2016. május 4., 15:04

Lajèák: nem szokás elfutni az ENSZ-főtitkári jelöltség elől

POZSONY. Az Egyesült Nemzetek Szervezete főtitkári posztjára történő jelölés olyan alkalom, amely elől nem futnak el – mondta szerdán Miroslav Lajèák külügyminiszter. Nem zárta ki, hogy indul ezért a jelentős nemzetközi tisztségért, azt azonban nem pontosította, hogy döntését mikor jelenti majd be.
201605041407080.lajc01.jpg

Miroslav Lajèák kifejtette, hogy jelenleg teljes mértékben lekötik őt az Európai Unió Tanácsának soros elnökségével kapcsolatos előkészületek, amelyeket saját prioritásának tart.

„Nem titkolom, hogy ez értelemszerűen vonzó téma, ami egy hivatásos diplomata számára kihívást jelent. Ez egy olyan alkalom, amely elől nem szokás elfutni” – fogalmazott Lajèák. „Nem akarom ezt valamiképp számszerűsíteni, ha majd úgy érzem, eljött az ideje, akkor állást foglalok” – tette hozzá.

A külügyminiszter megjegyezte, az az elv érvényesül, hogy a lehető legjobb jelöltet nevezik majd ki a posztra. Lajèák elutasította, hogy előre megegyeztek volna arról, kelet-európai jelölt foglalhatja majd el a tisztséget. „Él az a tudat, hogy Kelet-Európának nem volt főtitkára. Ez azt jelentheti, hogy régiónk bizonyos pozitív diszkriminációban részesülhet az esetben, ha két egyenértékű jelölt lesz, s az egyikük majd a régiónkból származik” – fejtette ki.

A külügyi tárca vezetője ugyanakkor arra is rámutatott, hogy eddig az ENSZ-főtitkári posztot még sosem töltötte be hölgy, ezért ilyen irányú pozitív diszkriminációra is számítani lehet. „Az alapot a minőség jelenti, de ezt a két szempontot is figyelembe vehetik. Ezt sehová sem írták fel, de a régiót és a nemi hovatartozást bizonyos módon majd figyelembe veszik. Ha azonban hiányzik a minőség, akkor azok egyike sem segít a jelöltön” – egészítette ki az elmondottakat.

Ban Ki Mun jelenlegi ENSZ-főtitkár mandátuma ez év végén jár le.  A főtitkárokat öt évre szokta kinevezni az ENSZ-közgyűlés. Erre az ENSZ Biztonsági Tanácsának előzetes ajánlása után kerül sor, tehát a tanács öt tagjának ez ügyben gyakorlatilag vétójoga van.

Az íratlan szabályok értelmében a főtitkár nem származhat a következő öt nagyhatalomból: USA, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia és Franciaország. Ugyancsak betartják az egyes kontinensek közti rotáció hagyományát is. A legutóbbi négy főtitkár Peruból, Egyiptomból, Ghánából és Dél-Koreából származott. Megfigyelők arra számítanak, hogy ez alkalommal a tisztséget kelet-európai jelölt töltheti majd be.

Megosztás