Matoviè: ha Kiska kinevezi az alkotmánybírákat, azzal biztosítja a Smer büntethetetlenségét

„Ha górcső alá vesszük az utóbbi napokat, akkor látjuk, hogy legjobban éppen Fico és Kaliòák igyekszik nyomást gyakorolni Kiskára, akik meg akarják félemlíteni. Szükségük van a hátsó ajtóra, s az Alkotmánybíróságot a saját embereikkel akarják elfoglaltatni, s ekképp biztosítani a teljes körű büntethetetlenségüket. Ezért arra hívjuk fel a figyelmet, hogy fontos az elnök mai döntése” – fogalmazott Matoviè.
Hangsúlyozta: ha az államfő a nyomás miatt meghátrál, akkor a jelenlegi ellenzéknek, ha hatalomra is jut, nem lesz lehetősége kideríteni az igazságot. „Az Alkotmánybíróság jelenti ugyanis az utolsó fokozat akkor, ha az alacsonyabb szintű bíróságok csődöt mondanak. Ha azonban ezeknek a korrupt embereknek megengedjük az Alkotmánybíróság elfoglalását, akkor 2031-ig biztosítják a büntethetetlenségüket. Ezért örülnénk annak, ha ezt az elnök nem tenné lehetővé" – fűzte az elmondottakhoz Matoviè.
Ján Budaj, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) képviselője Lucia Žitòanská (Most-Híd) igazságügyi miniszterhez fordult, akinek a honatya szerint elég ideje volt arra, hogy előkészítse az alkotmánybíró-jelöltek megválasztási módjának a megváltoztatását. „Legalább úgy, hogy a megválasztásukhoz szükséges legyen a voksok háromötödös vagy kétharmados többsége” – mondta Budaj.
Mint mondta, a tárcavezető bebizonyította, világosan látja, hogy au Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) saját embereivel akarja elfoglaltatni az Alkotmánybíróságot. „Azonban semmiféle megoldást nem javasolt. Passzív, amit rossz néven veszek” – fűzte hozzá Budaj.
Robert Fico miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy Kiskának mielőbb ki kellene neveznie a hiányzó alkotmánybírákat. Legjobb megoldásnak azt tartaná, ha ez karácsonyig megtörténne, így biztosítva a testület zökkenőmentes működését. Hozzátette: az Alkotmánybíróság is megállapította, hogy Kiska elnök az eddigi ki nem nevezésükkel megsértette az alkotmánybíró-jelöltek alkotmányos jogait. Fico ennek kapcsán elsősorban az ellenzéki Szabadság és Szolidaritást (SaS) bírálta, amely képviselői szerinte Kiskát közvetlenül arra sarkallják, hogy ne tartsa tiszteletben a parlament vonatkozó döntését.
Andrej Kiska elnök a további lépéseiről kedden délután nyilatkozik.