2016. október 22., 15:19

Kukában végzi a pozsonyi új kórház PPP-projektje

POZSONY. Törölni javasolja az új pozsonyi egyetemi kórház PPP-projekten keresztüli megépítésének tervezetét az egészségügyi minisztérium. Tomáš Drucker tárcavezető már korábban is jelezte, hogy a PPP-projekt jelenlegi formájában megvalósíthatatlan.
201610221346520.KORHAZ_1-2.jpg

Az említett PPP-projektet még Robert Fico előző kormánya rajtolta el, a szerződés aláírására azonban végül nem került sor. A harmadik Fico-kabinet programnyilatkozatában kötelezettséget vállalt arra vonatkozólag, hogy az új pozsonyi egyetemi kórházat üzembe helyezi. Az új megvalósítási terv javaslatát 2017 márciusáig kellene bemutatnia Tomáš Drucker egészségügyi miniszternek, s a terveket a kormánynak is jóvá kell hagynia.

A versenypárbeszéd során a szaktárca szerint bebizonyosodott, hogy a projekt kockázati tényezőinek a magán és a közszféra közti megosztása „nagyon ambiciózus, más egyéb projekteken belül csak korlátozott számú példa van rá”. A tervezet jelenlegi formája mellett a finanszírozás nem történhetne kereskedelmi bankokon keresztül, vagyis a pénzeszközöket a befektetőnek kellene biztosítania. A PPP-modell így aztán végül nem bizonyult olyan előnyösnek, amint azt eredetileg feltételezték.

A pénzügyminisztérium mellett működő Pénzügy-politikai Intézet (IFP) tavalyi elemzése a legkevésbé előnyösnek nevezte az új kórház PPP-projekten keresztül történő megvalósítását. A projekt állami úton történő megvalósítása kedvezőbbnek tűnik. A Gazdasági és Szociális Reformok Intézetének (INEKO) elemzői szerint ugyanakkor az elemzés meglehetősen leegyszerűsített volt. Az intézmények viszont abban egyetértettek, hogy a lehető legrosszabb lépésnek a semmittevés bizonyulna. Az új pozsonyi kórház megépítésének gondolata eközben egyáltalán nem új keletű, egészen 1982-ig nyúlik vissza.

Az új kórház a tervek szerint a pozsonyi Patrónkán, a Szent Mihály Kórház területén belül épülne fel. Az előzetes elképzelések szerint a kórházat a jövő év végéig be kellett volna fejezni. A Patrónka viszont Drucker szerint problémás területnek bizonyult, ezért most más területek kerültek szóba – Rázsochy vagy Ružinov –, miközben a tárcavezető azt sem zárta ki, hogy végül máshol épülhet fel a létesítmény.

Megosztás