2015. szeptember 17., 15:29

Megérkezett Bősre a menekültek első csoportja

POZSONY, BÕS. Megérkezett Ausztriából a Bősön újranyitott menekülttáborba csütörtök délután azoknak a migránsoknak az első csoportja, akiknek ideiglenes elhelyezéséről még júliusban írt alá megállapodást a szlovák és az osztrák belügyminiszter. A migránsok első csoportját 24 szíriai férfi alkotta. Ezt megelőzően meglehetősen ellentmondásos hírek jelentek meg ma a Bősre irányított menekültek érkezéséről.
201509171707080.3-9ac7415b76bf9f3afcdaf39597595d55288c949f.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

A pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem bősi létesítményeibe ma 15.25 órakor önkéntesek kíséretében megékezett a menekülteket szállító első osztrák rendszámú autóbusz. A Salzburgból érkező autóbusz csupa fiatalkorú, 24 szíriai férfit szállított.

„Eredetileg többen lettünk volna, de sokan az utolsó pillanatban meggondolták magukat és nem akartak Szlovákiába jönni. Remélem, mi sem maradunk sokáig, vissza akarunk kerülni Ausztriába“ – nyilatkozta az egyik menekült megjegyezve, hogy türelmesen várnak, míg a formalitások elintézésre kerülnek.

A menekülteket nagyszámú hazai és külföldi újságíró fogadta, szinte valamennyi szlovákiai tv-stáb képviseltette magát, de a magyarországi, osztrák és német kamerák sem hiányoztak. A sajtó jelenlévő képviselőit meglepte a rendőrség viselkedése, akik a várakozó újságírókat kiterelték az intézményből. „Ez egyetemi terület, senkinek sincs belépési engedélye“ – hangsúlyozta a rendőrtiszt. Szalaggal kerítették körül az épületek környékét, ahol a migránsokat elhelyezik, de a menekültek érkezése előtt pár perccel eltávolították, s engedélyezték az épületbe való belépést. A néhány órás várakozás alatt a helyi lakosság közül egyetlen polgár sem lépett az intézmény területére, rendzavarás sem volt.

Robert Kaliòák belügyminiszter a migránsok első csoportjának megérkezése után pozsonyi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a Bősre érkezett migránsok csak átmenetileg maradnak Szlovákiában, és Ausztriában már folyamatban van menekültkérelmük elbírálása. Így nem valószínű, hogy bármiféle törvénysértést megkockáztatnának, így a nyitott intézményből való engedély nélküli távozást sem, mivel az szinte biztosan a kérelmük elutasítását hozná magával. Hozzátette: egyelőre nem lehet tudni pontosan, hány embert helyeznek majd el Bősön, az erről kötött megállapodás ugyanis csak a maximális létszámot rögzíti, ötszáz főben.

A nap folyamán többször is ellentmondásos hírek jelentek meg a migránsok érkezéséről

Ellentmondásos hírek jelentek meg ma a Bősre irányított menekültek érkezéséről. Az APA hírügynökség reggel azt jelentette, hogy ma érkezik az első csoport. A hírt a nap folyamán megerősítette a szlovák belügyi tárca is. Délután az osztrák belügyi tárca szóvivője már azt mondta: még korai a migránsok Ausztriából Bősre való átirányításáról beszélni. Majd röviddel azután elárulta, hogy még ma átszállítják az első csoportot.

Az APA hírügynökség reggeli tájékoztatása szerint még 42 olyan szír személyről volt szó, akik eddig a karintiai Krumpendorfban létesített sátortáborban éltek. Időközben azonban megváltoztak az eredeti tervek, mert a menekültek nem akartak Szlovákiába jönni - írta az APA.

Az APA hírügynökség a derstandard.at portál által közzétett hírben Matthias Köchl karintiai „zöld“ képviselőre hivatkozik, aki arról tájékoztatott, hogy a menekülteknek ma, vagy legkésőbb pénteken el kell hagyniuk a karintiai sátortábort.  

Köchl szerint azonban ma reggel megváltozott a helyzet. „Amikor megtudták, hogy Szlovákiába kell menniük, nagyon kétségbe estek" – szögezte le az osztrák politikus. Elmondta, hogy a menekültek Krumpendorfban integrálódtak, és németül is tanultak. "Kérdéses, hogy ugyanezt Szlovákiában is megtehetnék-e" – jelentette ki. 

Az APA hírügynökség írásában kiemelte azt is, hogy augusztusban Bősön népszavazást tartottak, és a falu lakosságának többsége, a résztvevők 96 százaléka  a menekültek községükben való ideiglenes elhelyezése ellen szavazott. A népszavazás eredményét azonban a belügyminisztérium nem vette figyelembe. Köchl hangsúlyozta: bár a menekülteket Szlovákiában kellene elhelyezni, ám a menedékjoggal kapcsolatos eljárásuk Ausztriában folytatódik.

A menekültek első csoportjának még a nyáron meg kellett volna érkeznie

A Johanna Mikl-Leitner osztrák és Robert Kaliòák szlovák belügyminiszter által aláírt memorandum alapján Bősön ideiglenesen 500 olyan menekültet kellene elhelyezni, akik osztrák menedékjogot kértek. A memorandum értelmében Szlovákia szállást és étkezést biztosít a migránsoknak. Az ideszállításukat és a zsebpénzüket az osztrák fél finanszírozza. Ha például kárt okoznak a menekültszálló berendezésében, azt is Ausztria téríti meg.

