedig „arra való tekintet nélkül, hogy milyen problémával küszködik a társadalom". „Mi leültünk és tárgyaltunk. Egy javaslat jött létre, amelyből kiestek olyan dolgok, amelyekkel a KDH nem értett egyet, mint például az elnöki hatáskörök megerősítése és a bírák biztonsági átvilágítása" – érvelt.
Martin Poliaèik, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője felszólalásában azt hangoztatta, hogy szükségtelen a házasság alkotmányos védelme, inkább az azonos nemű párok házasságát kellene segíteni. A honatya az ördöggel kötött szerződésnek nevezte a KDH és a Smer-SD egyezségét.
Az alkotmánymódosítási javaslattal kapcsolatos vita várhatóan órákig tart majd, hisz 15 képviselő jelezte írásban, hogy fel kíván szólalni. Beszédeiket követően más honatyák is lehetőséget kapnak, szóban jelezhetik abbéli szándékukat, hogy bekapcsolódjanak a vitába.