Magyar remények és esélyek
Zachariaš István, az MKP Kassa megyei elnöke portálunknak elmondta: hosszútávú koalíciós szerződés alapján működnek majd együtt a jövőben is az Irány-Szociáldemokráciával (Smer-SD). "Megállapodásunkban az is szerepel, hogy jogunk van elfoglalni egy alelnöki posztot, de nevet még nem tudok említeni, mert ezt előbb az MKP kerületi tanácsában kell megvitatni" – magyarázta. Erre a tanácskozásra november 27-kerül sor.
A kerületi tanács döntése alapján terjeszti majd elő igényeit a magyar párt a Smer-SD illetékeseivel folytatott tárgyaláson a koalíciós szerződésre támaszkodva. „A szerződés arról is szól, hogy ha lesz egy képviselőnk, akkor lesz alelnökünk is, ha pedig több képviselőnk lesz, akkor esetleg bizottsági elnökeink illetve politikai funkcióink is lehetnek. Az első választási ciklusban 18, a másodikban 14, a harmadikban pedig eredetileg 4, majd 3 képviselővel voltunk jelen a képviselőtestületben. Ennek ellenére a legutóbbi ciklusban néhány emberünk mégis megmaradt politikai funkciókban. Ez annak az eredménye, hogy mi itt nem harcolunk a „smeres“ elnök, Zdenko Trebu¾a ellen, hanem igyekszünk megegyezni vele. Bízunk abban, hogy a továbbiakban is tudjuk majd érvényesíteni a magyarság érdekeit" – fejtette ki.
Zachariaš István pozitívumként értékeli, hogy nőtt a párt megyei képviselőinek a száma. Sajnálatát fejezte ki azonban amiatt, hogy Rozsnyóról, Kassáról és Nagymihályból senki sem került be a testületbe. „A Kassa-vidék-i járásból 3, a Tőketerebesiből pedig 1 emberünk került be az önkormányzatba. Nagy valószínűséggel frakciót alakítunk, amelyben egy rozsnyói független képviselő áll majd mellénk' – nyilatkozta. A bizottsági elnökök személyéről Zachariaš István szerint valószínűleg nem születik döntés az önkormányzat december 9-i alakuló ülésén, csak a soron következő tanácskozáson. Az alelnököket azonban kinevezhetik.
Csúsz Pétert meglepte a megyei választások eredménye a Besztercebányai kerületben. A megyei elnök biztosra vette, hogy Vladimír Maòka legyőzi Kotlebát. „Bár számítottam egy nagyon erős Kotleba-szereplésre, Vladimír Maòka vereségére viszont nem. Kotleba győzelme annak az egyértelmű jele, hogy a nép elégedetlen! Most olyanok is elmentek szavazni, akik korábban sosem, mert most a nemtetszésüknek akartak hangot adni. Kotleba választói három csoportba sorolhatóak. Az egyikbe azok tartoznak, akik szívvel-lélekkel az ő hívei, a másikba azok, akik a nemtetszésüknek adtak hangot, a harmadikba pedig azok a fiatalok, akik jó heccnek vélték, hogy Kotlebára szavaznak. Ezzel a Kotleba-győzelemmel viszont megyénk rosszul járt, mert szerintem a minisztériumokon keresztül uniós pénzeket nem fogunk kapni, hiszen nem akarják, hogy Kotlebának sikere legyen“ – magyarázta portálunknak.
Csúsz szerint a 49 tagú új képviselői testületben nem az MKP, hanem a megyefőnök szorul ellenzékbe. „Huszonhatan a Smer-SD emberei és egy olyan képviselő sincs, aki az ő pártjából lenne, tehát blokkolni tudják a megyei elnök összes javaslatát, ha ehhez van kedvük. Az MKP frakció öttagú, más pártok, - a HZDS, SNS, SDKÚ-DS, NOVA - 1-1 képviselőt juttatott a testületbe, melynek tizenhárom tagja független. Most még nem tudom megmondani, hogy ebben a helyzetben hogyan találjuk meg a helyünket. Ha korrekt lesz a tényleges megyei munka, akkor nem látom azt a problémát, amivel most mindenki riogat bennünket“ – fejtette ki. Szerinte most az a nagy kérdés, hogy egy vagy két ellenzéki alelnöke lesz-e a megyei önkormányzatnak, s ők teljesen függetlenek lesznek-e az elnöktől. „Arról még korai beszélni, hogy az MKP-nak lesz-e alelnök-jelöltje. Pár napon belül összehívom a kerületi tanács ülését, ahol ezt a kérdést is megvitatjuk. December folyamán szerintem sok minden eldőlhet“ – tette hozzá.
Horváth Árpád, az MKP kerületi elnöke Nyitra megyében óvatosan mérlegel. Berényi József pártelnök szerint az itt elért eredmény feljogosítja az MKP kerületi vezetőit arra, hogy igényt tartsanak egy alelnöki funkcióra. Az MKP-frakció alakuló ülésére 27-én kerül sor. Itt megvitatják az összes lehetőséget, majd rövid időn belül tárgyalásra hívják a másik frakció képviselőit. "Megszólítjuk majd a másik frakciót, hogy üljön le velünk tárgyalni, mert konstruktívak szeretnénk lenni. Közöljük az elvárásainkat, megvárjuk a reakcióikat, és reméljük, hogy kapunk majd bizonyos funkciókat. Én is úgy vélem, hogy az ellenzéki frakciónak is kijár egy alelnöki poszt“ – mondta Horváth Árpád, aki pártja jó eredményére méltán büszke.
