Már 1826 személyt fosztottak meg szlovák állampolgárságától

A jelenleg hatályos törvények alapján elveszíti szlovák állampolgárságát az a személy, aki felveszi egy másik országét. A jogszabály jelenlegi formáját 2010-ben, még Robert Fico miniszterelnök első kormányának hivatali idején fogadták el, válaszlépésül a budapesti Országgyűlés könnyített honosításról hozott döntésére.
A szlovák ellentörvény elfogadása óta több kísérletet is tettek a vitatott jogszabály finomítására, ám ezek egyike sem járt sikerrel. A jelenleg hatályos törvénnyel a Szlovák Köztársaság Alkotmánybírósága (ÚS SR) is foglalkozott, azt azonban nem volt képes megállapítani, hogy összhangban van-e az alkotmánnyal vagy sem. A belügyminisztérium a korábban jelzett módosító javaslatot mindmáig nem terjesztette elő a törvényhozásban. Így a jogfosztott felvidéki magyarok helyzete se rendeződött mindmáig.
Egy 2015 februárjában hatályba lépett belügyminisztériumi rendelet sajátos, egyéni okok címén lehetőséget biztosít viszont az állampolgárság visszaszolgáltatására, így azok a volt állampolgárok, akik 1993. január 1-jét követően veszítették el állampolgárságukat, kérvényezhetik annak visszaadását.
A döntéshozatal során figyelembe veszik a szlovák állampolgárság elvesztésének körülményeit, illetőleg az idegen állampolgárság felvételének módját és feltételeit. „Főként azt, hogy az idegen állampolgárság megszerzése idején volt-e az illetőnek az adott államban érvényes, nyilvántartott vagy engedélyezett tartózkodási engedélye” – tájékoztatott a szaktárca
A kivétel 2015. február 1-i hatályba lépte óta 350 személy kérvényezte állampolgársága visszaadását, s közülük 282-en kapták vissza. További kérelmek elbírálása folyamatban van – tájékoztatott a belügyminisztérium sajtóosztálya. A szlovák állampolgárságukat visszakapó személyek között van 128 cseh, 54 német, 32 brit, 26 amerikai, 10 svájci, 8 ausztrál, 5-5 magyar, olasz, és kanadai, 3 holland, 2 izraeli, illetve 1-1 francia, lengyel, osztrák és belga állampolgár.