2014. május 29., 15:32

Lipšic az Alkotmánybíróságon akarja megtámadni az új választási kódexeket

POZSONY. Daniel Lipšic független képviselő azt tervezi, hogy az Alkotmánybíróságon támadja meg a Robert Kaliòák belügyminiszter műhelyéből származó választási kódexeket, mert ellenzi a polgármesterek számára megszabott műveltségi cenzus bevezetését. A többi ellenzéki párt sem elégedett a jóváhagyott törvénnyel.

Lipšic szerint alkotmányellenes tett a műveltségi szint megszabása közvetlenül választott tisztségek esetében. A Kaliòák-féle új szabályozás értelmében a településeket csak olyan polgármesterek irányíthatják majd, akik legalább középiskolai végzettséggel rendelkeznek.

"Ez nyilvánvalóan alkotmányellenes. Az embereknek a demokráciában joguk van a közvetlenül választható tisztségekbe bárkit megválasztani, akit akarnak, nyugodtan akár írástudatlan jelöltet is. A demokráciában a többség dönt. Ha nem bízunk a demokráciában, akkor vezessünk be másféle rendszert!" – jelentette ki az Új Többség (NOVA) elnöke mai parlamenti sajtótájékoztatóján. Hozzáfűzte: ez a demokráciaellenes döntés visszalépést az előző századokba. „Ha nem a 19., akkor legalább a 20. századba" – jegyezte meg.

Lišpic a választási kódexekből a lényegesebb változásokat is hiányolja. Szerinte csupán az eddigi választási törvényeket kozmetikázták át. Õt az is bosszantja: nem ment át az a javaslat, hogy külfödről is  lehessen szavazni, amit a NOVA szorgalmazott. Rámutatott az EP-választásokkal kapcsolatos alacsony választási részvételi arányra, és megjegyezte, hogy helytelen dolog nem megadni a szavazás lehetőségét azoknak a szlovákoknak, akik külföldön tanulnak vagy dolgoznak.

Lipšic megemlítette azt az alkotmánymódosítási indítványt is, amellyel pártja a jelenlegi arányos parlamenti választási rendszert kevert rendszerre változtatná meg. Eszerint a polgárok a parlamenti képviselők felét akárcsak eddig, úgy a jövőben is a pártok jelöltlistáin keresztül választhatnák meg, míg a másik felére többségi rendszer alapján szavazhatnának. Tehát úgy, hogy mindegyik választókörzetben egy-egy honatyát választhatnának. Az esetleges módosításról az időszerű parlamenti ülésen lesz szó.

Az ellenzék további tagjai sem teljes mértékben elégedettek az elfogadott választási kódexekkel. Simon Zsolt (Most-Híd) a legnagyobb hiányosságnak azt tartja, hogy a beterjesztő semmiféle releváns változásokkal nem rukkolt elő. Simon például örömmel fogadná a támogató-szavazatok megerősítéséről szóló vitát. Pavol Zajac, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) frakcióvezetője megemlítette, hogy a mozgalom megpróbálta az egyetlen választókörzetes rendszert többkörzetesre változtatni, és mivel ez ügyben nem járt sikerrel, ezért a törvényeket nem tartja jóknak.

Zajac úgy véli, hogy a polgármesterek műveltségi cenzusának bevezetése helyes és nem alkotmányellenes, ahogy az a feltétel sem, hogy a település első emberének legalább 25 évesnek kell lennie. Emiatt Lipšic beadványát nem írja alá.

Lucia Žitòanská igazságügyi ex-miniszter (Most-Híd) főként az ellenőrző bizottsággal szemben emelt kifogásokat, amelynek a választási kampányok finanszírozásával kapcsolatos szabályok betartását és a politikai csoportosulások működését kell majd felügyelnie. Sajnálja, hogy ezt a bizottságot úgy állítják össze, hogy az éppen hatalmon levő kormánypárt(ok) érdekeit képviseli majd.

Az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) közé tartozó Miroslav Kadúc pedig arra figyelmeztet, hogy az új választási „Biblia“ előkészítésének folyamata különösnek tűnt. Bár az egyes képviselők tízszer találkoztak a belügyminiszterrel, Kadúc szerint csak két-három találkozón folyt érdemi munka. Úgy véli, hogy az elfogadott újdonságok a megválasztott politikusok legitimitását sem erősítik.

“Az alacsony választási részvétel tényét semmiféleképpen sem befolyásolja, s a pártközpontok befolyása sem korlátozódik...” – figyelmeztetett Kadúc. Éppen az O¼aNO képviselői szerették volna a választási kódexekbe beiktatni a „karikázás“ megerősítését, amellyel a választók akár a pártok jelöltlistái végéről is az első helyre „karikázhatták“ volna a jelölteket.

¼ubomír Petrák, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) képviselője úgy látja, hogy az új választási kódex a kormányzó többség és az ellenzék megállapodása alapján született meg. Egyúttal elutasítja azoknak a paragrafusoknak a bírálatát, amelyek a politikai csoportosulások és a kampányok áttekinthetőbb finanszírozását biztosítják majd.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.