2011. október 11., 22:11

Megbukott a Radièová-kormány

POZSONY. Késő éjszakába nyúlt a szlovák parlament tanácskozása az eurós mentőcsomagról. A közös európai pénznem napközben némileg meggyengült arra a hírre, hogy Szlovákia vélhetően elutasítja az ideiglenes stabilitási mechanizmust. A feltevés beigazolódott, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a kormány megbukott, mivel Iveta Radièová miniszterelnök a mentőcsomaggal kapcsolatos voksolást bizalmi szavazással kötötte össze.

A nemzetközi pénzpiacon  kilengéseket okoz, hogy a nemzetközi hírügynökségek világgá kürtölték: Szlovákia a mai napon nemet mond a stabilitási mechanizmusra - figyelmeztette Ivan Mikloš pénzügyminiszter a parlamentet a mentőcsomaggal kapcsolatos határozat előterjesztése során.

Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke megismételte, az ideiglenes mentőcsomag elfogadása súlyos hiba lenne. Leszögezte: tartsák különcnek Brüsszelben, de ne kelljen később a gyermekei előtt szégyenkeznie, amiért adósságot varr a nyakukba.

Iveta Radièová kormányfő a képviselők felelősségtudatára apellált. Azt mondta, Szlovákia nem válhat újra  „Európa fekete lyukává", teljesítenie kell az eurós mentőcsomag megerősítésére vonatkozó vállalását.  „Ne engedjük meg, hogy saját büszkeségünk, pártpreferenciáink és pártérdekeink miatt az európai politikai történések perifériájára sodródjunk" - hangoztatta.

Pavol Hrušovský, a Kereszténydemokrata Mozgalom alelnöke szerint az SaS képmutató politikát folytat, mert képviselői egyik oldalon deklarálják, hogy támogatják Iveta Radièovát, de nem szavaznak neki bizalmat.

Róbert Fico, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) elnöke felszólalásában rámutatott: őszintétlen mind a négy koalíciós párt, a két kis frakciót is beleszámítva. "Gyakorlatilag rozsdás késeket szúrnak egymás veséjébe" - hangoztatta a legerősebb ellenzéki párt elnöke.

Az eurós mentőcsomaggal kapcsolatos vita röviddel 22:00 után fejeződött be. 22:10-kor a törvényhozás szavazott a mentőcsomagról. A 124 jelenlévő közül csak 55 képviselő voksolt igennel, ami annyit jelent, hogy az ideiglenes stabilitási mechanizmus nem kapta meg a szükséges támogatást, és párhuzamosan megbukott a kormány is.

Richard Sulík a sikertelen szavazás után azt mondta, pártja megmentette az európai adófizetők pénzét és mindvégig hű maradt elvi álláspontjához.

Ján Fige¾, a Kereszténydemokrata Mozgalom elnöke azt hangsúlyozta: ezzel a szavazással az SaS az európai szélsőséges pártokhoz csatlakozott. Mikuláš Dzurinda szerint a kormány bukását három párt idézte elő, a Smer, az SNS és az SaS. Az SDKÚ elnöke rámutatott: a szlovák törvényhozásban új többséget alkot ez a három párt.  A kormányoldal maradék három pártja Mikuláš Dzurindát bízta meg, hogy tárgyaljon a mentőcsomag elfogadásának feltételeiről a Smerrel.

Elemzők szerint, ha az előrehozott választás lesz az egyetlen előfeltétele az ideiglenes mentőcsomag elfogadásának, a négyből három kormánypárt eleget tesz Fico követelésének. Robert Fico közölte: Radièová kormánya szégyent hozott Szlovákiára, ezért vállalnia kell a felelősséget. Pártja várakozó álláspontra helyezkedik, mert szerinte a kormánykoalíciónak kell lépnie. 

Fico meglepő módon többet beszélt a mentőcsomag elfogadásának szükségességéről, mint a kormány átalakításáról. Korábban már előrebocsátotta: képviselői megszavazzák a mentőcsomagot, de most nem ismételte meg, hogy ennek feltétele az előrehozott választások kiírása. Nem pontosította, hogy időben mikor kerülhet sor a második szavazásra, de annak a héten meg kellene történnie, mert a jövő héten már összeül a mentőcsomaggal foglalkozó uniós csúcsértekezlet.

A kormány bukása után az államfő kezében van a megoldás kulcsa. Ivan Gašparoviè feladata a kormány és a kormányfő leváltása.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.