2016. június 8., 10:05

Lajèák New Yorkban védte ENSZ-főtitkári jelöltségét

NEW YORK. Az Egyesült Nemzetek Szervezete jelenlegi formájában minden ahhoz szükséges eszközzel rendelkezik, hogy képes legyen szembenézni a jelenkor kihívásaival. Komoly problémát jelent azonban, hogy az egyes szereplők képtelenek megérteni az egymás közti különbségeket – jelentette ki a szervezet közgyűlésén Miroslav Lajèák külügyminiszter, aki egyike az ENSZ főtitkári posztjáért induló jelölteknek.
201606080927500.lajc01.jpg

Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) New York-i közgyűlésén ún. nem formális párbeszéd keretében találkoztak egymással a jelöltek és a tagországok képviselői. Lajèákot saját bevallása szerint a diplomácia terén végzett többéves tevékenysége megtanította „párbeszéd és kompromisszum segítségével megoldani a vitákat”. „Azt is megértettem, hogy a mai bonyolult világban egy komoly problémával szembesülünk, nem hallgatjuk meg eléggé egymást. Vagy meghallgatjuk, de nem halljuk a másikat. Esetleg halljuk is, de nem akarjuk megérteni egymást” – mondta a szlovákiai jelölt.

„Az általunk képviselt valamennyi ország egyedi, akárcsak minden probléma a világban... Vannak azonban univerzális elvek. Gondoskodni, tiszteletben tartani, kommunikálni, együttműködni, kompromisszumokat tenni” – fejtette ki Lajèák, aki kiemelte, hogy az utóbbi 25 évben Közép-Európában „sokféle tektonikus változás tanúja volt“ . Éppen ez a tapasztalata segítette őt abban, hogy „sok dolgot megértsen a világban”.

Lajèák saját ENSZ-főtitkári jelöltségét „az európai politikai, gazdasági és szociális viszonyok hidegháború utáni megváltoztatásában való saját hazai és külföldi közvetlen és aktív részvételével” védelmezte. Megemlítette továbbá sokéves tevékenységét a volt Jugoszlávia országaiban.

A tárcavezető nem akarja az ENSZ számlájára írni a felelősséget a jelenleg fennálló állapotért, az ENSZ-t „a bolygó leguniverzálisabb és legrelevánsabb szervezetének tartja”, amelyben bízik, s azt szeretné, hogy még sikeresebb, hatékonyabb és még nagyobb tisztelettel övezett szervezet legyen. „Az ENSZ minden szükséges dologgal, így intézményekkel, normákkal, know-howval rendelkezik. Megvannak a kapacitásai, az emberi forrásai, agyai és kezei. De meglehet, hogy ez a rendszer nincs megfelelően felállítva, hogy képes legyen a mai kihívások megoldására olyan módon, ami elvárható lenne” – értékelte a szlovák jelölt, aki főtitkárrá való esetleges megválasztása során hangsúlyt akar helyezni arra, hogy miként lehet „jobban csinálni a dolgokat” és az ENSZ működését úgy megváltoztatni, hogy „abból még többet lehessen kihozni”.

Lajèák New Yorkban az ENSZ-nek benyújtott jelöltvíziójának írott formájában négy olyan területet említett, amelyek számára különösképpen fontosak. Ezek a konfliktusok megelőzése és a közvetítés, a fejlesztéshez nyújtandó támogatás, az emberi jogok és a nemzetközi jog átültetése, illetve az ENSZ hatékony működésének biztosítása.

A külügyminiszter a párbeszéd során az ENSZ sok jelenlevő képviselőjének a kérdéseire válaszolt, akik közül a többség több ország nevében szólalt fel. A kérdések az ENSZ működésével kapcsolatos különféle problémákra vonatkoztak, így a szerkezetében meglevő földrajzi és nemi egyensúly hiányára, továbbá a világpolitika időszerű kérdéseire, beleértve a terrorizmust, a menekültválságot és a fejlesztési célokat is.

„A terrorizmus és az erőszakos extrémizmus a legnagyobb mai veszélyek egyike, s az az igazság, hogy ez irányban nem nagyon vagyunk jól felszerelve, mert az intézményeinket úgy szoktuk kiépíteni, hogy azok a világos, látható veszéllyel legyenek képesek megbirkózni. A terrorizmus láthatatlan és névtelen, ami bármikor és bárhol felütheti a fejét, s ehhez nekünk az intézményeink rendszerével kell alkalmazkodnunk, hogy képesek legyünk visszaütni, ne csak reakciókat adjunk a történésekre” – fogalmazott a szlovák jelölt. A szélsőségesség megelőzése kapcsán szerinte világszerte nagyobb hangsúlyt kellene helyezni az oktatáshoz történő hozzáférésre.

Összesen 11 ország állított hivatalosan jelöltet az ENSZ főtitkárának tisztségébe. A jelenlegi főtitkár, Ban Ki Mun utódjának nevéről idén októberben értesül a közvélemény. A sorrendben immár 9. főtitkár 2017. január 1-én foglalja majd el posztját.

Megosztás