Legszennyezettebbek Szlovákiában a bányavidékek
A környezetvédelmi minisztérium szóvivője, Maroš Stano A Felvidéki Híradónak elmondta: elsősorban a bánya-vidékek szennyezettek Szlovákiában. Felmérésük szerint Tőketerebes és Királyhelmec környéke is a szennyezettebb vidékek közé tartozik. "Ezen a vidéken elsősorban a talajvíz szennyezettségét észlelték. Szlovákiai viszonylatban ezen a vidéken enyhén magasabb mértékben tapasztalható a szív-és érrendszeri, valamint a rákbetegségek előfordulása, mindazonáltal feltétlenül hozzá kell tenni, hogy az egészségi állapot mindenképpen az életviteltől függ" - közölte a szóvivő.
Bánhegyi András gyermekorvostól megtudtuk, hogy Tőketerebes és Királyhelmec térségében az emésztőrendszert érintő fertőző megbetegedések is gyakoriak. A fertőzés olyan táplálék útján kerül a szervezetbe, amely nincs megfelelő módon megtisztítva, csecsemők esetében a tápszerhez felhasznált víz gyakran nem megfelelő. "Ezek a bacilusok, amelyeket úgy hívnak, hogy escherichia coli, általában a talajvízben fordulnak elő, vagy pedig az állatok ürülékei útján, trágyázás folyamán kerülnek a saláták, a zöldségek felszínére, és nem megfelelő tisztításuk után, frissen fogyasztva kerülnek az emberi szervezetbe" - magyarázta.
"Nagyon fontos, hogy a lehető legkevesebb kúti vizet használjunk, és kúti vizet különösen gyerekeknél egyáltalán nem ajánlott használni.Mindenütt oda kell figyelni az alapvető higiéniai szabályokra"- fűzte hozzá Bánhegyi András.
Aki tudni szeretné, hogy vegyileg szennyezett-e az általa kitermelt zöldség vagy gyümöcs, a lakóhelyéhez legközelebbi közegészségügyi hivatalban érdeklődhet a bevizsgálás lehetőségeiről. A nagytermelőknek 300 euróért lehetőségük van kb. 280 anyag jelenlétét megvizsgáltatni a termőtalajban, a termesztéshez használt vízben, valamint az általuk kitermelt zöldség-és gyümölcsmintákban.
KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