Lipšic hajba kapott Bugárral
Az „oligarchák tákolmánya” kifejezést Igor Matoviè, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) vezetője használta ezen a héten a kormányprogram értékelése során. A parlamenti választásokon azonos jelöltlistán szereplő kollégája, Daniel Lipšic a kifejezést „leporolta” és a vasárnapi beszélgetés folyamán ismét előhúzta, amitől Bugár Bélának felforrt a vére.
„Ha engem is az oligarchák közé sorol, óriási problémái lehetnek belőle, már most figyelmeztetem” – reagált Bugár Béla Lipšic szavaira a közmédia 5 perc múlva 12 című vitaműsorában..
Lipšic azonban nem hagyta magát. „Véleményem szerint ez az oligarchák kormánya. Ha óhajtja, tegyen feljelentést ellenem. Csatlakozhat a pénzügyi csoportokhoz, akik ezt már megetették” – jelentette ki Lipšic.
A két politikus között szikrázott a levegő. Bugár Béla többek közt kijelentette: Lipšic „beteg ember”, s a szemére vetette, hogy belügyminisztersége idején „szépen elintézte” a Gorilla-ügy kivizsgálását.
Lipsiè sem maradt adósa. Válaszképpen megemlítette, hogy a kormány egyáltalán nem törekszik sem a rendőrség, sem az ügyészség megreformálására, miközben az igazságügyi tárca éppen a Most-Híd hatáskörében van.
„Közvetlen az ügyészség mellett létesül egy szakosztály, mely a bűnügyek kivizsgálásának és lezárásának felügyeletét végzi. Ilyesmi eddig nem volt” – védekezett Bugár.
„Iveta Radièová kormánya idején miért nem volt szüksége felügyeletre? Mert fölösleges lett volna. Az a kulcskérdés, ki vezeti az ügyészséget" – vágott vissza Lipšic.
A vitaműsorban a kormány programnyilatkozatáról is szó volt. Boris Kollár szerint az hasonló Robert Fico előző kormányainak programjához. „Valamennyi párt állítja, programjának 90 százalékát sikerült keresztülvinnie. Az egész szinte egypárti kormányzásnak tűnik” – mondta. „Konkrétumok nincsenek” – hangsúlyozta rámutatva, miszerint azért kezdett politizálni, hogy változtasson az üzleti alapon működő pártok rendszerén. „A kormányprogramban semmi sem utal arra, hogy bármi is megváltozna. Az egész csupán egy szép "glazúr” – fogalmazott.
Ezzel szemben a Most-Híd elnöke jó dokumentumnak tarja a kormányprogramot. A jelenlegi bizonytalan helyzetben, amikor Ukrajnában háború fenyeget, Nagy-Britannia pedig éppen kilépni készül az Európai Unióból, véleménye szerint szükség van arra, hogy Szlovákiában stabilizálódjon a helyzet. „Más kormány nem jöhetett létre” – jelentette ki Bugár Béla, rámutatva, hogy a kormányprogramot néhány civil szervezet meg is dicsérte, sőt, a köztársasági elnök is pozitívan fogadta. A választók zaklatott lelkiállapotáért – véleménye szerint – a jelenlegi ellenzék a felelős, mely nagygyűléseket szervez és uszító kampányt vezet a koalíció ellen. Bugár elismerte, hogy a tárgyalások során koalíciós partnereikkel nem minden kérdésben jutottak egyezségre. „Voltak bizonyos kérdések, melyekben nem értettünk egyet, mint például a kettős állampolgárság” – jelentette ki hangsúlyozva, hogy ezeket később újból megnyithatják majd a koalíciós partnerek.
Andrej Danko házelnök, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke hangsúlyozta: az új kormányprogram más, mint a 2012-es. „A kormány megalakításánál a jövőbe tekintettünk” – magyarázta. Mint mondta, pártjának számos intézkedést sikerült a programban átültetnie, mint például az adólicencek megszüntetését a kisvállalkozók támogatása érdekében. Egyúttal bírálta az ellenzéket, hogy az állam gondjainak megoldása érdekében nem elég csupán "a lövészárokból" kritizálni és kölcsönös összetűzéseket gerjeszteni. „Az idegengyűlölő pártok is azért kerülhettek a parlamentbe, mert a lakosságnak már az egészből elege van” – hangsúlyozta a nemzetiek vezetője.