Magyar ügyvéd védi Eva Varholíková-Rezešovát
A Korzár napilap mai cikkében felhívta a figyelmet arra, hogy a nemzetközi jog lehetővé teszi az Európai Unió tagországainak, hogy engedélyezzék külföldi állampolgár esetében a büntetőeljárás lefolytatását az érintett hazájában, ha az felgyorsítja és hatékonyabbá teszi az eljárást. A szlovák ügyészség Eva Varholíková-Rezešová esetében nem számol ilyen fejleménnyel. "Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a magyar szervek maguk folytatják le a külföldiek elleni büntetőeljárást az ügy lezárásáig" - mondta Milan Filièko, a Kassai Kerületi Ügyészség szóvivője.
A szlovák média nagy figyelmet szentel az ügynek, ami azzal magyarázható, hogy prominens család tagja okozta a három ember életét kioltó balesetet. A pluska.sk magyar sajtóforrásokra hivatkozva kiemeli, hogy Eva Varholíková-Rezešová a ma lefolytatott bírósági tárgyalás után bilincsben, könnyes szemmel hagyta el a tárgyalótermet. Szinte minden szlovákiai napilap és hírportál kiemeli, hogy vérében nem csak alkoholt, hanem kábítószert is találtak.
A szlovák külügyminisztérium Renata Goldírová, a külügyi tárca sajtóosztályának igazgatója szerint tudott Varholíková balesetéről, de nem lépett az ügyben, mert a Rezeš család sem a tárcától, sem a budapesti szlovák nagykövetségtől nem kért jogi természetű segítséget. A külügyi tárca sajtóosztályának igazgatója azt is megerősítette, hogy magyar ügyvédet választott a család. "Kapcsolatban vagyunk azonban a rendőrséggel, és kértük, hogy budapesti konzulunk jelenhessen meg a bírósági tárgyaláson" - fűzte hozzá a sajtóosztály igazgatója.
A Rezeš család Tóth M. Gábor budapesti ügyvédet bízta meg az előzetes letartóztatásba helyezett Eva Varholíková-Rezešová jogi képviseletével. A nőt még tegnap meglátogatták a családtagjai, akik hajlandóak lettek volna az óvadékot fizetni a szabadlábra helyezéséért. A kaució lehetőségét, mint ismertes, a magyar bíróság elutasította és Varholíková-Rezešovát előzetes letartóztatásba helyezte.
Varholíková-Rezešovát ittas állapotban, gondatlanságból előidézett, több ember halálát kiváltó közúti baleset okozásával vádolják, amely Magyarországon 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható. Ebben a magyar Büntetőtörvénykönyv nagyban hasonlít a szlovákhoz, amely hasonló esetben 4-től 10 évig terjedő szabadságvesztést ír elő. A magyar jogrend bizonyos esetekben a jelzettnél szigorúbb büntetés kiszabását is lehetővé teszi - említi meg a magyarországi sajtó.