Lelovics Pál: európai jogállam Szlovákia?
Lelovics Pál levelében hangsúlyozza: szlovákiai állampolgárságon kívül további baráti (!) V4, EU, NATO … tagország állampolgárságával” is rendelkezik, s polgári tiltakozását nyilvánítja ki a 30 parlamenti képviselő által benyújtott jogorvoslati javaslat elutasításáról szóló határozat ellen.
„Az Alkotmánybíróság a 2014.9.17-én hozott határozatával (mely az Önök 3 éves lelkiismeretes munkájának eredménye) a nyilvánosság irányában olyan impulzust bocsájtott ki, amely úgy értelmezhető, hogy a Szlovák Köztársaság egyik legfelsőbb bírói hatalma a „Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa 40/1993 Z.z. sz. a Szlovák Köztársaság állampolgárságáról szóló törvény, 250/2010 Z. z. sz. módosítása értelmében érvényesített rendelkezéseket”, melyek ellen a képviselői beadvány irányul, nem értékeli negatívan” – fogalmaz a Brünni Magyar Polgári Egyesület (BMPE) elnöke.
Hozzáteszi: a törvény 2010-es módosítását több elfogulatlan, józan „paraszti” ésszel, pozitívan gondolkodó EU-tagország polgára úgy értékeli, hogy ez egy („kocúrkovói” hisztérikus) barátságtalan megnyilvánulás a szlovák képviselet (bizonyos köreinek) részéről, mely gesztus az ország saját, valamint az EU-tagországok többi polgárai ellen is irányul. A törvénymódosítás az eredetileg elfogadott szabályozásba olyan diszkriminatív elemet visz, amely azt eredményezi, hogy a Szlovák Köztársaság polgárai büntetve vannak azért, mert a születésüktől fogva a Szlovák Köztársaság területén élve, valamilyen személyes okból kifolyólag felveszik egy másik baráti (!), az Európai Unió tagországának állampolgárságát – mutat rá.
„Tisztelt Elnök Asszony, kérem engedje meg, hogy levelem befejezéseként feltegyem Önnek a kérdést - A fiatal Szlovák Köztársaság, a mindennapi élet valóságában egy európai jogállam, ahol a polgári demokrácia elvei működnek, ahol az ország mindegyik állampolgárát egyenlő és elidegeníthetetlen állampolgári jogok és kötelességek illetik meg, vagy egy olyan társadalmi lét felé haladó ország, ahol a polgári és emberi jogok csakis az uralkodó „pártosokat”, az egyedüli államalkotó szlovák nemzetiségű állampolgárokat illetik meg? Ez esetben az 1989. novemberi „bársonyos forradalom” Szlovákiában a tényleges „összpolgári” demokrácia kiépítésének csak egy elhalasztott lehetősége volt” – zárja levelét Lelovics Pál.