Lajèák: A hazai euroszkepticizmus csupán egy értelmetlen póz
„A kételkedés a válság velejárója, lévén, hogy kevesebb leosztásra szánt forrás áll rendelkezésünkre“ – magyarázta Lajèák. Ugyanakkor elismeri, hogy az unió elvesztette a polgárokkal való párbeszéd készségét, túlságosan technokratává vált. „Az európai intézmények elszakadtak a polgároktól, ez az egyik oka annak, hogy az unió kritika tárgya lett“ – mondta.
Vitapertnere, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió – Demokrata Párt (SDKÚ-DS) elnöke, Pavol Frešo szerint teljesen normális, hogy léteznek euroszkeptikus nézetek, viszont meggyőződése, hogy uniós tagságunknak nincs alternatívája. „Nem látunk más életképes koncepciót. A normális ember is látja, hogy az Európai Unióban lényegesen jobb, mint az unión kívül. Az euroszkepticizmus jelen van, mert az emberek attól félnek, hogy olyan fontos jogkörök, mint az adó vagy a foglalkoztatottság, Brüsszel hatáskörébe kerülhetnek” – vélekedik az SDKÚ-DS elnöke.
Lajèák EU tagságunk tíz éves évfordulója kapcsán megjegyezte, hogy a 2004-ben velünk együtt csatlakozó kilenc ország közül egyikben sem tapasztalható olyan fejlődés, mint Szlovákiában. „Szlovákia kezdetben utolsó volt, ma első“ – hangsúlyozta. Rámutatott arra is, hogy csatlakozásunk idején a GDP az Európai Unióhoz viszonyítva 57 százalékos volt, ma 75 %. „Ha nem vagyunk az asztal mellett, akkor az étlapon vagyunk. Örülök annak, hogy mi amellett az asztal mellett ülünk, ahol a fontos döntések születnek. Nincs előkelőbb klub a világon, mint az Európai Unió“ – jegyezte meg.
A bérek is kétszeresére nőttek, szabad az áruforgalom, a szolgáltatások és a tőke forgalma is – egészítette ki Frešo Lajèákot. „Szlovákia számára a csatlakozás egyértelmű győzelem, volt sikeres 10 évünk, még akkor is, ha az utolsó ötben már megjelent a válság is“ – állította.
A miniszter elutasította azt az állítást, hogy Szlovákia csupán passzív tagja lenne az uniónak. „Érdekeinket képesek vagyunk megvédeni és a számunkra fontos dolgokat elfogadtatni“ – hangsúlyozta.
Az európai pénzalapok szlovákiai felhasználása – melynek elsődleges célja az infrastruktúra, tehát a hosszútávú beruházások kiépítése és nem a rövidtávú felhasználás - viszont nem nyerte el Frešo tetszését. „ Utak helyett a bérekre fordítani a pénzt, nem helyes. Ezáltal alakulnak ki Szlovákiában az euroszkeptikus nézetek“ – jelentette ki. Lajèák figyelmeztetett, hogy időnként kialakul olyan helyzet, amikor az országnak döntenie kell, elveszik az európai pénz vagy pl. a fiatal munkanélkülieket támogatják belőle.
A politikusok az európai uniós választások kérdésével is foglalkoztak. Lajèák bevallotta, nagyon örülne, ha Szlovákiában kicsit magasabb lenne a részvételi arány. „Külügyminiszterként restellem, hogy mindkét választás idején az utolsók voltunk“ – hangsúlyozta. Frešo úgy véli, el kell menni választani, mert minél nagyobb lesz a részvételi arány, Európa annál komolyabban vesz majd bennünket.