„A Komáromi járásra továbbra is lehet számítani, hiszen 8-ból 7 jelöltünk bejutott az önkormányzatba. Párkánytól elvártuk, hogy hozza, és hozta is a 3 bejutóját, Vágsellyén a lehetséges 4-ből 3 MKP-s képviselő lesz. Attól tartottunk, hogy Lévát kezdjük elveszíteni, így az ottani 2 bejutónk többszörösen örömöt jelentett számunkra. Érsekújvár azonban csalódást okozott. Ott egy jelöltünket sem választották meg" – nyilatkozta Horváth Árpád. A megyei közgyűlésben a Smer-SD, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), valamint az MKP rendelkezik majd 15 fős frakcióval. „Furcsa helyzet, hogy a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Pártnak (SDKÚ-DS) egy képviselője sem lesz a Nyitra megyei törvényhozásban“ – kommentálta a helyzetet a megyei elnök.
Bíró László, az MKP Nagyszombat megyei alelnöke elmondta: ők sem folytattak még hivatalos tárgyalást az esetleges együttműködésről és annak formájáról. Náluk ez egy-két héten belül esedékes. „Az már kimondható, hogy az MKP a második legnagyobb frakcióként igényel majd alelnöki tisztséget. Azt nem tudjuk, hogy megkapjuk-e, és tárgyalások függvénye az is, hogy ki lesz az alelnök-jelöltünk. Szerintem még ebben az évben le kell zárni az alelnök és a bizottsági elnökök kérdését“ – fűzte az elmondottakhoz.
A magyar párt Nagyszombat megyében „megőrizte a súlyát. „Annyi változás történt, hogy a Dunaszerdahelyi járás 2 MKP-s képviselőt veszített (8 helyett 6 lett), de szerencsére a Galántai járás az eddigi 3 helyett 5 képviselőt juttatott a megyei közgyűlésbe, így összességében ugyanolyan erős maradt a pozíciónk, amilyen volt" – szögezte le Bíró László.
Pozsony megyében - mint megtudtuk - hamarosan elkezdődnek a megyei posztokkal kapcsolatos tárgyalások. „Mi mindenképpen szeretnénk elérni, hogy Németh Gabriella maradjon a megyei alelnök, de az alelnökök száma, személye a megyei elnöktől is függ. Szeretnénk megtartani azokat a posztokat is, amelyekkel eddig rendelkeztünk. Továbbra is kulcsfontosságúnak tartjuk a régiófejlesztés, az oktatás, a kultúra területét. Itt többek között a pozsonyi Dunai Utcai Gimnázium és a szenci gimnázium további sorsa a tét" – mondta Bárdos. Úgy véli, pozíciójukat javítja, hogy az MKP továbbra is a jobbközép koalíció tagja, hiába próbálták őt onnan a jelenlegi a parlamenti pártok kiszorítani.
„Elsősorban Pavol Frešonak köszönhetően ez nem történt meg. Olyan pártok, mint az Új Többség (NOVA), amelyek külön indultak a választásokon, egyetlen képviselőt sem tudtak bejuttatni a testületbe. Mi parlamenten kívüli pártként is bebizonyítottuk, hogy lehet 100 százalékosan teljesíteni. További tárgyalások után az MKP-nak hivatalosan 3 képviselői helye maradt, nem hivatalosan pedig 4, mivel Hujber László a választások idejére felfüggesztette az MKP-s tagságát. Örvendetes, hogy Pozsonyban több magyar képviselő van, mint korábban volt“ – fogalmazott Bárdos.
Öllös László politológus szerint az MKP megyei választásokon elért valós eredménye akkor mutatkozik majd meg, miután megtörténnek a megyei koalíciókötések. „Most legfeljebb arról lehet beszélni, hogy melyik megyében nőtt illetve melyikben csökkent az MKP képviselőinek a száma. Tudjuk, hogy Kelet- és Közép-Szlovákiában romlott a helyzet, míg nyugatabbra nem. Ugyanakkor a következő értékelési-mérlegelési szempont az lesz, hogy melyik megyében válnak ezek a képviselőcsoportok a megyei koalíciók, a megyei többség részeivé. Ez lesz az alapvető kérdés. Miután ez látható lesz, azután lehet majd pontosan összehasonlítani az egyes megyékben az MKP helyzetét a korábbival“ – fejtette ki. Hozzátette: az többletet hozott az MKP-nak, hogy elnöke, Berényi József bekerült a 2. körbe, amire a közvélemény jelentős része nem nagyon számított. „Ez egyfajta sikerérzéssel tölthette el a párt egészét. A megyében a párt helyzete az előző választási eredményhez viszonyítva nem változott“.