2014. február 11., 17:32

Ma kapják meg a memorandum-tervezetet a felvidéki jogfosztottak

POZSONY, BUDAPEST. Nem adják fel a harcot a szlovák állampolgárságuktól a magyar felvétele miatt megfosztott felvidéki magyarok, akik memorandummal kívánnak a Fico-kormányhoz fordulni az állampolgársági törvény tervezett módosítása kapcsán. A memorandum tervezetét Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke ma juttatja el az érintetteknek.

A felvidéki jogfosztottak további tervezett lépéseikről szombaton Budapesten tanácskoztak Lomnici Zoltánnal, az Emberi Méltóság Tanácsa (EMT) elnökével, akivel közösen sajtótájékoztatót is tartottak. Lomnici hangsúlyozta: az Alkotmánybíróság döntése szomorú fordulatot jelentett Tamás Ilonka néni, Dolník Erzsébet, Boldoghy Olivér, Fehér István, Gubík László és Kassai Gyula számára, akik egységes álláspontra jutottak: tovább akarnak küzdeni igazuk kivívásáért.

Miért is szánták rá magukat a felvidéki jogfosztottak arra, hogy memorandummal forduljanak a Robert Fico által irányított szlovák kormányhoz? Közös lépésük előzményeit portálunknak Lomnici Zoltán foglalta össze.

„A 2012. szeptember elsejei kassai alkotmánymenetnek az volt a célja, rábírjuk az Alkotmánybíróságot arra, hogy végre döntsön, hiszen már több mint két éve benn volt az állampolgársági törvénnyel kapcsolatos panaszunk. Tavaly az Alkotmánybíróság elnöke ígéretet tett, hogy az év végéig döntés születik, majd ezt elhalasztották, és január 15-én volt egy tárgyalás. Előző nap a szóvivő azt jelezte, hogy ki fogják hirdetni a döntést, de ez nem történt meg, hanem február 26-ra halasztották a döntéshozatalt. Január 30-án azonban ezt az ígéretét sem tartotta be az Alkotmánybíróság, s a döntést határozatlan időre elnapolta. Az alkotmánymenettel azért akartuk jobb belátásra bírni az Alkotmánybíróságot, mert mindez nem csak a 47 magyar, illetve a 701 szlovákiai jogfosztottat érinti, hanem tulajdonképpen a félmilliós magyar kisebbséget is. Hiszen a többség az alkotmány pozitív támogató garanciát adó rendelkezése mellett sem meri felvenni a magyar állampolgárságot, mert látja, hogy miként jártak, különféle hatósági zaklatásoknak voltak kitéve azok, akik ezt megtették, és döntésüket bevallották” – mondta.

„Mivel az Alkotmánybíróság nem volt hajlandó dönteni, úgy tűnik, hogy arra nem lehet számítani. Ugyanakkor Kaliòák belügyminiszter bejelentette, hogy már az Európai Unióval egyeztetik az új állampolgársági törvényt, amely alapján sokan visszaigényelhetik, illetve visszakapják majd a szlovák állampolgárságot. Ezért javasoltam a felvidéki jogfosztottaknak: Budapesten tartsunk egy tanácskozást, és döntsünk abban a kérdésben, hogy egyáltalán folytatódjon-e, és ha igen, akkor milyen irányt vegyen a harcuk” – tette hozzá az EMT elnöke.

