2016. március 1., 15:32

Magyar Levente: a magyar kormány számára is fontos, hogy a felvidéki magyarságnak parlamenti képviselete legyen

POZSONY. A magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára tett ma látogatást a Magyar Közösség Pártja pozsonyi székházában, ahol a nyugat-szlovákiai térség polgármestereivel is találkozott, hogy áttekintsék a gazdasági fejlesztések lehetőségeit. Magyar Levente a sajtónak nyilatkozva elmondta, a magyar kormány számára rendkívül fontos, hogy a felvidéki magyarságnak parlamenti képviselete legyen. Az államtitkár egyúttal jelezte, Budapest egy megközelítőleg 300 millió eurós gazdasági hitelcsomaggal tervezi támogatni a felvidéki vállalkozásokat.
201603011521390.mkp01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Már hagyomány, hogy ha a magyar kormányzat képviselője pozsonyi tárgyaláson vesz részt, akkor látogatást tesz a Magyar Közösség Pártja székházában is. Ezt a hagyományt követte Magyar Levente mai látogatása is, ám a találkozó egyúttal lehetőséget teremtett arra is, hogy az államtitkár találkozzon a nyugati régió MKP-s polgármestereivel, és számba vegyék a gazdasági fejlesztéseket, a folyamatban lévő projekteket, illetve az új együttműködési lehetőségeket is.

Az MKP elnöke, Berényi József is azt hangsúlyozta, hogy az együttműködés nagyon jó, az államtitkársággal folyamatosan és sok kérdésben konzultálnak, legyen szó a gazdasági együttműködés bármely részéről. Így a mai tanácskozás is érintette a közúthálózat-fejlesztést, a hídépítések jelenlegi állapotát, valamint a pályázati lehetőségeket is, a magyar, illetve a szlovák kormányzat felé, csakúgy, mint az uniós pályázatokat is, amelyek elsősorban a két ország közti testvértelepüléseknek és a határ menti régióknak jelent pénzforrási lehetőséget. Berényi József szólt arról is, hogy reményeik szerint március 5-e után már parlamenti pozícióból tudják majd befolyásolni a gazdasági döntéshozatalt, illetve a magyar–szlovák gazdasági együttműködést is. „Az elmúlt időszak tapasztalata, hogy ha gazdaságilag jól megy Dél-Szlovákiának, akkor ebből sokat profitálhat Észak-Magyarország is, és ez fordítva is igaz, ha érezhető a gazdasági fejlődés Észak-Magyarországon, akkor abból Dél-Szlovákiának is előnye származik” – fogalmazott az MKP elnöke, Berényi József.

A jó együttműködés fontosságát erősítette meg a magyar kormány gazdaságdiplomáciai államtitkára is, aki szerint ebben kulcsszerepe van Budapest stratégiai partnerének, az MKP-nak. „A magyar kormány számára rendkívül fontos, hogy a felvidéki magyarságnak legyen parlamenti képviselete” – fogalmazta meg Budapest álláspontját Magyar Levente. Hozzátette: „nemcsak abból a szempontból fontos és szerencsés, hogy a felvidéki magyaroknak legyen egy olyan politikai szervezete, amely kompromisszumok nélkül képviseli az érdekeiket, de a Budapest és Pozsony közötti együttműködést is jelentős mértékben segíti, ha van olyan párt, amely a közvetítő szerepét is felvállalhatja a két főváros között”.

Az államtitkár vázolta azt is, hogy a gazdasági eszközök is fontos szerepet játszhatnak a felvidéki magyarság megtartásában és abban, hogy a fiatalok ne kényszerüljenek elhagyni szülőföldjüket, hanem idehaza találják meg boldogulásukat. Mint mondta, e téren számos sikeres projektet beindítottak már az MKP-val közösen, de a szlovák partnerszervezetekkel is. Az eredmények közé sorolható a komáromi Duna-híd, melynek a megállapodási keretei már megvannak, Szlovákia és Magyarország között megépült az autópálya-kapcsolat a Kassa és Miskolc közötti szakaszon, de hamarosan elkészül a Pozsonyt és Mosonmagyaróvárt összekötő szakasz is. Teherkomp épül Esztergom és Párkány között, valamint a Kereskedőház égisze alatt a 7 képviseletből már 5 kirendeltséget megnyitottak, amelyeknek kulcsszerepük lesz a gazdasági együttműködés vérkeringésében, a két ország közti kis- és középvállalkozások megsegítésében, a lehetséges üzleti partnerek felkutatásban, az adatbázis-hálózat kialakításában.

A legjelentősebb gazdasági támogatás azonban még nem valósult meg, jelenleg előkészületi szakaszában van. A magyar kormány a közelmúltban egy 50 milliárd forintos hitelcsomagot hagyott jóvá a Vajdaság számára. A következő hitelcsomag a Kárpátaljára megy, de „már előkészületi szakaszában van a Felvidékre szánt vissza nem térítendő hitelcsomag összeállítása is, amelyből gazdálkodók, vállalkozók, illetve gazdasági tevékenységet folytató önkormányzatok meríthetnek majd, hogy ezzel is növeljék a munkalehetőséget, új munkahelyeket teremtsenek, s így segítsék a felvidéki magyarság egzisztenciális helyzetét” – fogalmazott Magyar Levente. Kérdésre válaszolva a hitelcsomag nagyságáról elmondta, "a számarányokat figyelembe véve az megközelítőleg a duplája lesz a vajdasági támogatásnak, amely 50 milliárd forint, vagyis mintegy 160 millió euró volt". Ez tehát azt jelentené, hogy a tervek szerint a Felvidék 100 milliárd forintra, azaz megközelítőleg 320 millió euróra számíthat. Jelenleg azonban még folynak az egyeztetések. "Ha a parlamenti választásokon az MKP mandátumot tud szerezni, az erősítő tényező lehet annak irányába, hogy a program minél rövidebb időn belül és minél hatékonyabban lebonyolításra kerüljön" - jegyezte meg Magyar Levente, hozzátéve: az új dimenziókat nyitó magyar nemzetpolitika helyi letéteményese továbbra is az MKP. „A támogatási rendszer minél hatékonyabbá tételében, a lebonyolítás részleteinek kialakításában az MKP is részt vállalna, mintegy külső konzultánsként, ahogy erre már több példa is volt más programok esetében” – tette hozzá az MKP elnöke, Berényi József.

Farkas Iván, a Magyar Közösség Pártja gazdaságpolitikai alelnöke a határon átnyúló gazdasági együttműködés konkrét projektjeiről szólva rámutatott arra is, hogy az uniós pályázati rendszerből is mintegy 160 millió euró áll rendelkezésre a most zajló hét éves időszakban a gazdasági vállalkozások, társulások, önkormányzatok és megyék részére. Ennek egyharmada az utak, kerékpárutak, hidak építésére, vagyis kisléptékű infrastrukturális fejlesztésekre fordíthatók, míg kétharmada a kulturális fejlesztéseké lesz. Az alelnök szerint az autópálya-hálózat terén már meg van a keleti és a nyugati részen is az összeköttetés, de Közép-Szlovákiában ez még várat magára, itt az M3-as útra kellene megépíteni a rákapcsolódást. Ugyanakkor elkészült a Párkány-Esztergom közti teherkomp, amitől a térség gazdaságilag sokat remél.

201603011521390.mkp01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás