Májusban egyetlen indítványt sem terjeszt a parlament elé a kormány

A képviselők a többi között megvitatják a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) gazdálkodási eredményeiről szóló 2015-ös évi jelentést, az ombudsman 2015-ös jelentését, illetve az Állami Számvevőszék (NKÚ) ellenőrző tevékenységének tavalyi eredményeiről szóló jelentést. Miroslav Lajèák külügyminiszter egyebeken kívül bemutatja a Szlovákia uniós elnökségével kapcsolatos prioritásokról szóló jelentést. Hét ellenzéki módosítás a Munkatörvénykönyvre vonatkozik, ezért Bugár Béla házelnök-helyettes szerint azokról majd együtt tárgyal meg a törvényhozás.
Az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) 40 olyan törvénymódosító javaslatot terjesztett be, amelyek elképzeléseik szerint javítanának a vállalkozói közegen. „Ez prioritást jelent. A vállalkozói közeg javításával ugyanis valamennyi polgár életén javítunk” – magyarázta Richard Sulík, az SaS elnöke.
Úgy véli, hogy az állami költségvetés szempontjából minden javaslatuk neutrális és azonnal megvalósítható. „Csak a vállalkozói közeg rendszerjellegű javítása biztosít több munkahelyet, illetve gyakorol nyomást a béremelésre és valamennyi polgár életszínvonalának javítására” – szögezte le Sulík.
Hozzáfűzte: a kormány folytatja a kiválasztott területek és ágazatok támogatását, amit a SaS-elnök nem tart helyesnek. Sulíkék 40 javaslatának támogatását további két ellenzéki párt, az Igor Matoviè vezette Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO-NOVA) és az Boris Kollár által irányított Család vagyunk (Sme rodina) is megerősítette.
Sulík az egyes módosítások támogatásáról már a munkáltatói szövetségekkel is tárgyalt, amelyek támogatásukról biztosították őt. A liberálisok elnöke a vállalkozói közeg javítását szolgáló javaslatokat kapcsán a koalíciós pártoknál is támogatókat akar keresni.
Az O¼aNO-NOVA alkotmánytörvénnyel akarja a parlament számára lehetővé tenni vizsgálóbizottságok kialakítását. Daniel Lipšic, az O¼aNO-NOVA képviselője a parlamenti vizsgálóbizottságok létrehozására vonatkozó javaslat szükségességét a bűnüldöző szervek botrányok kivizsgálása során tanúsított tétlenségével indokolta. Mint mondta, azokat ugyanis többnyire a szőnyeg alá sepri a pénzügyőrség, a rendőrség, az ügyészség vagy a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NaKA).
Matovièék azt javasolják, hogy az említett bizottságot – amelyben a koalíció és az ellenzék képviselői fele-fele arányban kapnának helyet – a honatyák egyharmada, tehát legalább 50 képviselő hívhassa össze. A bizottság részben a bűnüldöző szervek kompetenciájával is rendelkezne, beidézhetne és kihallgathatna tanúkat, szakértői véleményeket dolgoztathatna ki. Nem indíthatna azonban vádemelést és nem hozhatna ítéletet, de vizsgálatot folytathatna.
A napirend szerint a kedden kezdődő ülésen kellene a honatyáknak megválasztaniuk a választásokkal és a politikai pártok finanszírozásának ellenőrzésével foglalkozó állami bizottság elnökét, illetve egyúttal a fegyelmi szenátusok tagjait is.
A parlamenti ülést Andrej Danko házelnök nyitja majd meg, aki gyomorműtétje miatt három hétig lábadozott. Már hétfőn részt vesz az említett állami bizottság új tagjainak eskütételén.