Ladislav Bašternákot adócsalással vádolják

Sajtóértesülések szerint a rendőrség 2017. március 17-én emelt vádat, a portál ezt követően március 20-án felkereste az ügyet felügyelő speciális ügyészséget.
A speciális ügyészség szóvivője, Jana Tökölyová a vádemelés tényét nem erősítette meg. "Az ügyben folyik az eljárás, továbbra is vizsgálat alatt áll, éppen ezért jelenleg semmiféle részletesebb információt nem nyújthatunk" - jelentette ki a szóvivő.
A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) azzal vádolja Bašternákot, hogy nem fizette be a kötelező adó- és biztosítási járulékokat.
Az állam 16 millió eurót fizetett ki Bašternáknak. A 2012-ben történt gyanús lakás-átruházásokra a týždenník Trend hetilap és a denník N napilap hívta fel a figyelmet. A nyilvánosságra hozott információk szerint az állam Bašternák BL-202 nevű cégének két millió euró értékű hozzáadott-értékadót, vagyis áfát (DPH) fizetett vissza. A visszafizetést állítólag a Rent and Wash cégtől 12 millió euró értékben megvásárolt hét lakás indokolta. A Marian Koèner által újonnan felépített lakásokról volt szó. Az ellenmondásoktól sem mentes vállalkozó neve a maffia névjegyzékében is megjelent.
Mindemellett az említett lakások piaci értéke alig 1,5 millió euró. Az állam áfa-visszatérítés címén közel 16 millió eurót fizetett ki Bašternák cégeinek.
A Kaliòák-féle biznisz
Korábban a rendőrség és az ügyészség is visszautasította a vádemelést. A Bašternákkal kapcsolatos gyanúval mindössze 2016. áprilisát, az ügy sajtóban való megszellőztetését követően kezdtek komolyabban foglalkozni. A nyomozóhatóság adócsalás gyanúja miatt kezdeményezett eljárást.
Bašternák állítása szerint az említett 12 millió eurót készpénzben fizette ki. Robert Kaliòák belügyminiszter is a védelmére kelt, aki szerint a 2012-es év még a készpénzfizetések időszaka volt. Később kiderült, Kaliòák üzleti kapcsolatban áll Bašternákkal. A miniszter megvásárolta tőle a B.A. Hausban lévő részesedését.
Fico és a Bonaparte
Kaliòák az összeférhetetlenséget, illetőleg a vizsgálat befolyásolásának gyanúját visszautasította. Az ellenzék a leváltását követelte, de a kormánykoalíció a parlamentben felsorakozott mögötte.
Az elmúlt nyáron hónapokon keresztül folyt a tiltakozás a Bašternák és üzlettársai által felépített Bonaparte lakópark előtt. A pozsonyi vár közelében felépített fényűző rezidencia egyik lakásában lakik Robert Fico kormányfő is. A közel 400 m2 alapterületű lakást Bašternáktól béreli. A kormányfő egy hónapja a Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) Szombati dialógusok című műsorában kijelentette, amennyiben Bašternákot vád alá helyezik, kiköltözik a lakásból.
