2017. május 31., 17:35

Megerősítette a meèiari amnesztiák eltörlését az Alkotmánybíróság

POZSONY. A Szlovák Köztársaság Alkotmánybírósága megerősítette a Vladimír Meèiar volt kormányfő által odaítélt amnesztiák és a Michal Kováè néhai köztársasági elnök által fiának, ifj. Michal Kováènak adott elnöki kegyelem eltörléséről szóló parlamenti határozatot – tájékoztatott róla a taláros testülethez közeli forrásra hivatkozó Tvnoviny.sk portál közlése nyomán a TASR hírügynökség. A zártkörű ülésen nyolc bíró az eltörlésük mellett foglalt állást, ketten pedig ellene szavaztak.
201705311536050.VM_1-2.jpg

A törvényhozás 2017. április 5-én fogadta el a Vladimír Meèiar volt kormányfő által odaítélt amnesztiák, illetve a Michal Kováè néhai köztársasági elnök által fiának, ifj. Michal Kováènak adott elnöki kegyelem eltörléséről szóló parlamenti határozatot. A határozatot a plénumban jelenlévő 144 képviselő közül 129-en szavazták meg.

A szavazást a kormánytagok közül is többen személyesen megtekintették, Robert Fico kormányfővel az élen. A határozatot a kormánykoalíciós Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD), a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a Most-Híd, valamint az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS), az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO-NOVA), valamint a Család Vagyunk (Sme rodina) az ülésteremben jelenlévő minden tagja megszavazta. Peter Marèek kivételével az összes független képviselő is a határozat elfogadására voksolt. A Mi Szlovákiánk Néppárt (¼SNS) tagjai ellenezték.

Az elfogadott dokumentumban egyebek mellett az szerepel, hogy a szlovák társadalmat már régóta nyugtalanítják az akkoriban ideiglenesen államfői hatáskörökkel is felruházott Vladimír Meèiar kormányfő amnesztiái, illetve az ifj. Michal Kováènak 1997. december 12-én adott elnöki kegyelem. Az előterjesztők szerint a határozattervezet abból a meggyőződésből ered, hogy a jogállam elválaszthatatlan részét képezi az alapvető jogok és szabadságok tiszteletben tartása, illetve azon alapelvé, hogy amnesztiában nem részesíthetők az államhatalom képviselői, olyan személyek, akik az ő nevükben vagy velük összhangban cselekednek, továbbá az államhatalomhoz közelálló személyek.

Bár a parlament jóváhagyta a meèiari amnesztiák és a Michal Kováè által adott államfői kegyelem eltörlését, az utolsó szót az Alkotmánybíróságé volt. Az állásfoglalásra 60 nap állt rendelkezésére.

Az Alkotmánybíróság 2017. május 31-i ülésén megerősítette, hogy az áprilisi parlamenti határozat összhangban van az alkotmánnyal. A testület határozatával eltérő álláspontra helyezkedett két alkotmánybíró, Milan ¼alík és Peter Bròák, valamint a döntés indoklásával nem értett egyet Ivetta Macejková, ¼udmila Gajdošíková és Mészáros Lajos – közölte az Alkotmánybíróság szóvivője, Martina Ferencová. A zártkörű tanácskozásról kiszivárgó információkkal kapcsolatos újságírói kérdésre a szóvivő mindössze annyit válaszolt, hogy ismertette a testület hivatalos állásfoglalását, más kérdésekkel kapcsolatban nem nyilatkozik.

Kiska: elementáris igazságszolgáltatásra ad lehetőséget a döntés

Andrej Kiska köztársasági elnök szerint 19 év elteltével az áldozatoknak és károsultaknak nyújtandó alapvető igazságszolgáltatásra nyílik lehetőség. Az államfő egyúttal arra számít, hogy a meèiari amnesztiák végleges eltörlésével olyan per veszi kezdetét, amely révén kiderül, személyesen ki a felelős ifj. Michal Kováè elrablásáért, s az azzal kapcsolatos bűncselekményekért.

„A bíróságok dolga cselekedni és döntéseket hozni a szóban forgó ügyek mindegyikében, amelyekben az amnesztiák okán nem lehetett lefolytatni a vizsgálatot. Úgy, hogy eltörlésük ne csupán papíron létezzen. A Szlovákiában élő emberek joggal várják el, hogy ennek eredményeként igazságos és megkérdőjelezhetetlen bírósági ítéletek születnek, amelyek végre lezárják országunk történelmének ezt a sötét korszakát" – jelentette ki Kiska.

Fico: bebizonyosodott, hogy tévedés volt tisztességtelen játszmával vádolni minket

Robert Fico annak bizonyítékaként tekint az amnesztiák eltörlésére, hogy a kormánykoalíció által a kérdésben elfogadott megoldás teljes mértékben összhangban van a Szlovák Köztársaság Alkotmányával. A kormányfő egyben annak megerősítéseként értékeli a taláros testület döntését, hogy az elfogadott megoldási javaslat módozata is helyesnek bizonyult.

„Ismételten bebizonyosodott, hogy mindenki, aki tisztességtelen játszmával vádolt minket, mély tévedésbe esett” – közölte Fico.

Danko: tiszteletben tartom a döntést

Andrej Danko házelnök, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke kijelentette, tiszteletben tartja az Alkotmánybíróság döntését. „Örvendek, hogy a koalíció olyan megoldást talált, amelyet az Alkotmánybíróság megerősített" – nyilatkozta Danko.

