2017. július 30., 11:12

Lejárt az ausztriai menekültek bősi elszállásolásáról szóló memorandum

POZSONY. A két évvel ezelőtt Ausztriával aláírt memorandum keretében összesen 1228 személy érkezett Szlovák Műszaki Egyetem bősi létesítményébe. Valamennyi menekült szíriai származású volt, hozzávetőleg a fele gyermek.
201707301041510-migr01-jpg

Ebben a hónapban letelt a Szlovákia és Ausztria közti memorandum hatályossága, s annak meghosszabbítását egyelőre nem tervezi a belügyi tárca – mondta el Michaela Paulenová, a belügyminisztérium sajtóosztályának munkatársa.

A memorandumot 2015 júliusában két évre írták alá, s a migránsok első csoportja az év szeptemberében érkezett Bősre. Szlovákia ekképp mutatta ki az Ausztria iránti szolidaritását, mivel szomszédunk menekülttáborai akkoriban túlzsúfoltak voltak.

„A memorandumot jelenleg nem hosszabbítjuk meg, mivelhogy az osztrák fél saját lehetőségei keretein belül is uralni tudja a migrációs nyomást. Abban az esetben, ha romlana a helyzet, Szlovákia hajlandó ezt a lehetőséget ismét felkínálni Ausztriának" – közölte a szóvivő.

A belügyi tárca úgy véli, hogy ez esetben nagyon jó együttműködésről volt szó, amit az osztrák fél is pozitívan értékel. „Ausztria nagyon elégedett volt a segítségünkkel. A segítségnyújtás ezen formáját a 2015-ös évi bősi látogatása során az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) akkori főtitkára, Ban Ki Mun is nagyra értékelte. A Szlovák Köztársaság a segítségnyújtás és együttműködés e formáját a többi uniós országnak is ajánlja” – fűzte hozzá Paulenová.

Szlovákia a szálláshelyen kívül étkezést is biztosított az osztrák menedékjogot kérőknek. A többi olyan szolgáltatás, mint az egészségügyi ellátás, a gyermekek oktatása, a szabadidős tevékenység, az őrszolgálat és a zsebpénz az osztrák fél hatáskörébe tartozott. A létesítmény maximális befogadóképessége 500 fő volt. „Olyan osztrák menedékjogot kérő személyekről volt szó, akik Szlovákiában nem kaptak és nem is kaphatnának menedékjogot” – magyarázta Paulenová.

Robert Kaliòák belügyminiszter és Johanna Mikl–Leitner osztrák belügyminiszter a memorandumot 2015. július 21-én Bécsben írta alá.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.