2016. április 3., 13:22

Már 1331-en vannak a szlovák állampolgárságuktól megfosztottak

POZSONY. Már 1331-re rúg mindazon személyek száma, akiket a több mint 5 és fél éve hatályban lévő állampolgársági törvény értelmében fosztottak meg szlovák állampolgárságától. A magyar állampolgárság felvétele miatt 68-an veszítették el a szlovákot. Az SaS képviselője Ondrej Dostál a napokban beterjesztette a törvény módosítását, és annak támogatására szólította fel Bugár Bélát, a vegyespárt azonban jelezte, nem támogatja a javaslatot, vagyis Bugárék lemondtak egy, a felvidéki magyarság számára fontos ügyről.
201604031148270.SP_2.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A legtöbben - összesen 403-an - a cseh állampolgárság felvétele miatt lettek megfosztva a szlováktól.

Szlovák állampolgárságuktól további a német (312), az osztrák (182), a brit (126), az amerikai (49), a norvég (31), a holland (29), a belga (26), az ír (20), az olasz (18) a svájci (17),  a kanadai (14), az ausztrál (7), a francia (6), a finn (5) a kínai, az orosz és a svéd (3-3), az izlandi, a lengyel és az ukrán (valamennyi 2), valamint a dán, az új-zélandi és az izraeli (1-1) állampolgárságot felvett személyt fosztottak meg.

A jelenleg hatályos törvények alapján elveszíti szlovák állampolgárságát az a személy, aki felveszi egy másik országét. A jogszabály jelenlegi formáját 2010 júniusában, még Robert Fico miniszterelnök előző kormányának hivatali idején fogadták el, válaszlépésül a budapesti Országgyűlés könnyített honosításról hozott döntésére.

A szlovák ellentörvény elfogadása óta több kísérletet is tettek a vitatott jogszabály módosítására, illetve annak finomítására, ám egyik sem járt sikerrel. A jelenleg hatályos törvénnyel a Szlovák Köztársaság Alkotmánybírósága (ÚS SR) is foglalkozott, azt azonban nem volt képes megállapítani, hogy összhangban van-e az alkotmánnyal vagy sem. Jelenleg a belügyminisztérium foglalkozik a törvény enyhítésével, viszont a módosító javaslat végleges formája a mai napig is várat magára, így azt még mindig nem terjesztette elő a törvényhozásba.

Egy 2015 februárjában hatályba lépett belügyminisztériumi rendelet sajátos, egyéni okok címén lehetőséget biztosít az állampolgárság visszaszolgáltatására, így azok a volt állampolgárok, akik 1993. január elseje után veszítették el állampolgárságukat, kérvényezhetik annak visszaadását.

A döntéshozatal során figyelembe veszik a szlovák állampolgárság elvesztésének körülményeit, illetőleg az idegen állampolgárság felvételének módját és feltételeit. „Főként azt, hogy az idegen állampolgárság megszerzése idején volt-e az illetőnek az adott államban érvényes, nyilvántartott vagy engedélyezett tartózkodási engedélye” – magyarázza a minisztérium.

A szaktárca megjegyzése szerint ezzel segítséget kívánnak nyújtani a szlovák állampolgárságuktól megfosztottaknak. „Véleményünk szerint a nevezett rendelkezés is jobb attól, minthogy várniuk kellene az állampolgárságról szóló törvény módosításáig, tekintve, hogy jelen pillanatban nem tudjuk megmondani, mikor kerülhet rá sor” – vélekednek a belügyi tárcánál.

A miniszteri rendelet alapján - 2015. február 1-től és 2016. április 4-ig - 79 személy kérvényezte szlovák állampolgársága visszaadását – erősítette meg a TASR hírügynökségnek a belügyminisztérium sajtóosztálya.

A Most-Híd kormányzati pozícióból már nem támogatja a törvény módosítását

Nyilvánosan felszólította Bugár Bélát, a Most-Híd elnökét Ondrej Dostál, az SaS képviselője arra, hogy támogassa az állampolgárságról szóló törvény módosító javaslatát, amelyet a napokban benyújtottak a törvényhozásba. A helyzet faramucisága, hogy ugyanezt a javaslatot terjesztette be 2014 szeptemberében a Most-Híd képviselőcsoportja is, akkor még ellenzékiként. Most azonban a vegyespárt már jelezte, nem támogatja a javaslatot, vagyis Bugárék lemondtak egy, a felvidéki magyarság számára fontos ügyről.

A liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselői, Ondrej Dostál, Peter Osuský és Martin Poliaèik múlt héten benyújtott indítványukban azt javasolják, hogy a hatályban lévő törvényből töröljék mindazon rendelkezéseket, amelyek alapján a Szlovák Köztársaság állampolgárait akaratuk ellenére megfosztják állampolgárságuktól, csupán azért mert időközben felvették egy másik ország állampolgárságát.

Ma a Most-Híd ismét a kormányzó többség részét képezi, amelyben éppen az az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) és az a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) a partnerei, amelyek Dostál szerint említett alkotmányellenes állampolgársági törvényt 2010-ben sikerre vittek.

„Eközben mindkét párt deklarálja, hogy megváltoztak, hogy a magyarellenes nacionalizmus, amely politikájukban jelen volt, s amely az állampolgársági törvény 2010-es módosításának tényleges oka volt, immár a múlté. Éppen ezért a Most-Hídra apellálok, hogy használja ki a kormányon belüli befolyását, hogy közösen minél hamarabb eltörölhessük az állampolgárságról szóló törvény mindazon rendelkezéseit, amelyek azt eredményezik, hogy szlovák állampolgárokat akaratuk ellenére fosztanak meg állampolgárságuktól" – zárta le mondandóját az SaS képviselője.

„Az a politikus, aki valós változásra törekszik az ügyben, s nem kizárólag politikai pontok hajhászása vezérli, nem nyílt leveleket írogat, hanem másként cselekszik, s a problémák megoldásáról elsősorban tárgyalásokat folytat” – reagált Matej Kováè, a Most-Híd szóvivője.

Elmondása szerint a Most-Híd jelenleg a kormányprogram megvalósítására koncentrál, amely több alapvető változást tartalmaz majd a kisebbségek életére vonatkozólag, így például a kisiskolák kérdését, a kisebbségi kulturális alap létrehozását, a kétnyelvűség megszilárdítását, a szlovák nyelv nemzetiségi iskolákban történő oktatási módszertanának módosítását, amelyek mind részét képezik az új kormány prioritásainak.

A Most-Híd tehát a parlamentben várhatóan nem szavazza meg az ellenzék javaslatát az állampolgársági törvény módosításáról, ami azt jelenti, Bugárék lemondanak egy olyan kérdés megoldásáról, amely fontos lenne a felvidéki magyarság és az állampolgárságuktól akaratukon kívül megfosztottak számára.

201604031148270.SP_2.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás