Lajèák: a kvótákkal kapcsolatos álláspontunk nem ront az EU-elnöki pozíciónkon
„Pozíciónkat évek óta építgetjük. Úgy tekintenek ránk, mint egy erős Európa-párti partnerre, amely az európai integráció abszolút magjában található. Így is akarjuk folytatni, mert meg vagyunk győződve arról, hogy ez áll leginkább a Szlovák Köztársaság érdekében” – nyilatkozta a TASR hírügynökségnek adott interjújában Miroslav Lajèák, hozzátéve: értetlenül figyeli a külföldi sajtóban folyó vitát a migrációról. Egyúttal rámutatott, a problémakör megoldására tett próbálkozásokkal kapcsolatos bíráló véleményének nemcsak Szlovákia, hanem az egész visegrádi csoport és több más uniós tagország is hangot adott.
A miniszter megjegyezte, a V4-ek álláspontja azért is különbözik a régebbi uniós tagországokétól, mert eltérő a történelmi és mentális hátterük. „Ez a valóság, illetve egy ok arra, hogy bennünket ugyanúgy tiszteletben tartsanak, ahogy mi is tiszteletben tartjuk mások véleményét. Elfogadhatatlan, hogy az eltérő vélemény egy ország esetében csak más pozíciót jelent, míg egy másik ország esetében már problémát. Ez így nem működhet” – hangsúlyozta.
Lajèák megjegyezte, a szlovák pozícióra külföldön egyes partnerek nagyon leegyszerűsítve, egysíkúan tekintettek, s azt úgy állítják be, mintha a menekültekkel kapcsolatos problémakör megoldása során az európai szolidaritás ellen volnánk. A miniszter közölte: partnereinek igyekezett elmagyarázni, hogy a Szlovák Köztársaság a menekültválságra összeurópai problémaként tekint, amely összeurópai megoldást szorgalmaz, aminek Szlovákia is része kíván lenni. „Kérdések egész sorát vetettük fel, amelyekre nem kaptunk megfelelő választ, például azzal kapcsolatban, hogy az embereket nem lehet adminisztratív módon, a kvóták alapján elosztani. Ezekre gesztusként tekintettünk. Csakhogy az Európai Unió nem volt egy olyan szakaszban, ahol ideje volt a gesztusokra, ahelyett hatékony és teljes körű megoldásra volt szüksége” – szögezte le.
Arra is figyelmeztetett, hogy a menekültek illetékes uniós tagországba történő érkezése nem a történet végét, hanem az adott közegben történő integrációjuk kezdetét jelenti. Hozzáfűzte: senkinek sem áll érdekében egy párhuzamos társadalom kiépítése, amelyben az emberek más értékrendet vallanak, elszigetelődve élnek a hazai lakosságtól és más nyelven beszélnek. Ugyancsak elhatárolódott a Szlovákiát érő azon bírálatoktól is, hogy az ország csak keresztény menekülteket akar befogadni. „Sosem mondtuk azt, hogy muszlimokat nem fogadunk be. Történelmünk és az eddigi menekültügyi gyakorlatunk azonban azt igazolja, hogy sosem etnikai és vallási hovatartozás alapján válogattunk. Csupán az hangzott el, hogy a keresztényeknek nagyobb esélyük van a társadalmunkba történő integrációra, mert ebből a szempontból a szlovákiai közeg számukra természetesebbnek tűnik” – fejtette ki a külügyminiszter.