Lajèák: már nem dörgölik az orrunk alá a kvótákkal kapcsolatos keresetünket

A SITA hírügynökségnek adott interjújában azonban elismerte, hogy amikor ezt Szlovákia meglépte, akadt belőlük elég. Szlovákia 2015. december 2-án nyújtotta be a kötelező menekültelosztási kvótákkal szembeni keresetét a luxemburgi székhelyű Európai Bírósághoz.
Pozsony az ellen foglalt állást, hogy a kvótákról a belügyminiszterek tanácskozásán született döntés. Szlovákia szerint egy ilyen fontos kérdésről csúcstalálkozó keretén belül kellett volna dönteni. Szlovákián kívül Magyarország is az Európai Bíróságon támadta meg a menekültelosztásról szóló kötelező kvótarendszert.
„Nem tehetek róla, de el kell, hogy mondjam, hogy az ezzel kapcsolatos feszültségek egy részét mi magunk generáljuk, mert itt Szlovákiában egy olyan szintű hisztéria övezi a miniszterelnök által elmondottakat, hogy gyakorlatilag bármit mondhat, a média nagy részének máris lázadnia és kiabálnia kell. Ez a mediális felhördülés Európában sem marad észrevétlen “ – mondta Miroslav Lajèák, aki szerint a kommentárok írói, és az elemzők nagy része szükségszerű feladatának tekinti, hogy ellentmondjon a kormányfő által elmondottaknak.
„Persze az, hogy ez nem használ, sőt árt Szlovákia imázsának, az már ezeknek a kvázi-elemzőknek mellékes“ – tette hozzá a szlovák diplomácia feje.
Szlovákia beadványáról 2015. december 2-án, a kormány ülését követően tájékoztatott Robert Fico miniszterelnök, majd azt egy nappal később nyilvántartásba is vették a luxemburgi bíróságon. Fico a kereset benyújtásának lehetőségét már a 160 ezer Olaszországban és Görögországban tartózkodó menekült európai uniós (EU) tagállamok közötti elosztásáról szóló kvóták elfogadásakor kilátásba helyezte.
Az EU-tagországok belügyminiszterei 2015. szeptember 22-én – minősített többségi szavazással – döntöttek a menedékkérők szétosztásáról. Szlovákia, Magyarország, Csehország és Románia a terv ellen szavazott, Finnország pedig tartózkodott.
Robert Fico többek között azzal indokolta meg a Pozsony által benyújtott keresetet, hogy a kötelező kvótákat az uniós belügyminiszterek az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács korábbi döntése ellenében hagyták jóvá.