Lipšic: a közbeszerzésnél ismerni kell a végső kedvezményezett személyét
„A kormányfő felhívással fordult az ellenzékhez: hajlandó tárgyalni a bizonytalan tulajdonosi hátterű cégek betiltását szabályozó törvényjavaslatról. Az általa beterjesztett javaslat azonban könnyen megkerülhető, s nem hoz megoldást. Mi azt javasoljuk, hogy a versenytárgyalások résztvevői becsületbeli nyilatkozatban tüntessék fel a végső kedvezményezett nevét, majd az esetleges sikert követően az adott tranzakció kedvezményezettjének banki igazolást kelljen felmutatnia“ – magyarázta Lipšic. Meggyőződése, ha a kormányfő komolyan gondolja az offshore cégek elleni harcot, akkor a javaslatot elfogadják.
„Ha olyan törvényünk lenne, mely csupán a tulajdonosi struktúra felfedését teszi kötelezővé, akkor azt megtudhatnánk, hogy a Petit Press cég felének a Sita társaság a tulajdonosa. Mindemellett valamennyiünk számára ismert, hogy a végső kedvezményezett a Penta pénzügyi csoport“ – mondta Lipšic kihangsúlyozva, hogy a tulajdonosi összetétel ismerete semmit sem segít.
A közbeszerzésről szóló Fico-féle törvényjavaslat elfogadása esetén a bizonytalan tulajdonosi hátterű cégek elveszítenék a versenytárgyalásokon való részvétel lehetőségét. Azok a jogi személyek, melyeknek székhelyeik olyan államokban vannak, ahol a jogrend nem teszi lehetővé a céget birtokló fizikai személyek felfedését, nem vehetnének részt közbeszerzési versenytárgyalásokon. „Amennyiben olyan országbeli cégek pályáznák meg a közbeszerzéseket, melyekről semmiféle információ nincs, nem tudható, ki a tulajdonosa, a törvény szerint közvetlenül kizárhatók lennének“ – magyarázta a kormányfő.
A versenytárgyalásokon olyan szlovákiai és külföldi cégek sem indulhatnának, melyeknek adóparadicsomokban bejegyzett részvényesekkel vagy társtulajdonosokkal rendelkeznek. Harmadszor, „amennyiben egy cégben a köztisztviselők részesedésének aránya meghaladja a 10 százalékot, az ilyen cég automatikusan kiesik a közbeszerzési versenyből“ – magyarázta Fico. Szavai szerint „nagyon szigorú döntésről“ van szó.