Az első menekülteknek tehát már augusztusban meg kellett volna érkezniük Bősre, a helyzet azonban legiszlatív akadályok miatt bonyolódott. Az osztrák hivatalok a múlt héttől tájékoztató jellegű beszélgetéseket folytatnak a túlzsúfolt treiskircheni táborban élő menekültekkel. Röplapokon mutatják be nekik a bősi létesítményt.

A szlovák belügyi tárca már délelőtt megerősítette a migránsok érkezését

A délelőtt folyamán a szlovák állami hírügynökség a szlovák belügyi tárca nyilatkozata alapján ugyancsak megerősítette a menekültek érkezését. A tárca képviselője azt mondta, tájékoztatást kaptak a szíriai migránsok érkezéséről. Számukat azonban nem konkretizálták.

Ivan Netík, a belügyi tárca sajtóosztályának igazgatója azt is elmondta: "teljes egészében felkészültünk a menekültek fogadására, mindent biztosítottunk, a szálláshelyet előkészítettük. Minden biztonsági intézkedés is azonnal életbe lép, amit előre jeleztünk. A rendőri jelenlétet 10 fővel megerősítjük a községben" - fogalmazott Netík, hozzátéve, hogy már dolgoznak a kamerarendszer felújításán is. 

"Ismételten hangsúlyozom, hogy olyan menekültekről van szó, akik csak ideiglenesen lesznek Szlovákiában, vagyis a kérelmük elbírálása után visszatérnek Ausztriába. Ezért nem feltételezzük, hogy bármilyen rendbontást vagy bűncselekményt elkövetnének, hiszen azzal elveszítenék a lehetőséget, hogy kérelmüket pozitívan bírálják el Ausztriában - " tette hozzá Netík.

Bős községet nem tájékoztatták

Bős község alpolgármestere, Mészáros Árpád a délelőtt azt mondta, egyelőre nem tud arról, hogy ma érkeznek a községbe a menekültek, tekintve, hogy erről a községet senki nem informálta. Mint mondta, a falu lakossága már ez ügyben kifejezte elutasító álláspontját. 

"Valami láthatóan történik a menekültszálló körül, személyesen jártam ott, és a megszokottnál több rendőrt láttam" - mondta az állami hírügynökségnek Mészáros Árpád. A rendőrállomány megerősítéséről és a kamerarendszer felújításáról már régebben tájékoztatta a községet a belügyi tárca.

Koradélután a szlovák állami hírügynökség egy újabb hírt adott ki, melyben az osztrák belügyi tárca szóvivője nyilatkozott. "Még folynak a tárgyalások a traiskircheni menekülttáborban lévő migránsok Bősre való áthelyezéséről, tehát eredményről még korai beszélni" – jelentette ki Karl-Heinz Grundböck, a bécsi belügyminisztérium szóvivője.

A szóvivő ugyanakkor cáfolta Matthias Kölchl osztrák zöldpárti képviselő szerdai bejelentését, miszerint a menekültek nem is Traiskirchenből, hanem a karintiai Krumpendorfból jönnek. Amennyiben mégis sor kerül az Ausztriában menedékjogot kért migránsok Bősre való átszállítására, akkor valószínűleg a Salzburgban kialakított táborban lévők jönnének számításba.

A pontos számadatokkal, illetve az átszállítás lehetséges időpontjaival kapcsolatos spekulációkat Grundböck egyértelműen elutasította, mondván, hogy az a két ország között zajló tárgyalások függvénye.

Ezt követően jött a hír, hogy csütörtök délután mégis megkezdik a menekültek áthelyezését Ausztriából Bős településre. Ezt ekkor már az osztrák belügyminisztérium szóvivője is megerősítette.

Összesen tehát 24, szíriai állampolgárt szállítottak Szlovákiába. Az osztrák belügyminisztérium szerint a nap folyamán további csoportokat utaztathatnak át, erről azonban jelenleg egyeztetés folyik az alsó-ausztriai Traiskirchenben lévő menekülttáborban.

MKP: Az önkéntesség elvének az országban is érvényesülnie kell

A Magyar Közösség Pártja sajnálattal állapította meg, hogy a szlovák kormány figyelmen kívül hagyta a bősiek népszavazás útján is kinyilvánított akaratát, és elkezdték a menekültek Bősre történő betelepítését Ausztriából - reagált a párt a menekültek megérkezésére.

A nyilatkozatban a párt rámutat, hogy bár a kormány elutasítja az Európai Unió által szorgalmazott kvótákat, arra hivatkozva, hogy ez a kérdés állami hatáskörbe tartozik, szembeötlő, hogy Bős község helyi önkormányzatának és polgárainak véleményét figyelmen kívül hagyja. Az MKP véleménye szerint az önkéntesség elvének az országon belül is érvényesülni kellene. "Elvárjuk a kormánytól, hogy miután a helyi lakosok véleményét nem tartotta tiszteletben, legalább a biztonságukat szavatolja" - fogalmaz Berényi József pártelnök.

A Magyar Közösség Pártja továbbra is úgy véli, hogy a magyarok által lakott Dél-Szlovákiában aránytalanul sok a bevándorlási intézmény (Medve, Nagyszarva, Apátújfalu, Bős), ezért szorgalmazza az elengedhetetlen bevándorlási terhek arányos elosztását az országon belül - zárul a magyar párt közleménye.

                                                                   Frissítve: 19:06


 

                                                                           

201509171707080.3-9ac7415b76bf9f3afcdaf39597595d55288c949f.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.