Megkezdődött a parlament ülése - napirendjén zömében ellenzéki javaslatok

A parlament jelenlegi képviselőinek száma 149. Az elhunyt képviselő utódja, a Mi Szlovákiánk Néppárt (¼SNS) képviselője szerdán, Binder temetését követően foglalja el helyét a parlamentben. Azt megelőzően eleget kell tennie az Alkotmány megszabta feltételnek, tehát le kell tennie a képviselői esküt.
A napirendre tűzött törvényjavaslatok zömét a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselői terjesztették be, a liberálisok állítása szerint zömmel a vállalkozói környezet javítására irányulnak. Azt, hogy a koalíció hogyan szavaz, egyenlőre nem lehet tudni.
Mint ahogy azt Robert Kaliòák, az Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) alelnöke elmondta, az indítványokat a koalíciós tanács megtárgyalta, tagjai számára ajánlásokat fogalmazott meg, de azok tartalmáról konkrétumokat nem árult el. Bugár Béla, a Most-Híd vezetője korábban kijelentette, ha az ellenzék azt szeretné, hogy javaslataikat támogassák, azt először a koalíciós tanáccsal kell megtárgyalniuk, ami ez esetben nem történt meg.
A programban hét, a Munkatörvénykönyv módosítására irányuló ellenzéki indítvány is szerepel. Mivel valamennyi ugyanazon jogszabály érinti, a javaslattal kapcsolatos vitát összevonják.
A törvényhozás többek közt meghallgatja Miroslav Lajèák külügyminiszter Szlovákia soron következő ET elnökségére való felkészültségről és a prioritásokról szóló beszámolóját is. A program részét képezi Jana Dubovcová emberi jogi biztos 2015. évi tevékenységéről szóló beszámolója is.
Napirendre kerül az új országos választási bizottság elnökének, illetőleg a fegyelmi tanács jelöltjeinek megválasztása is.
A Sie párt még tavaly kezdeményezett petíciót a politikusok anyagi felelősségvállalásáról, amely a postafiók cégek ellen irányult. A párt petícióját több mint 100 ezren aláírták, az azonban mégsem kerül a májusi ülésszak napirendjére, a plénum ugyanis elutasította a független Miroslav Beblavý erre vonatkozó javaslatát.
"A petíciót még 2015. december 14-én átutalták a parlamentbe, ami után annak napirendre kellett volna kerülnie, ez azonban a választások miatt, s az idő rövidsége miatt már nem történt meg. Most felállt az új parlament, itt az ideje, hogy ez a kérdés is napirendre kerüljön" mondta függeltne Beblavý, aki azóta elhagyta a kormánypárttá vált #Sie pártot.
A javaslatot a Smer-SD-ből mindössze O¾ga Nachtmannová támogatta, a Most-Híd képviselői tartózkodtak, és az SNS-ből csak Dušan Tittel szavazott arra, hogy napirendre kerüljön a petíció. A #Sie képviselői és az ellenzéki pártok szintén támogatták, ez azonban nem volt elég ahhoz, hogy napirendre kerüljön a petíció. De mivel azt több mint 100 ezren írták alá, a törvényhozás azzal előbb vagy utóbb köteles lesz foglalkozni.