Magyar nyelvű közlekedési jelzőtáblák – az SNS foglalkozni kíván a kérdéssel

Mint mondta, a koalícióban semmi ilyesmiről nem volt szó. "Ez meghaladja a koalíciós megállapodás kereteit, amely szerint a kisebbségi térségek helyzetében a status quo marad”.
Ján Podmanický, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) szerint a szlovák-magyar kapcsolatok jó ideje nagyon jó színvonalon vannak. „Sajnos, az ilyen egyoldalú lépések a feszültségek növelését eredményezik. Véleményem szerint ezekre a lépésekre egyáltalán nem volt szükség, ugyanis a magyar nemzeti kisebbség képviselői egyáltalán nem jelezték, hogy nem értenék a közlekedési jelzőtáblák szövegét, illetőleg, hogy nem elégednének meg a községek neveit jelző magyar nyelvű táblákkal” – vélekedett Podmanický. Szomorú, hogy Bukovszky László kisebbségi kormánybiztos ahelyett, hogy a Dél-Szlovákiában elő szlovákok és magyarok békés együttélésére irányuló projekteken dolgozna, olyan kezdeményezésekkel hozakodik elő, amellyel pont az ellenkezőjét éri el, mondta.
Bukovszky László kisebbségi kormánybiztos csütörtöki sajtótájékoztatóján számolt be a magyar, esetlegesen más kisebbségi nyelvű közlekedési jelzőtáblák elhelyezéséről. A közúti közlekedést szabályozó új rendeletet a belügyminisztérium hagyta jóvá, és február 1-vel lépett hatályba. „A következőkben a közlekedési minisztériummal fogunk tárgyalni, hogy a törvény által megszabottakat minél előbb minél szélesebb körben alkalmazhassuk” – nyilatkozta Bukovszky hangsúlyozva: ez a magyar nyelv alkalmazásának sikere.
Bukovszky szerint nincs szó a táblák országos viszonylatban való általános cseréjéről. Anyagi helyzettől függően kihelyezheti az állam, a megyei önkormányzatok, illetőleg a községek is. A kormánybiztos szerint az a fontos, hogy minél több kétnyelvű jelzőtábla kikerüljön. A táblák minden, a nemzetiségi lakosság számarányának 20 százalékát meghaladó térségben kirakhatók, s ez Szlovákia-szerte több mint 600 települést érint.
