2014. november 3., 16:52

London igyekszik csökkenteni a Spiegel-értesülés jelentőségét

LONDON. Igyekezett csökkenteni első hivatalos reakcióiban a brit kormány a német Der Spiegel hírmagazin hétvégi értesülésének jelentőségét, amely szerint Angela Merkel német kancellár akkor sem lenne hajlandó az Európai Unión belüli szabad munkaerőmozgás London által követelt korlátozásának támogatására, ha Nagy-Britannia e korlátozások nélkül kilépne az EU-ból.
A Downing Street-i miniszterelnöki hivatal szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján kijelentette: David Cameron kormányfő úgy gondolja, hogy az Európai Unión belüli szabad munkaerőmozgást nem lehet feltételek nélküli jognak tekinteni, és a jelenlegi szabályokat "ésszerűbb alapokra kell helyezni".

A kormányszóvivő szerint London hivatalos álláspontja az, hogy amikor "az alapító atyák" létrehozták az Európai Uniót, a kezdeményezés elsődleges célja a csatlakozó országok integrálása volt az egységes piacba. Az új országok felvétele azonban az utóbbi időben tömeges migrációval járt, a szabad mozgás lehetőségét sokan arra használták, hogy más országok szociális ellátórendszerének szolgáltatásait vegyék igénybe, és ezeket a problémákat "kezelni kell" - mondta a Downing Street szóvivője.

Hasonló véleményének adott hangot George Osborne brit pénzügyminiszter is. Osborne a BBC televízió hétfői politikai magazinműsorában kijelentette: az Európai Unió létrehozása során soha nem szerepelt az elképzelések között a legutóbbi időszakban lezajlott hatalmas méretű migráció, köztük olyanok tömeges betelepülése, akiknek még állásajánlatuk sincs, és egyenesen a brit szociális ellátó szolgálatokhoz fordulnak segélyért. Ez komoly nemtetszést kelt a brit lakosság körében, mivel ezeket a szociális ellátásokat a brit adófizetők pénzéből folyósítják - tette hozzá.

A Der Spiegel értesüléséről szólva a brit pénzügyminiszter úgy fogalmazott: "ennek a sztorinak" az alapját találgatások képezik arról, amit "Angela Merkel esetleg mondhatott" azzal kapcsolatban, amit David Cameron brit kormányfő "majd a jövőben esetleg mond (...) ez így egy kissé gyenge". Osborne ezzel arra célzott, hogy Cameron a várakozások szerint még karácsony előtt intézkedéseket jelent be az EU-társállamokból érkezők bevándorlásának korlátozására.

A pénzügyminiszter kijelentette: a brit kormány hasznos megbeszéléseket tartott az uniós bevándorlásról Berlinnel, és a németek megértik a brit lakosság aggályait az olyan EU-bevándorlókkal szemben, akiknek "nem feltétlenül van állásuk" Nagy-Britanniában, viszont igénybe veszik a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásait. Ez hatalmas terhet ró a brit jóléti rendszerre, és a brit közvélemény ennek a problémának a rendezését akarja, "nyugodt és ésszerű módon". "Mi a brit lakosság alkalmazottai vagyunk, és ezt fogjuk tenni" - mondta Osborne.

David Cameron miniszterelnök a minap kijelentette, hogy a bevándorlás London által követelt szigorításának kérdésében nem fogad el nemleges választ Brüsszeltől.

Az Open Europe nevű, üzletemberek alapította londoni székhelyű kutatóintézet hétfőn közzétett kompromisszumos javaslatcsomagja szerint meg kellene teremteni annak a lehetőségét, hogy a más EU-tagállamokból érkező munkavállalók csak háromévi folyamatos munkavégzés után juthassanak hozzá a fogadó ország szociális ellátórendszereinek teljes körű szolgáltatásaihoz. Az intézet szakértői szerint ezt az EU-jogszabályok módosításával, de az EU-szerződések megváltoztatásának bonyolult eljárása nélkül el lehet érni, és így megmaradhatna az unión belüli szabad munkaerőmozgás alapelve is, szükségtelenné téve a brit kormány által fontolgatott számszerű bevándorlási kvótákat. Az Open Europe szerint egy ilyen módosítást valószínűleg Berlinnel is el lehetne fogadtatni.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.