Matovièék is módosítanák a szlovák állampolgársági törvényt
A szlovák állampolgársági törvény jelenlegi formáját 2010. május 26-án, Robert Fico első kormánya idején fogadták el válaszul a magyar parlamentnek a könnyített honosításról hozott döntésére. A 2010. július 17-én hatályba lépett törvény többek között kimondja: elveszíti szlovák állampolgárságát az, aki egy másik ország állampolgárságát felveszi.
Matovièék úgy módosítanák a törvényt, hogy azok az emberek, akik reálisan kötődnek egy másik államhoz is, visszakaphassák szlovák útlevelüket, s így szlovák és idegen állampolgársággal is rendelkeznének. Az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OĽaNO) indítványával októberi ülésén foglalkozik a parlament.
„Az előterjesztett indítvány lehetővé teszi, hogy azok a polgárok, akik egy másik államhoz való valós kötődés ellenére 2010. július 17. és 2014. december 31. között egy másik ország állampolgárságának felvétele miatt elveszítették szlovák állampolgárságukat, azt visszakaphassák“ – olvasható a javaslat indoklásában.
A törvénymódosítás egyúttal több feltételt is szab, melynek teljesítését követően útlevelét egy másik ország állampolgárságának felvételét követően sem veszti el Szlovákia állampolgára.
„A törvénymódosító javaslat foglalkozik a közigazgatási illetékek elengedésével is azon polgárok esetében, akik állampolgárságukat a 2010. július 17. és 2014. december 31. közötti időszakban veszítették el“ – fogalmaztak javaslatukban az indítványozók.
Eddig hozzávetőleg 900 személy veszítette el szlovák állampolgárságát. Az eddigi törvénymódosító javaslatok sorra csődöt mondtak. Gál Gábor a Most-Híd képviselője a szeptember 17-ei alkotmánybírósági elutasítást követően szintén benyújotta a törvény módosítójavaslatát, amely a 2010 májusa előtti rendszert állítaná vissza. A belügyminiszter ugyancsak ígéri a törvénymódosítást, de eddig még nem állt elő javaslattal. A jogszabály módosítására újabban Miroslav Lajèák külügyminiszter is ígéretet tett az Amerikai Egyesült Államokban élő szlovákoknak .