Lomnici hangsúlyozta: a szombati budapesti összejövetelen egységes álláspont született, a felvidéki jogfosztottak folytatni akarják küzdelmüket. „Nem az Alkotmánybíróság, hanem a szlovák törvényhozás, illetve a törvénytervezetet készítő kormány, konkrétan Fico miniszterelnök irányába megfogalmazódik egy memorandum. Ennek a lényege, hogy olyan törvény szülessen, amely nem csak az Egyesült Államokban vagy éppen Svájcban élő, és ott állandó bejelentett lakcímmel rendelkező kettős állampolgároknak jó, hanem az állandó bejelentett magyarországi lakcímet nélkülöző őshonos magyar kisebbség, tehát a felvidéki jogfosztottak számára is elfogadható megoldást jelentsen. Célunk annak elérése, hogy az utóbbiak is visszakaphassák szlovák állampolgárságukat. A memorandum tartalma nyilvánvalóan egy olyan befolyásolási szándék a törvényhozás irányába, ami ezeket a problémákat meg tudja oldani. Én a budapesti tanácskozáson jelenlevők közös egyetértése mellett vállaltam, hogy elkészítem e memorandum tervezetét. Abba belefoglalom az ügy eddigi fejleményeit, a jogfosztottak igényeit és az azokkal kapcsolatos lehetséges jogi megoldásokat. Mindazokat a szempontokat, amelyeket az állampolgársági törvény módosításakor figyelembe kell venni. Ezzel a munkával ma biztosan végzek, és még ma e-mailben, tiszteletem jeléül elsőként Tamás Ilonka néninek, majd a többi érintettnek is eljuttatom azt. A memorandum végső szövegét azonban ők határozzák meg. Várom a visszajelzéseiket, hogy még milyen kiegészítéseket foglaljunk bele a memorandumba, amely végső formája rövid időn belül elkészülhet. Azt, hogy az pontosan mikor és milyen formában kerül átadásra Robert Fico kormányfő képviselőjének, szintén a jogfosztottak döntik majd el” – fejtette ki Lomnici Zoltán.

Az EMT elnöke az elmondottakhoz hozzáfűzte: lehetetlen jogi helyzet alakult ki, amire már egész Európában figyelnek, s az az Európai Parlamentben (EP) is téma volt. Szerinte az EP és az Európa Tanács felelőssége megkerülhetetlen. Lomnici kijelentette: a per, amelyet az EP ellen indított az ügyben, az érdemi vizsgálat szakaszába került, és van remény arra, hogy a petíciós bizottság ismét napirendre tűzi a kérdést.

„A Lomnici versus Európai Parlament perről az interneten már magyar nyelven is lehet olvasni a curia.europa.eu honlapon. Kaptunk egy értesítést, hogy az ügyben már megkezdték az érdemi vizsgálatot. Azt nem tudom, hogy mikor fejeződik majd be. Ennek a pernek a kifejezett célja, hogy a hatóság által elkövetett jogsértések vizsgálata folytatódjon az Európai Parlament előtt. Amennyiben a petíciós bizottság megváltoztatja korábbi döntését, és ismét napirendre tűzi a kérdést, én elállok a keresettől. Tehát nem akarok mindenképpen pereskedni, hanem az a cél, hogy folytatódjon a szlovák állam hatóságai által elkövetett jogsértések vizsgálata” – fejtette ki a per kezdeményezője.

A belügyminisztérium törvénymódosító javaslata mellett mások is nyújtottak be indítványokat az állampolgársági törvény enyhítésére. A parlament ma elutasította Peter Osuský, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselőjének javaslatát. Ennek alapján csak azok veszíthették volna el szlovák állampolgárságukat, akik ezt maguk kérvényezik. Lomnici Zoltán szerint a törvényhozás döntése nem meglepő, hiszen minden kettős állampolgársággal kapcsolatos probléma az Alkotmánybíróság végső döntésének halogatásában gyökeredzik.

„Az elsődleges kérdés ez esetben is az, hogy mindmáig miért nem döntött az Alkotmánybíróság, hiszen az alkotmány szövege egyértelmű: akarata ellenére senki sem fosztható meg az állampolgárságától. Tehát mindaz, ami ezen törvény alapján történt, jogsértő. Emiatt az Alkotmánybíróságnak semmi más dolga nem lett volna, mint ezt megállapítani. Nem véletlenül nyilatkoztam azt, hogy nem mertek dönteni, mert ez esetben más döntést jogszerűen nem lehet hozni. Minden, ami történt, törvénytelen nem csak a magyarokkal, hanem mind a 701 szlovákiai jogfosztottal szemben. Persze, más helyzetben van a Felvidéken élő jogfosztott, mint például az Egyesült Államokban élő. Van egy felvidéki úr, akit megfosztottak a szlovák állampolgárságától, és már le is kellett adnia a személyi igazolványát. Most 57 évesen csak ideiglenes tartózkodási engedéllyel lakik abban a lakásban, ahol gyermekkora óta él. Ez nem normális helyzet!” – szögezte le Lomnici.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.