Külföldre tűnik a szlovákiai inzulin

A történtekbe be kellett avatkoznia az Állami Gyógyszer-ellenőrző Intézetnek, amely legújabban nem engedélyezte 357-féle gyógyszer külföldre történő kivitelét. A patikusok azt állítják, hogy ilyen mértékű orvossághiány, beleszámítva a gyermekeknek szánt oltóanyagokat is, még sosem volt nálunk.
Bár a sajtó már régóta figyelmeztet a gyógyszerek külföldi kivitelére, ám azóta a helyzet csöppet sem javul, sőt, inkább egyre romlik! A kialakult állapotokkal az új egészségügyi miniszter is foglalkozni akar. Az egyik megoldási lehetőségnek a forgalmazó társaságok számának csökkentését tartja. Ha ugyanis a cukorbetegek nem kapják meg a rendszeres inzulinadagjukat, akkor hipiglikémiás sokkot kaphatnak, vagy kómába eshetnek.
Jozef Borovka, a Szlovákiai Cukorbetegek Szövetségének elnöke a pácienseket arra szólítja fel, hogy előre mindig több inzulint biztosítsanak maguknak, hiszen előfordulhat, hogy az utolsó percben nem tudják azt beszerezni. A cukorbetegség romlása esetén szívpanaszokra, vakságra, veseelégtelenségre, a végtagok amputálására is sor kerülhet, súlyosabb esetben pedig beállhat a halál. Gyógyításához létfontosságúak a tabletták és a rendszeres inzulinadagolás. Az utóbbi hiánya hozzávetőleg 400 ezer szlovákiai cukorbeteget érint. Az Állami Gyógyszer-ellenőrző Intézet (ŠÚKL) márciusban nem engedélyezte hétféle inzulint tartalmazó gyógyszer és tabletta kivitelét, ezzel akarta meggátolni hazai hiányukat.
Diana Madarászová, illetékes sajtóreferens azt is elmondta, hogy a forgalmazó cégek ezeket a gyógyszereket Németországba, Nagy-Britanniába, Csehországba, Dániába, Litvániába és Kanadába akarták eladni. Éppen a cukorbetegség elleni harc napjává nyilvánították az Egészségügyi Világnapot, amelyről minden évben április 7-én emlékezünk meg.
Az oltóanyagok hiánya több hónapja veszélyezteti a kötelező oltást igénylő gyermekeket is. Az oltóanyag a többi között a szamárköhögés, mumpsz, tetanusz, gyermekbénulás és kanyaró elől nyújthatna védelmet számukra. Ezen oltóanyagok hiányát eleinte a kelet-szlovákiaiak érezték, a későbbiekben azonban a további régiókban is hiánycikké váltak.
Szlovákiában ugyancsak kevés olyan eredeti gyógyszert árusítanak, amelyek a vérhigítást, továbbá a fájdalom és az epilepsziás görcsök kialakulását, illetve a pszichiai betegségek elhatalmasodásának megakadályozását szolgálnák. Ezért az ŠÚKL az év elejétől már azok némelyikének kivitelét sem engedélyezi. Megálljt parancsoltak a gyomorbántalmak és az asztmatikus problémák kezelésére szolgáló 357-féle orvosság külföldre történő szállításának is.
Mivel a szlovákiai gyógyszerárak alacsonyabbak, mint a külföldiek, a forgalmazó cégek ezen a bizniszen közel évi 300 millió eurót kereshetnek.
Tomáš Drucker egészségügyi miniszter csökkenteni szeretné a forgalmazó társaságok létszámát, illetve kivitelét. Erről a múlt héten már a gyógyszerészek képviselőivel is tárgyalt. Õk úgy vélik, hogy áttekinthetőbbé kellene tenni a gyógyszerek gyártóktól páciensekig vezető útját, ehhez azonban meg kell találni a megfelelő rendszereket. A többi között szigorítani kellene a forgalmazó cégek számára kiadott engedélyek megszerzésének a feltételeit is.
Szlovákiában összesen 140 forgalmazó céget tartanak nyilván, amelyek közül ténylegesen csak pár tucat foglalkozik azok forgalmazásával. Azok között találhatók olyan gyógyszergyártó és forgalmazó társaságok is, amelyek külföldre szállítják az orvosságokat. Számukra az egészségügyi tárca adja ki a szükséges engedélyeket.
A Gyógyszereket és Egészségügyi Segédeszközöket Forgalmazók Társulása támogatja azt a javaslatot, hogy szigorítsák meg az engedélyek kiadásának feltételeit – állítja a társulás menedzsere, Tatiana Lociová.
A gyógyszerészek decemberben egy új projekttel rukkoltak elő: górcső alá vették az összes nehezen beszerezhető gyógyszert. Ehhez az összes patikai számítógép szoftverének részét képező alkalmazásra van szükségük. Az összesítés eredményeiből a hiányzó gyógyszerek jegyzékén kívül a regionális különbségek is kiderülnek. Azt is megtudják, hogy hány gyógyszertárnak kellett orvossághiány miatt elutasítania a pácienseket. Vélhetően majd hamarosan közzéteszik a hiányzó orvosságok teljes jegyzékét.