2011. április 4., 18:40

Már Èarnogurský is Magyarországgal riogat

PRÁGA, POZSONY. Magyarország szalámitaktikával megpróbálja elérni a trianoni szerződés felülvizsgálatát. Az "Orbán-kormány külpolitikai expanzió- jának elsőrendű célpontja Szlovákia" - állítja Ján Èarnogurský volt szlovák kormányfő az aktualne.cz cseh hírportá- lon olvasható blogbejegyzésében. Nem ez az első eset, hogy az oroszbarát beállítottságú jogász nyilvánosan véleményt mond a szlovák-magyar viszonyról.

Szlovákiának képesnek kell lennie arra, hogy visszaverje a magyar nyomást. Történelmi tapasztalatainkból - de másokéból is - a szlovák politika levonhat néhány tanulságot. Az első tanulság az, hogy a magyar nyomást végül is egyedül kell majd visszavernünk, nem számíthatunk senkire" - írja az egykori vezető politikus. 

A geopolitikai helyzetről

Èarnogurský szerint ki kell ugyan használni az Európai Unió mechanizmusait, de az EU-ra támaszkodni nem szabad, mert a legfontosabb tagállamok - Németország és Franciaország - "nem lesznek teljesen a mi oldalunkon". Rámutat: Németország Magyarország hagyományos szövetségese, míg a francia államfőnek magyar gyökerei vannak. Az EU-t közvetítő szerepre sem szabad felkérni, mert ez Szlovákia számára kedvezőtlen kompromisszumot eredményezne. Magyarország szintén veszélyeztetett szomszédai - Románia, Szerbia - ugyan jobb szövetségesek lennének, de nekik most más gondjuk van - fejtegeti Èarnogurský hézzátéve: "Szlovákiának ezért alaposan elemeznie kellene geopolitikai helyzetét, s annak alapján kellene meghatároznia külpolitikai stratégiáját".

A magyar választójogról

Miután a külhoni magyarok választójogot kapnak, Szlovákiának számolnia kell azzal, hogy területe választási kampányok színterévé válik. Várható, hogy annak tekinteni majd a Jobbik is, esetleg az átalakult Magyar Gárda tagjaira támaszkodva. A jobbikos politikusok azonban Szlovákiában büntethetőek és letartóztathatóak lennének, mert pártjuk programja nem ismeri el a trianoni szerződés érvényességét, amit a szlovák törvények tiltanak, mert ez veszélyezteti Szlovákia alkotmányos berendezkedését és területi épségét. Ezeket a politikusokat a Szlovákia területére való belépéskor őrizetbe lehetne venni, s ha két-három hónap múlva mégis szabadlábra kerülnének, esetük mindenki számára figyelmeztető jelzés lehetne. Amennyiben ez nem lenne elég, Szlovákia törvényt hozhatna arról, hogy területén nem kampányolhatnak olyan állam politikusai, amelyek a gyakorlatban nem ismerik el Trianont. "Magyarország ilyen állam", - fejtegeti a befolyásos jogász. Èarnogurský szerint a jobbikos politikusok őrizetbe vételének más következményei is lehetnének. "A magyar kormánynak diplomáciai védelemben kellene őket részesíteni, amivel a szélsőségesek támogatásának árnyéka vetülne rá" - szögezi le.

A szlovák politikusok naivitásáról

Az egykori kereszténydemokrata államvezető meg van győződve arról, hogy csakis hatósági fellépéssel lehet meggátolni a magyar pártok politikai kampányát Szlovákiában. "Azok a szlovák politikusok, akik azt hiszik, hogy ezt majd megteszi Brüsszel, naivak", tette hozzá.
"A magyar politikusok elleni eljárások Szlovákiában kétségkívül növelnék a feszültséget a szlovák-magyar viszonyban, de Magyarország volt az, amelyik ezt elkezdte. A szlovák kormánynak ügyelnie kell arra, hogy a kapcsolatok alakulására mindvégig befolyást gyakoroljon, s egyetlen jövőbeni lépése után se kelljen egyoldalúan visszakoznia. Az utolsó történelmi tanulság: az államot csak egy határozott kormány képes megvédeni, amely tudja, mit akar", zárja le eszmefuttatását Ján Èarnogurský.


Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.