2016. április 6., 18:40

Leadták programprioritásaik javaslatát a miniszterek

POZSONY. A miniszterek szerdán elhozták a kormány ülésére a tárcájukat érintő, illetve arra vonatkozó javaslataikat, amelyek bekerülhetnek a kormány programnyilatkozatába. Részleteket egyelőre nem árultak el.

Robert Kaliòák belügyminiszter, miniszterelnök-helyettes a sajtó képviselőinek elmondta, ezek még csak javaslatok, most folyik a véleményezés. „Még időre van szükségünk, hogy olyan formába öntsük a javaslatokat, amely a koalícióban és a parlamentben is támogatásra talál” – magyarázta.

Robert Fico kormányfőnek a komplett anyagot április 13-ig kell a kormány ülésén előterjesztenie. Ezt követően a kormány programnyilatkozatát a parlament előtt is bemutatja, és a honatyák támogatását fogja kérni.

Kaliòák a belügyi tárcával kapcsolatban elmondta, hogy jelentős kihívást jelent számukra a szervezett bűnözés és az illegális migráció elleni harc. Az igazságügyi minisztériummal együtt foglalkoznak majd a korrupcióellenes harc és a korrupció csökkentésének kérdéseivel. A kormány programnyilatkozatába bele kellene kerülniük a közigazgatást, az ügyfélközpontok megnyitását és a jobb szolgáltatásokat érintő kérdéseknek. Kaliòák az ESO reform folytatását is jelezte. „A biztonság terén prioritást jelent az az igyekezet, hogy Szlovákia a legbiztonságosabb országok közé tartozzék” – tette hozzá.

A kormány egy héttel ezelőtt megegyezett arról, hogy szerdán a miniszterek olyan javaslatokat hoznak, amelyeket már megtárgyaltak a szociális partnereikkel. Néhány helyen még nem zárultak le a tárgyalások, például az egészségügyi minisztériumban. Erről Tomáš Drucker, a tárca evezetője tájékoztatott. „Azt szeretném, hogy olyan dolgok kerüljenek be a programnyilatkozatba, amelyeket az egészségügyi minisztérium néhány éve kér. Erről a szakszervezetekkel és egyéb szervezetekkel is tárgyalok” – magyarázta.

„Az én esetemben a programnyilatkozattal kapcsolatban inkább finomhangolásról beszélnék“ – mondta Miroslav Lajèák külügyminiszter. Fontosnak nevezte a fejlesztési segély területét, a pénzeszközök növelését, a külföldön élő szlovákokról való gondoskodást egy konkrét koncepció szerint. A miniszter szerint a koncepciónak vissza kellene tükröznie, hogy megváltozott a szlovák közösség összetétele külföldön, hiszen a határainkon túl nagyon sok fiatal, gyermekes család él, akik meg akarják tartani nyelvüket. Lajèák leszögezte, hogy ezen a téren a hagyományos politika már nem felel meg a szükségleteknek.

Lucia Žitòanská igazságügy-miniszter sem árult el részleteket javaslatairól. „Több fontos probléma van. Ha össze kell foglalnom, ilyen probléma az igazságszolgáltatás hitelessége és hatékonysága, hogy hihetőek legyenek a bírósági döntések, a bírósági perek gyorsabban véget érjenek. Ennek elérésének módszerét a kormány programnyilatkozatában mutatom be“ – fejtette ki.

Peter Gajdoš védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy az ő prioritása Szlovákia biztonságának és védelmének biztosítása. Meggyőződése, hogy a polgárok megérdemlik a biztonság növekedését. Az általa leadott konkrét javaslatokat nem akarta kommentálni, mint mondta, azokkal előbb minden koalíciós partnernek egyet kell értenie.

Solymos László környezetvédelmi miniszter tárcája az elkövetkező négy évre vonatkozó fő feladatának az alacsony szén-dioxid kibocsátású gazdaságot nevezte.

Megosztás