2011. március 25., 21:10

Megkerültek Chopin elveszettnek hitt levelei

VARSÓ. Az elmúlt évek legnagyobb zenetörténeti szenzációjának tartja a lengyel sajtó azokat felbecsülhetetlen értékű, elveszettnek hitt Chopin leveleket, amelyek a közelmúltban kerültek a varsói Fryderyk Chopin Múzeum tulajdonába.

Több mint ötven éven át úgy hitték, hogy a zeneszerző életéhez kapcsolódó több tucat levélnek a második világháború alatt végérvényesen nyoma veszett, utoljára 1939-ben állították ki őket egy privát tárlaton. A dokumentumok feltehetően ezután kézről-kézre vándoroltak, de létezésükről és tartalmukról már hírt adtak a Chopin-kutatók - tudósított pénteken a Gazeta Wyborcza című lengyel napilap.

Még 2003-ban Hanna Wróblewska-Straus zenetörténész értesült arról, hogy az eddig elveszettnek hitt levelek léteznek, mégpedig egy külföldi magánszemély tulajdonában, de a tulajdonossal nem sikerült kapcsolatba lépni. Hasztalan próbálkozások után hat évvel később tértek vissza ismét a dokumentumok megtalálásához a Chopin bicentenárium előkészületei kapcsán. Ekkor már maga a Chopin Múzeum kurátora, Alicja Knast vette kezébe az ügyet, egy gazdag műgyűjtő, Marek Keller segítségével. Amikor két év múltán a zenetörténészek igazolták a levelek hitelességét, Keller kivásárolta a magánszemély tulajdonát képező értékes kéziratokat, és a múzeumnak adományozta azokat.

A több tucat kortörténeti dokumentum közt megtalálható Fryderyk Chopin hat, 1845-48-as időszakból származó, családjához írott levele, valamint húsz eddig ismeretlen levél, melyet Jane Stirling, Chopin közeli tanítványa írt Chopin imádott lánytestvéréhez, Ludwika Jedrzejewiczowához a nagy zeneszerző 1849-ben bekövetkezett halála után.
A kiváló állapotú Chopin levelek számos érdekes részletet tartalmaznak, például az Op. 65-ös g-moll csellószonáta keletkezésének történetéről, s olykor a nagyvilágban szárnyra kelt pletykák, a Párizst foglalkoztató közéleti események is fel-felbukkannak a zeneszerző-óriás sorai között.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.