Žitòanská: 19 év után sikerült véget vetni az ország nagy traumájának

Lucia Žitòanská igazságügyi miniszter kiemelte, az amnesztiák eltörlése a kormány, a parlament, a köztársasági elnök – s tekintve az eredményt – az Alkotmánybíróság közti konszenzus következménye. „Éppen az amnesztiák eltörlésének módjával kapcsolatos, a legfelsőbb alkotmányos intézmények közötti egyetértés tanúskodik arról, hogy kulcsfontosságú pillanatokban, fontos kérdésekben még mindig képesek vagyunk kommunikálni egymással, s megtalálni a kiutat“ – írta Žitòanská a közösségi hálón.

Az SaS üdvözli az alkotmánybírósági döntést

Az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) üdvözli az Alkotmánybírósági döntését. „A Szabadság és Szolidaritás mindig is a Szlovákia történelmén éktelenkedő sötét foltként tekintett Vladimír Meèiar amorális amnesztiáira, amelyekkel az államhatalom saját vétségeit igyekezett elfedni, ezért az Alkotmánybíróság mai döntésére jelentős szimbolikus gesztusként tekintünk, amely által a Szlováki Köztársaság megmutatta, hogy képes szembenézni saját történelme árnyoldalaival" – közölte Martin Poliaèik, a párt képviselője.

A liberálisok bíznak benne, hogy az illetékes szervek számára ez a döntés jelzésértékű lesz, hogy maximális erőfeszítést tegyenek annak érdekében, hogy a szimbolikus gesztust követően igazságos ítéletek is megszülessenek.

O¼aNO-NOVA: az amnesztiák eltörlése az igazság diadala

„Köszönet illeti minden olyan személyt, akik a hosszú évek során megkísérelték eltörlésüket. Az ellenzéki pártok már jó néhány alkalommal javaslatot tette az amnesztiák eltörlésére, ám csak a társadalom nyomásgyakorlása kényszerítette cselekvésre a kormányt. Frakcióbéli kollégánknak, Ján Budajnak megkülönböztetett érdeme van az eltörlésükben, ahogy Anna Remiášovának, a meggyilkolt Róbert Remiáš anyjának is. Fia halála össztársadalmi traumát okozott” – közölték az ellenzéki Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO-NOVA) tagjai, akik az amnesztiák eltörlésében tevékeny szerepet vállalt polgári társadalomnak is köszönetet mondtak.

„Annak ellenére, hogy Robert Fico, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) és a Szlovák Nemzeti Párt (SNS), valamint az alkotmánybírák egyike is hosszú ideig azt állították, hogy az amnesztiák eltörölhetetlenek, ma láthatjuk, hogy ha létezik kellő akarat, elegendő meggyőződéses és elhatározott ember, akkor van megoldás. Ez a győzelem biztatás és remény az embereknek arra vonatkozólag, hogy a polgári szerepvállalásnak értelme van, s az igazság az akadályok dacára is győzedelmeskedhet" – közölte a mozgalom.

Budaj nagyra értékelte, hogy a taláros testület nem vetett véget az emberek reményének. „Ebben a pillanatban hangsúlyozom, hogy mindez a társadalom, s az alulról, a Szlovák Köztársaság polgárai irányából érkezett aktív nyomásgyakorlás győzelme” – üzente Budaj.

Hlina: vállalni kell a felelősséget a történtekért, s el kell fogadni a büntetést

„Saját érdekünkben áll igazságosnak lenni” – mondta el a kormányon kívül politizáló Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöke, Alojz Hlina. „Ennyi év után talán helyénvaló egy zsoltárt idézni: sohase láttam, hogy elhagyott lett az igaz, vagy, hogy gyermekei kenyeret koldultak” – fűzte hozzá.

Via Iuris: az Alkotmánybíróság döntése pozitív jelzés

A Via Iuris civil szervezet ugyancsak üdvözölte a taláros testület döntését. A szervezet pozitív jelzésként tekint a tényre, hogy az Alkotmánybíróság a törvény szabta határidőn belül meghozta döntését, amelyben megerősítette, hogy a Vladimír Meèiar által odaítélt amnesztiák szembementek a demokratikus állam alapelveivel. „Nagyon boldogok vagyunk, hogy az Alkotmánybíróság megerősítette, hogy, ha egy állami szerv polgáraival szemben elkövetett bűncselekmény gyanújába keveredett, akkor a tetteseknek még az amnesztiák intézménye által sem szavatolható az őket a büntetéstől megóvó örökös oltalom“ – reagált a Via Iuris jogásza, Peter Wilfling, aki fontos jelzésnek tartja a polgárok irányába, hogy a tettesek az amnesztiák eltörlésével végül mégis kénytelenek lesznek törvényszék elé állni.

A civil szervezet véleménye szerint az alkotmánybírósági döntés összhangban van a nemzetközi egyezményekkel, a nemzetközi törvényszékek döntéseivel, s a nemzetközi szervek állásfoglalásaival, miszerint az emberrablás, elhurcolás és az embertelen bánásmód bűncselekményét nem óvhatja amnesztia, ami hatványozottan igaz, ha öncélú, állami vezetők által saját maguknak és beosztottjaiknak odaítélt amnesztiákról van szó, azzal a céllal, hogy általa nyomozást hiúsítsanak meg, és büntetlenséget biztosítsanak, hangsúlyozta a Via Iuris.

Megosztás