Kutatók vizsgálják Serédy Zsófia mumifikálódott testét

Legutóbb negyven éve emelték ki ki Serédy Zsófia holttestét az üvegszarkofágból.
"A mai nappal kezdődően elkezdődött az antropológiai és mikrobiológiai kutatás" - nyilatkozta csütörtökön Lörinèík Szilvia, történész-kutató. Mint mondta, feltehetően a következő héten elszállítják a mumifikálódott testet Pozsonyba, ahol a következő hónapokban több speciális vizsgálatot végeznek majd el. Az első nap vizsgálatainak a célja az volt, hogy megállapítsák, milyen állapotban van a test, de mint kiderült, a szállítást kibírja.
Serédy Zsófia a 18. század elején hunyt el, teste szinte sértetlen állapotban maradt fenn, mivel az évtizedeken keresztül rácsöpögő meszes víz és a kriptában lévő huzat konzerválták azt. A kutatók a mikrobiológiai vizsgálatok után számos kérdésre megtudhatják majd a választ, kiderülhet az is, mi okozta a halálát. A tudósok rekonstruálni szeretnék a grófnő arcát is.
Barczi Gyula, a betléri múzeum igazgatója is megerősítette, hogy a vizsgálatok a fővárosban folytatódnak. Jelenleg tárgyalások folynak egy állami és egy magánkórházzal is, arról, hol tudják elvégezni a CT-t és a röntgen felvételeket, s ha szükséges, a DNS-vizsgálatokat is. „Jozef Novák professzor több mint negyven éve azt állította, hogy a mumifikálódott test nem Serédy Zsófiáé, hanem Dőry Terézé, aki Andrássy István egyik felesége volt. A fennmaradt portrék szerint a múmia arca valóban hasonlít Dőry Terézre, de erre a kérdésre majd a vizsgálatok adhatnak választ“ - mondta Barczi.
Ami tehát biztos, hogy a jövő hét folyamán a mumifikálódott testet Pozsonyba szállítják további kutatások céljából. Hogy mikor térhet vissza, egyenlőre nem tudni. A szakemberek azt a szarkofágot is felújítják, amelyben a grófnőt elhelyezték. Ezek a munkálatok már annak a kiállításnak az előkészületei, amelyet a következő nyári szezonban szeretnének megnyitni a betléri kastélyban.